IV liga polska w piłce nożnej (grupa zachodniopomorska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
IV liga polska w piłce nożnej
(grupa zachodniopomorska)
Zasięg geograficzny ligi
Zasięg geograficzny ligi
Państwo  Polska
Rozgrywki
Liczba drużyn 16
Wyższy poziom ligowy III liga
Niższy poziom ligowy Klasa okręgowa
Puchary: Puchar Polski
Zwycięzcy
Obecny zwycięzca Astra Ustronie Morskie

Zachodniopomorska grupa IV ligi jest jedną z 18 grup IV ligi. Występuje w niej 16 drużyn z województwa zachodniopomorskiego. Rozgrywki prowadzi Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Szczecinie.

Sezon 2014/2015[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Iskra Białogard 0 0 0 0 0 0 0 0 Awans do III ligi
2 Świt Skolwin 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Stal Szczecin 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Lech Czaplinek 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Osadnik Myślibórz 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Odra Chojna 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Sarmata Dobra 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Kluczevia Stargard Szczeciński 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Vineta Wolin 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Energetyk Gryfino 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Hutnik Szczecin 0 0 0 0 0 0 0 0
12 Gryf Kamień Pomorski 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Ina Goleniów 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Arkonia Szczecin (S) 0 0 0 0 0 0 0 0 Spadek do klasy okręgowej
15 Dąb Dębno (S) 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Darzbór Szczecinek (S) 0 0 0 0 0 0 0 0

Źródło: 90minut [dostęp 14 lipca 2014].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Sezon 2013/2014[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Astra Ustronie Morskie (M) (A) 30 20 5 5 69 32 +37 65 Awans do III ligi
2 Rasel Dygowo (A) 30 19 6 5 60 26 +34 63
3 Vineta Wolin 30 19 5 6 65 30 +35 62
4 Gryf Kamień Pomorski 30 17 6 7 71 52 +19 57
5 Ina Goleniów 30 16 2 12 47 47 0 50
6 Świt Skolwin 30 14 3 13 55 43 +12 45
7 Kluczevia Stargard Szczeciński 30 12 8 10 53 43 +10 44
8 Stal Szczecin 30 13 5 12 43 37 +6 44
9 Arkonia Szczecin 30 12 7 11 54 41 +13 43
10 Dąb Dębno 30 12 4 14 58 58 0 40
11 Hutnik Szczecin 30 11 4 15 47 59 −12 37
12 Darzbór Szczecinek 30 10 3 17 46 77 −31 33
13 Sarmata Dobra 30 8 6 16 38 65 −27 30
14 Wielim Szczecinek (S) 30 9 2 19 38 63 −25 29 Spadek do klasy okręgowej
15 Kłos Pełczyce (S) 30 5 6 19 20 45 −25 21
16 Odrzanka Radziszewo (S) 30 6 2 22 26 72 −46 20

Źródło: 90minut [dostęp 14 czerwca 2014].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
[1]

Awans uzyskały Astra Ustronie Morskie i Rasel Dygowo.

Sezon 2012/2013[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt.
Mecze
Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Bałtyk Koszalin[2] 30 72 22 6 2 93 23
2 Leśnik/Rossa Manowo 30 61 18 7 5 56 33
3 Vineta Wolin 30 61 18 7 5 57 24
4 Hutnik Szczecin 30 49 13 10 7 44 35
5 Gryf Kamień Pomorski 30 48 14 6 10 67 43
6 Stal Szczecin 30 47 13 8 9 50 46
7 Astra Ustronie Morskie 30 45 13 6 11 56 43
8 Rasel Dygowo 30 40 10 10 10 48 40
9 Arkonia Szczecin 30 39 12 3 15 54 56
10 Sarmata Dobra 30 36 9 9 12 43 50
11 Kluczevia Stargard Szczeciński 30 35 10 5 15 39 46
12 Ina Goleniów 30 34 10 6 14 49 76
13 Kłos Pełczyce 30 33 9 6 15 32 63
14 Wiekowianka Wiekowo 30 31 8 7 15 40 53
15 Lech Czaplinek 30 26 7 5 18 19 50
16 Orzeł Wałcz 30 13 4 1 25 16 82
Legenda:
awans
spadek

Awans uzyskały Bałtyk Koszalin i Leśnik/Rossa Manowo.

Sezon 2011/2012[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt.
Mecze
Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Energetyk Gryfino[3] 30 67 21 4 5 79 28
2 Pogoń II Szczecin 30 65 20 5 5 103 30
3 Gryf Kamień Pomorski 30 56 17 5 8 58 39
4 Vineta Wolin 30 54 16 6 8 53 34
5 Leśnik/Rossa Manowo 30 53 16 5 9 64 37
6 Stal Szczecin 30 50 15 5 10 56 39
7 Kluczevia Stargard Szczeciński 30 47 13 8 9 44 42
8 Astra Ustronie Morskie 30 41 11 8 11 40 41
9 Ina Goleniów 30 40 12 4 14 47 53
10 Sarmata Dobra 30 40 10 10 10 55 56
11 Orzeł Wałcz 30 39 12 3 15 43 49
12 Hutnik Szczecin 30 33 9 6 15 46 55
13 Sława Sławno 30 33 9 6 15 28 56
14 Lech Czaplinek 30 27 6 9 15 24 53
15 Victoria 95 Przecław 30 22 6 4 20 26 62
16 Rega Trzebiatów 30 8 2 2 26 19 111
Legenda:
awans
spadek

Awans uzyskały Energetyk Gryfino i Pogoń II Szczecin. Sława Sławno wycofała się po zakończeniu rozgrywek, w związku z czym dodatkowo utrzymał się Lech Czaplinek.

Sezon 2010/2011[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt.
Mecze
Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Bałtyk Koszalin[4] 30 68 20 8 2 85 31
2 Drawa Drawsko Pomorskie 30 64 19 7 4 84 33
3 Gryf Kamień Pomorski 30 61 19 4 7 67 38
4 Vineta Wolin 30 50 14 8 8 52 36
5 Ina Goleniów 30 50 15 5 10 52 40
6 Astra Ustronie Morskie 30 48 14 6 10 68 54
7 Leśnik/Rossa Manowo 30 43 11 10 9 43 36
8 Sarmata Dobra 30 43 12 7 11 43 47
9 Hutnik Szczecin 30 42 12 6 12 57 59
10 Lech Czaplinek 30 40 11 7 12 50 50
11 Victoria 95 Przecław 30 37 11 4 15 37 59
12 Kluczevia Stargard Szczeciński 30 37 10 7 13 49 56
13 Odra Chojna 30 33 9 6 15 36 65
14 Piast Chociwel 30 27 7 6 17 35 49
15 Darzbór Szczecinek 30 26 8 2 20 40 71
16 Wybrzeże Rewalskie Rewal 30 4 1 1 28 14 88
Legenda:
awans
spadek

Awans uzyskały Bałtyk Koszalin i Drawa Drawsko Pomorskie. Wybrzeże Rewalskie Rewal wycofało się z rozgrywek po rundzie jesiennej.

Sezon 2009/2010[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt.
Mecze
Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Pogoń Barlinek[5] 30 76 24 4 2 82 19
2 Gwardia Koszalin 30 69 21 6 3 70 22
3 Gryf Kamień Pomorski 30 68 22 2 6 96 26
4 Hutnik Szczecin 30 56 16 8 6 63 40
5 Ina Goleniów 30 54 14 12 4 62 33
6 Sarmata Dobra 30 46 14 4 12 68 51
7 Vineta Wolin 30 44 13 5 12 53 43
8 Leśnik/Rossa Manowo 30 38 10 8 12 33 35
9 Drawa Drawsko Pomorskie 30 37 10 7 13 43 47
10 Wybrzeże Rewalskie Rewal 30 37 10 7 13 40 51
11 Victoria Przecław 30 35 10 5 15 41 46
12 Piast Chociwel 30 33 9 6 15 43 53
13 Stal Szczecin 30 30 9 3 18 39 59
14 Sława Sławno 30 29 8 5 17 42 83
15 Sokół Pyrzyce 30 16 5 1 24 28 87
16 Piast Drzonowo 30 8 1 5 24 23 132
Legenda:
awans
spadek

Awans uzyskały Pogoń Barlinek i Gwardia Koszalin.

Sezon 2008/2009[edytuj | edytuj kod]

Od sezonu 2008/2009 IV liga stanowi piąty szczebel w hierarchii rozgrywek piłkarskich w Polsce.

Poz. Klub M Pkt.
Mecze
Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Energetyk Gryfino[6] 30 68 20 8 2 82 35
2 Piast Choszczno 30 61 18 7 5 100 45
3 Drawa Drawsko Pomorskie 30 58 18 4 8 53 32
4 Stal Szczecin 30 54 16 6 8 59 38
5 Ina Goleniów 30 48 14 6 10 45 31
6 Pogoń Barlinek 30 46 13 7 10 41 35
7 Gryf Kamień Pomorski 30 45 12 9 9 49 43
8 Victoria 95 Przecław 30 40 10 10 10 36 48
9 Gwardia Koszalin 30 36 10 6 14 42 47
10 Hutnik Szczecin 30 36 10 6 14 34 54
11 Leśnik/Rossa Manowo 30 34 8 10 12 28 45
12 Vineta Wolin 30 32 8 8 14 29 41
13 Sokół Pyrzyce 30 31 7 10 13 35 50
14 Wybrzeże Rewalskie Rewal 30 25 6 7 17 30 55
15 Piast Chociwel 30 25 7 4 19 26 52
16 Orzeł Wałcz 30 24 6 6 18 24 62
Legenda:
awans
spadek

Awans uzyskały Energetyk Gryfino i Piast Choszczno.

Sezon 2007/2008[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt.
Mecze
Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Pogoń Szczecin[7] 34 79 24 7 3 83 19
2 Astra Ustronie Morskie 34 70 21 7 6 80 38
3 Dąb Dębno 34 66 19 9 6 69 28
4 Sława Sławno 34 61 18 7 9 56 39
5 Błękitni Stargard Szczeciński 34 60 17 9 8 69 44
6 Darzbór Szczecinek 34 53 16 5 13 44 38
7 Wybrzeże Rewalskie Rewal 34 52 15 7 12 70 56
8 Pogoń Barlinek 34 49 14 7 13 49 43
9 Stal Szczecin 34 47 14 5 15 50 50
10 Piast Choszczno 34 46 13 7 14 53 47
11 Victoria Przecław 34 44 12 8 14 43 52
12 Gryf Kamień Pomorski 34 43 11 10 13 43 46
13 Ina Goleniów 34 41 12 5 17 51 61
14 Energetyk Gryfino 34 41 11 8 15 53 56
15 Leśnik/Rossa Manowo 34 39 11 6 17 35 47
16 Sokół Pyrzyce 34 30 7 9 18 38 77
17 Lech Czaplinek 34 22 7 1 26 27 91
18 Victoria Sianów 34 15 4 3 27 21 102
Legenda:
awans do baraży o nową II ligę
spadek

Sezon 2006/2007[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Flota Świnoujście[8] 34 81 25 6 3 76 15
2 Błękitni Stargard Szczeciński 34 67 20 7 7 81 40
3 Sława Sławno 34 60 19 3 12 58 45
4 Victoria 95 Przecław 34 59 17 8 9 50 37
5 Ina Goleniów 34 56 16 8 10 53 44
6 Pogoń Barlinek 34 56 15 11 8 76 57
7 Astra Ustronie Morskie 34 53 16 5 13 62 47
8 Gryf Kamień Pomorski 34 49 14 7 13 56 56
9 Sokół Pyrzyce 34 47 12 11 11 57 43
10 Darzbór Szczecinek 34 46 11 13 10 54 47
11 Pogoń II Szczecin 34 45 11 12 11 43 46
12 Energetyk Gryfino 34 43 12 7 15 47 44
13 Wybrzeże Rewalskie Rewal 34 38 10 8 16 48 59
14 Victoria Sianów 34 37 11 4 19 56 78
15 Stal Szczecin 34 33 8 9 17 43 59
16 Kluczevia Stargard Szczeciński 34 31 8 7 19 34 84
17 Arkonia Szczecin 34 24 6 6 22 27 64
18 GKS Mierzyn 34 23 5 8 21 29 85
Legenda:
awans
spadek
  • Flota Świnoujście awansowała do III ligi, grupy II
  • Stal Szczecin, Kluczevia Stargard Szczeciński, Arkonia Szczecin i GKS Mierzyn spadły do klasy okręgowej
  • Pogoń Połczyn-Zdrój wycofała się z rozgrywek. Jej miejsce zajęła po barażach uzupełniających Sława Sławno

Sezon 2005/2006[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt.
Mecze
Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Rega-Merida Trzebiatów[9] 34 75 23 6 5 97 34
2 Wybrzeże Rewalskie Rewal 34 67 21 4 9 89 51
3 Pogoń Barlinek 34 64 19 7 8 66 35
4 Ina Goleniów 34 60 17 9 8 57 31
5 Energetyk Gryfino 34 52 16 4 14 55 51
6 Astra Ustronie Morskie 34 51 14 9 11 68 56
7 Pogoń II Szczecin 34 49 13 10 11 65 63
8 Victoria Przecław 34 47 12 11 11 54 49
9 Błękitni Stargard Szczeciński 34 47 13 8 13 71 51
10 Darzbór Szczecinek 34 47 13 8 13 53 58
11 Arkonia Szczecin 34 47 14 5 15 51 59
12 GKS Mierzyn 34 45 12 9 13 60 60
13 Gryf Kamień Pomorski 34 45 13 6 15 49 58
14 Osadnik Myślibórz 34 43 13 4 17 59 60
15 Odra Chojna 34 42 13 3 18 55 71
16 Piast Choszczno 34 36 10 6 18 43 65
17 Gwardia/Granica Koszalin 34 32 8 8 18 43 74
18 Błonie Barwice 34 9 2 3 29 22 131
Legenda:
awans
spadek
  • Rega-Merida Trzebiatów awansowała do III ligi, grupy II.
  • Osadnik Myślibórz, Odra Chojna, Piast Choszczno, Gwardia/Granica Koszalin i Błonie Barwice spadły do klasy okręgowej.

Sezon 2004/2005[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1. KP Police[10] 34 72 22 6 6 82 37
2 Darzbór Szczecinek 34 58 17 7 10 72 44
3 Pogoń Barlinek 34 55 15 10 9 65 42
4 Błękitni Stargard Szczeciński 34 54 16 6 12 68 56
5 Osadnik Myślibórz 34 53 14 11 9 48 34
6 Arkonia Szczecin 34 52 15 7 12 65 45
7 Rega-Merida Trzebiatów 34 52 15 7 12 53 50
8 Astra Ustronie Morskie 34 50 13 11 10 54 47
9 Ina Goleniów 34 50 13 11 10 51 52
10 Victoria 95 Przecław 34 49 13 10 11 51 48
11 Energetyk Gryfino 34 49 13 10 11 44 42
12 Wybrzeże Rewalskie Rewal 34 46 14 4 16 57 65
13 Stal Szczecin 34 45 13 6 15 43 44
14 Drawa Drawsko Pomorskie 34 43 12 7 15 40 41
15 Dąb Dębno 34 42 12 6 16 48 72
16 Leśnik/Rossa Manowo 34 38 10 8 16 56 59
17 Sokół Pyrzyce 34 33 8 9 17 40 74
18 Mirstal Mirosławiec 34 7 1 4 29 21 106
Legenda:
awans
spadek
  • KP Police awansował do III ligi, grupy II
  • Stal Szczecin, Drawa Drawsko Pomorskie, Dąb Dębno, Leśnik/Rossa Manowo, Sokół Pyrzyce i Mirstal Mirosławiec spadły do klasy okręgowej

Sezon 2003/2004[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1. Odra Chojna[11] 34 74 22 8 4 111 40
2 Pogoń II Szczecin 34 63 18 9 7 80 46
3 Darzbór Szczecinek 34 62 19 5 10 72 49
4 Astra Ustronie Morskie 34 62 19 5 10 75 46
5 Pogoń Barlinek 34 59 18 5 11 57 46
6 Sokół Pyrzyce 34 57 16 9 9 67 57
7 Wybrzeże Rewalskie Rewal 34 56 16 8 10 62 41
8 KP Police 34 51 15 6 13 64 63
9 Victoria 95 Przecław 34 51 14 9 11 54 50
10 Ina Goleniów 34 50 15 5 14 70 50
11 Rega-Merida Trzebiatów 34 50 15 5 14 56 46
12 Arkonia Szczecin 34 47 13 8 13 46 44
13 Osadnik Myślibórz 34 46 13 7 14 47 49
14 Mistral Mirosławiec 34 35 9 8 17 53 72
15 Pomorzanin Nowogard 34 29 8 5 21 41 99
16 Piast Choszczno 34 29 7 8 19 41 83
17 Lech Czaplinek 34 26 5 11 18 44 74
18 Darłovia Darłowo 34 10 3 1 30 34 119
Legenda:
awans
baraże uzupełniające
spadek
  • Odra Chojna awansowała do III ligi, grupy II
  • Pogoń II Szczecin zakwalifikowała się do baraży uzupełniających o III ligę
  • Mistral Mirosławiec, Pomorzanin Nowogard, Piast Choszczno, Lech Czaplinek i Darłovia Darłowo spadły do klasy okręgowej

Baraże uzupełniające[edytuj | edytuj kod]

Po wycofaniu się przed sezonem 2004/05 z trzeciej ligi Gwardii Koszalin, PZPN postanowił, iż o wolne miejsce w III lidze rywalizować będą drużyny z czterech zainteresowanych wojewódzkich okręgów.

Półfinał

Finał

  • 11 sierpnia 2004: Pogoń II Szczecin - Jarota Jarocin 1:0 (1:0)

Pogoń II Szczecin awansowała do III ligi, grupy II.

Sezon 2002/2003[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1. Zorza Dobrzany[12] 34 81 25 6 3 87 27
2 Odra Chojna 34 59 16 11 7 73 49
3 Pogoń II Szczecin 34 58 18 4 12 58 52
4 Arkonia Szczecin 34 58 17 7 10 41 43
5 Wybrzeże Rewalskie Rewal 34 57 16 9 9 71 45
6 Victoria 95 Przecław 34 54 17 3 14 47 46
7 Darzbór Szczecinek 34 53 16 5 13 78 67
8 Darłovia Darłowo 34 52 16 4 14 78 74
9 Ina Goleniów 34 50 14 8 12 60 58
10 Osadnik Myślibórz 34 49 13 10 11 52 42
11 Rega-Merida Trzebiatów 34 47 14 5 15 62 57
12 Pogoń Barlinek 34 46 12 10 12 52 49
13 Lech Czaplinek 34 44 12 8 14 47 53
14 Gryf Kamień Pomorski 34 44 13 5 16 47 60
15 Orzeł Biały Wałcz 34 30 9 3 22 46 78
16 Rossa Rosnowo 34 29 6 11 17 27 67
17 Drawa Drawsko Pomorskie 34 27 7 6 21 30 62
18 Dąb Dębno 34 20 5 5 24 39 66
Legenda:
awans
spadek
  • Zorza Dobrzany awansowało do III ligi, grupy II
  • Gryf Kamień Pomorski, Orzeł Biały Wałcz, Rossa Rosnowo, Drawa Drawsko Pomorskie i Dąb Dębno spadły do klasy okręgowej

Przypisy

  1. Tabela IV ligi zachodniopomorskiej w sezonie 2013/2014. [dostęp 14 czerwca 2014].
  2. 90minut.pl: IV liga 2012/2013, grupa: zachodniopomorska (pol.). [dostęp 2013-07-21].
  3. 90minut.pl: IV liga 2011/2012, grupa: zachodniopomorska (pol.). [dostęp 2013-05-19].
  4. 90minut.pl: IV liga 2010/2011, grupa: zachodniopomorska (pol.). [dostęp 2013-04-10].
  5. 90minut.pl: IV liga 2009/2010, grupa: zachodniopomorska (pol.). [dostęp 2010-07-24].
  6. 90minut.pl: IV liga 2008/2009, grupa: zachodniopomorska (pol.). [dostęp 2010-07-24].
  7. 90minut.pl: IV liga 2007/2008, grupa: zachodniopomorska (pol.). [dostęp 2010-07-24].
  8. 90minut.pl: IV liga 2006/2007, grupa: zachodniopomorska (pol.). [dostęp 2010-07-24].
  9. 90minut.pl: IV liga 2005/2006, grupa: zachodniopomorska (pol.). [dostęp 2010-07-24].
  10. 90minut.pl: IV liga 2004/2005, grupa: zachodniopomorska (pol.). [dostęp 2010-07-24].
  11. 90minut.pl: IV liga 2003/2004, grupa: zachodniopomorska (pol.). [dostęp 2010-07-24].
  12. 90minut.pl: IV liga 2002/2003, grupa: zachodniopomorska (pol.). [dostęp 2010-07-24].