Imno (powiat goleniowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Imno
wieś
Ilustracja
Kapliczka we wsi
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Powiat

goleniowski

Gmina

Goleniów

Wysokość

36 m n.p.m.

Liczba ludności (2007)

76

Strefa numeracyjna

91

Kod pocztowy

72-132[2]

Tablice rejestracyjne

ZGL

SIMC

0775273

Położenie na mapie gminy Goleniów
Mapa konturowa gminy Goleniów, po prawej znajduje się punkt z opisem „Imno”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Imno”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Imno”
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa konturowa powiatu goleniowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Imno”
Ziemia53°33′27″N 14°56′04″E/53,557500 14,934444[1]

Imno (niem. Immenthal) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów[3][4].

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim. W roku 2007 wieś liczyła 76 mieszkańców[potrzebny przypis].

Osada wchodząca w skład sołectwa:

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wieś leży na Równinie Nowogardzkiej, terenie pagórkowatym, na skraju Puszczy Goleniowskiej, przy drodze wojewódzkiej nr 113 prowadzącej do Maszewa, ok. 6 km na wschód od Goleniowa, nad dopływem strugi Wiśniówki, ok. 2 km na południe od linii kolejowej nr 402, nieopodal znajduje się port lotniczy Szczecin-Goleniów oraz jednostka wojskowa w Mostach-Osiedlu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki osadnictwa na terenie wsi to okres kultury lateńskiej, z ok. 400 lat p.n.e. W tym okresie znajduje się tutaj osada, co potwierdzają znaleziska archeologiczne. Osada kończy swój żywot po okresie rzymskim, a ludzie wracają na tereny dzisiejszego Imna dopiero w XIX w. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1812 r. Wieś została założona na planie regularnej ulicówki przez Karla Krabe, właściciela dworu i folwarku w Mostach. Znajdował się tutaj cmentarz, wiatrak, kilka zagród chłopskich oraz piaskownia. W 1872 r. wieś zamieszkiwało ok. 240 osób. Obecnie wieś typowo rolnicza. Zachowała charakter ulicówki regularnej, zabudowa pochodzi w większości z przełomu XIX i XX wieku, jak również z okresu już polskiego.[potrzebny przypis]

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

We wsi znajduje się kapliczka, a przy lesie, pole biwakowe oraz boisko piłkarskie.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

W okolicznym lesie, przy drodze prowadzącej do Burowa rośnie jeden z najbardziej okazałych dębów w gminie zwany "Dębem Pańszczyźnianym" lub "Królem Puszczy". Legendy mówią, że na uschniętym konarze dębu, zachowanym do dziś, właściciele majątku w Mostach wieszali nieposłusznych chłopów. Dzisiaj dąb jest pomnikiem przyrody.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 42511
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 365 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. GUS. Rejestr TERYT