Ilona Felicjańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ilona Felicjańska
IlonaFelicjanska.jpg
Ilona Felicjańska, Goleniów, 2007
Data i miejsce urodzenia 30 maja 1973
Łask, Polska
Narodowość polska
Agencja Model Plus: Warszawa
Berlin Models: Berlin
Tytuły II Wicemiss Miss Polonia 1993
Wymiary (cm) 90-62-94[1]
Wzrost (cm) 178
Masa ciała (kg) 62
Kolor włosów ciemny brąz
Kolor oczu brązowe
Kolor skóry biały
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Ilona Felicjańska (ur. 30 maja 1973 w Łasku) – polska modelka, II wicemiss Polonia 1993, bizneswoman[2], pisarka. Założycielka i prezes Fundacji "Niezapominajka".

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka ZSP nr 4 w Bełchatowie.

W 1993 została II wicemiss Polonia, brała udział w konkursie Miss International 1994 w Japonii oraz była finalistką konkursu Elite Model Look. W 1994 zadebiutowała na wybiegu w kolekcji nieistniejącej już Mody Polskiej, podpisała też umowę z renomowaną warszawską agencją mody Model Plus. W latach 1994-1995 brała udział w pokazach pret-a-porter w Paryżu, była gwiazdą na wybiegach u Calvina Kleina, Pierre'a Cardina oraz Gotexu. W latach 1995-1996 współpracowała z berlińską agencją modelek Berlin Models, dzięki czemu wzięła udział w pokazach mody w Berlinie oraz w otwarciu filii agencji Berlin Models w Santiago[3]. W Polsce pojawiała się najczęściej na wybiegach u: Teresy Rosati, Anny Brodzińskiej, Joanny Klimas, Hexeline i Macieja Zienia[4]. Związała się także z reklamą: między innymi promowała kosmetyki Miss Sporty, mydło Palmolive i kremy Ireny Eris (1999-2000)[5]. W 2003 wzięła udział w kilkudziesięciu sesjach mody, między innymi do Urody, Pani i Wysokich Obcasów, oraz w pokazach Marielli Burani, Teresy Rosati, Diesel i La Copein. Związała się także kontraktem reklamowym z marką Hexeline oraz marką farmaceutyków Evelle. W 2005 została ambasadorką włoskiego domu mody MaxMara. W 2007 była ambasadorem marki Alfa Romeo.

Działalność charytatywna[edytuj | edytuj kod]

W 2005 powstała firma "Felicjańska Media", organizująca pokazy mody, imprezy artystyczne, sesje zdjęciowe. Zyski z imprez prezes firmy Ilona Felicjańska przekazywała na leczenie chorych dzieci.[potrzebne źródło] W 2007 założyła Fundację "Niezapominajka". 28 grudnia 2007 Fundacja została wpisana do rejestru Organizacji Pożytku Publicznego. Celem Fundacji jest pomoc ofiarom wypadków losowych oraz osobom dotkniętym nieuleczalnymi i przewlekłymi chorobami. Za swoją działalność charytatywną i inspirowanie kobiet Felicjańska została nagrodzona nagrodą "ECCO Walk in Style". W 2012 rozpoczęła kampanię społeczną skierowaną do kobiet – "Pamiętaj o samokontroli"[6].

Kampanie społeczne[edytuj | edytuj kod]

  • "Pamiętaj o samokontroli"[7][8]
  • "Rosnę Zdrowo"[9]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Programy telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Występowała w VIII edycji programu Taniec z gwiazdami. Jej partnerem był Robert Kochanek, zajęła 10. miejsce. Jest też współautorką pierwszego polskiego talk-show na antenie Polsatu "Na każdy temat" (1994-1998).

Proces sądowy[edytuj | edytuj kod]

29 czerwca 2010 została skazana na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata za spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu. Została też zobowiązana do zapłacenia grzywny w wysokości tysiąca złotych na rzecz Społecznego Komitetu Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz pozbawiona prawa jazdy na okres trzech lat[10]. W 2011 w programie Dzień Dobry TVN przyznała się do choroby alkoholowej[11].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Była żona Andrzeja Rybkowskiego i matka dwóch synów: Macieja (ur. 2001) oraz Adama (ur. 2002).

Działalność pisarska[edytuj | edytuj kod]

23 stycznia 2013 r. ukazała się nakładem wydawnictwa Akurat debiutancka powieść Felicjańskiej - thriller erotyczny pt. "Wszystkie odcienie czerni"[12].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]