iMac (Intel-based)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
IMac (Intel-based)
Imac 16-9.png
Typ Macintosh, iMac
Premiera 10 stycznia 2006
Procesor Intel Core Duo, Intel Core 2 Duo
System operacyjny Mac OS X
Poprzednik iMac G5
Poprzedni iMac

iMac (Intel-based) jest serią iMaców wyprodukowaną przez Apple, które opierają się na technologii procesorów firmy Intel takich jak Intel Core 2 Duo. Najnowsze iMaki z tej serii mają m.in. 21,5 lub 27-calowe monitory, od 4 do 16 GB RAM-u, procesory Intel Core i5 czy Intel Core i7, oraz karty graficzne AMD Radeon HD 6750M, 6770M i 6970M.

O ile poprzednie modele tej serii iMaca miały białą obudowę wykonaną z poliwęglanu (tak samo jak iMac G5), o tyle najnowsza generacja ma wewnętrzną obudowę stylizowaną na Apple Cinema Display. Przednia obudowa jest wykonana z pojedynczego arkusza aluminium z płytą szkła pokrywającą monitor. Na tylnej części obudowy (również wykonaniej z aluminium) znajdują się wszystkie porty. Warto wspomnieć, że za jedynym elementem nie wykonanym z aluminium znajdują się anteny Airport oraz Bluetooth.

Historia[edytuj | edytuj kod]

10 stycznia 2006 Steve Jobs na Macworld Conference & Expo zapowiedział nowego iMaca, który byłby pierwszym Macintoshem wyposażonym w procesor IntelaCore Duo. Cechy produktu, cena oraz wygląd obudowy pozostały nie zmienione w stosunku do iMaca G5. Według testów Apple przy pomocy SPEC, prędkość procesora była od dwóch do trzech razy wyższa.,[1] W lutym 2006 Apple potwierdziło zgłaszany błąd o problemach z wyświetlaniem obrazu w nowych iMacach z procesorem Intela. Podczas puszczania filmów w Front Row w niektórych 20-calowych iMacach pokazywały się losowo poziome linie, rozdzieranie obrazu i inne. Problem został naprawiony aktualizacją oprogramowania.

We wrześniu 2006 Apple odświeżyło iMaki, które odtąd posiadają procesory Intel Intel Core 2 Duo i są po niższej cenie. Również zostały dodane wersje z 24-calowymi ekranami o rozdzielczości 1920×1200, dzięki temu iMaki mogły wyświetlać obraz w standardzie 1080p w jego oryginalnej jakości. Oprócz modelu z monitorem o przekątnej 17 cali i procesorem taktowanym częstotliwością 1.83 GHz, ta wersja iMaca posiadała kartę obsługującą połączenie Wi-Fi w standardzie 802.11n.

Latem 2007 roku został wprowadzony przeprojektowany iMac. Ma on nową obudowę wykonaną z aluminium. Wycofano 17-calowe modele. Obudowa tylna nie jest już wyjmowalna. Modele te mają procesory Intel Core 2 Duo od 2 do 3 GHz.

W październiku 2009 roku wprowadzono 21.5" oraz 27" iMaki. Obecnie w standardzie są sprzedawane bezprzewodowa klawiatura Apple oraz bezprzewodowa mysz Magic Mouse. Posiadają procesory 2.7 GHz Intel Core i5 oraz 2.8 GHz Intel Core i7 (czterordzeniowe).

Obecne iMaki są dostarczane z myszką Magic Mouse lub gładzikiem Magic Trackpad, klawiaturą bezprzewodową Apple Wireless Keyboard, Bluetooth, kartą AirPort, wbudowaną kamerą iSight, oraz kablem do zasilania.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Apple - iMac - Intel Core Duo. Apple Inc. [dostęp 2007-03-01].