Icchak Ben-Zwi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Icchak Ben Cwi
Yitzhak Ben-Zvi.jpg
Data urodzenia 1884
Data śmierci 1963
2. Prezydent Izraela
Przynależność polityczna Partia Pracy
Okres urzędowania od 8 grudnia 1952
do 23 kwietnia 1963
Poprzednik Chaim Weizmann
Następca Zalman Szazar

Icchak Ben Cwi (ur. 24 listopada 1884, zm. 23 kwietnia 1963) – drugi prezydent państwa Izrael.

Urodził się w 1884 roku w mieście Połtawa na Ukrainie, jako Izaak Szymszelewicz, syn żydowskiego nauczyciela i pisarza (Zwi Shimshi).

Po pogromie w Kiszyniowie (1903 r.), organizował pierwszą żydowską organizację samoobrony na Ukrainie. W 1907 roku wyemigrował do Palestyny, gdzie założył żydowską organizację obronną Haszomer.

Podczas I wojny światowej, w 1915 roku razem z Dawidem Ben-Gurionem zostali wydaleni przez Turków z Palestyny za syjonizm. W 1917 roku zaciągnął się do brytyjskiej armii i wraz z nią powrócił do Palestyny. Od 1920 roku działał na rzecz utworzenia żydowskiej podziemnej organizacji wojskowej Hagana.

Był liderem socjalistycznych syjonistów. Współdziałał przy założeniu Powszechnej Organizacji Robotników Żydowskich w Ziemi Izraela (Histadrut1921 r., Hajfa). W latach 1931-1948 był pierwszym przewodniczącym i Prezydentem Żydowskiej Rady Narodowej (Va'ad Haleumi).

W styczniu 1949 roku został wybrany do pierwszego izraelskiego parlamentu Knesetu. 8 grudnia 1952 roku został wybrany drugim prezydentem państwa Izrael.

Przeniósł rezydencję prezydencką z Rehowot do Jerozolimy. Prowadził badania nad tradycją, zwyczajami i religią orientalnych społeczności żydowskich (Jemen, Persja, Buchara i inne). Spisał ponad dwadzieścia tomów historii Żydów. W toku swojej pracy badawczej założył fundację Yad Yitzhak Ben-Zwi, zajmującą się studiami nad żydowską społecznością, Ziemią Izraela i Jerozolimą.

Trzykrotnie został wybrany na prezydenta Izraela.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]