Hugo Gernsback

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hugo Gernsback
Hugo Gernsback
Data i miejsce urodzenia 16 stycznia 1884
Luksemburg
Data i miejsce śmierci 19 sierpnia 1967
Nowy Jork
Odznaczenia
Oficer Orderu Dębowej Korony (Luksemburg)

Hugo Gernsback (ur. 16 stycznia 1884 w Luksemburgu, zm. 19 sierpnia 1967 w Nowym Jorku) – wynalazca, wydawca, radiowiec, pionier rozwoju telewizji, pisarz science fiction, zwany "Ojcem fantastyki naukowej", uważany jest za pioniera krótkofalarstwa.

Gernsback wyemigrował do USA w 1905, następnie otrzymał amerykańskie obywatelstwo. Był trzykrotnie żonaty.

Zanim został pisarzem, był przedsiębiorcą działającym w przemyśle elektronicznym, zajmował się też importowaniem elementów radioodbiorników i nadajników z Europy do USA i popularyzowaniem idei radiofonii. W 1909 stworzył czasopismo "Modern Electrics", pierwsze na świecie wydawnictwo prasowe poświęcone elektronice i eksperymentom w dziedzinie radia amatorskiego. W 1925 założył stację radiową WRNY, współpracował przy pierwszych w historii transmisjach telewizyjnych. W chwili śmierci był właścicielem ponad 80 patentów.

Jako pisarz był jednym z protoplastów współczesnej fantastyki naukowej jako założyciel magazynu "Amazing Stories" (1926), pierwszego czasopisma poświęconego SF. Wcześniej, w 1911 napisał powieść Ralph 124C 41+, uznawaną za jedną z najważniejszych powieści fantastyczno-naukowych tamtych czasów.

W 1929 zbankrutował i stracił prawo własności wydawanych przez siebie tytułów prasowych. Założył wtedy konkurencyjny tytuł: "Science Wonder Stories".

Od jego imienia pochodzi nazwa Nagrody Hugo.