Ibrahim Tukiçi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ibrahim Tukiçi
Data i miejsce urodzenia 4 czerwca 1926
 Albania (Szkodra)
Pochodzenie  Albania
Data i miejsce śmierci 24 maja 2004
 Albania (Tirana)
Typ głosu tenor
Gatunek opera
folk
Zawód solista operowy
Aktywność 1945- 1987

Ibrahim Tukiçi - (ur. 4 czerwca 1926 r. w Szkodrze - zm. 24 maja 2004 w Tiranie) - albański wokalista i kompozytor.

Pochodził z rodziny rzemieślniczej. Już w dzieciństwie związał się z zespołem muzycznym działającym w Szkodrze, gdzie śpiewał pieśni ludowe. W czasie okupacji przyłączył się do ruchu oporu, śpiewał wtedy głównie pieśni partyzanckie.

W 1945 rozpoczął służbę wojskową i wstąpił do Zespołu Artystycznego Armii Albańskiej, z którym występował do 1947 jako solista. W tym samym zespole występowali wówczas Maliq Herri, Gaqo Çako i Avni Mula. Po zakończeniu służby wojskowej wrócił do rodzinnej Szkodry, gdzie został mianowany solistą w zespole artystycznym miejscowego Domu Kultury. Wraz z zespołem występował na koncertach w kraju i za granicą (Bułgaria, ZSRR).

W 1952 wyjechał z kraju, aby rozpocząć studia w konserwatorium moskiewskiego, pod kierunkiem Anatolija Doliwy. Dyplom obronił w 1957 i wkrótce potem wrócił do kraju. Tam został mianowany solistą stołecznego Teatru Opery i Baletu, występował także w Zespole Pieśni i Tańców Ludowych. Oprócz występów na scenie śpiewał arie operowe, romanse i ballady na koncertach, organizowanych na terenie całego kraju.

Na Festiwalu w Bukareszcie w 1953 r. otrzymał drugą nagrodę w kategorii "najlepszego wokalisty". Zdobywał nagrody na konkursach wokalnych w Warszawie (1955) i w Wiedniu (1958). Od lat 60. poza działalnością na scenie uczył także w szkole muzycznej. W 1987 przeszedł na emeryturę. Za swoją działalność otrzymał tytuł Zasłużonego Artysty (alb. Artist i Merituar) i Artysty Ludu (alb. Artist i Popullit).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Flori Slatina: Portrete artistesh. Tirana: 1999. (alb.)
  • Sokol Shupo: Enciklopedia e muzikes shqiptare. Tirana: 2008. (alb.)