Hygin (pisarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Gajusz Juliusz Hygin (ur. ok. 64 p.n.e., zm. ok. 17 n.e.) – rzymski pisarz i mitograf, autor zachowanych do dziś eskcerptów mitologicznych.

Biografia i twórczość[edytuj | edytuj kod]

Hyginus pochodził z Aleksandrii lub Hiszpanii, był wyzwoleńcem Oktawiana Augusta i uczniem znanego uczonego i pisarza Aleksandra Polihistora.

Oryginalne dzieła Hyginusa, poświęcone genealogii (De familiis Troianis, De origine et situ urbium Italicarum), biografii (De vita rebusque illustrium virorum), rolnictwa (De agricultura, De apibus) oraz pisma antykwaryczne (De proprietatibus deorum, De dis Penatibus) nie zachowały się. Autor zawdzięczał im sławę erudyty i polihistora. Pod jego imieniem zachował się zbiór wyciągów i streszczeń z greckich autorów (przede wszystkim tragików), zatytułowany Fabulae. Są to skrócone i mocno uproszczone opracowania mitów greckich (ok. 300 opowiastek), prawdopodobnie przeznaczone do użytku szkolnego. Podobna w charakterze jest praca De astronomia, dotycząca astronomii, a oparta na komentarzu Eratostenesa do dzieła Phaenomena - O znakach niebieskich Aratusa[1]

Wydania łacińskie[edytuj | edytuj kod]

  • P.K. Marshall, ed. Hyginus: Fabulae 1993; wyd. popr. 2002.
  • Rose, H. I. Hygini Fabulae (1934) 1963.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Wśród uczonych nie ma zgodności, czy Hyginus mitograf jest tożsamy z wyzwoleńcem Augusta; por. opinię Edwarda Fitcha w recenzji z H. I. Rose, Hygini Fabulae, The American Journal of Philology 56,4 (1935), s. 422.