Impas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

W brydżu impas to zagranie pozwalające w pewnych sytuacjach na wzięcie dodatkowej lewy lub lew jeżeli karta która jest impasowana znajduje się w ręce odpowiedniego przeciwnika.

Impas[edytuj | edytuj kod]

Podstawowa sytuacja impasowa wygląda następująco:

  ♠AD

  ♠32

Rozgrywający gra małego pika z ręki do dziadka w celu wykonania impasu, jeżeli król pik znajduje się u przeciwnika po jego lewej stronie (to znaczy jest w impasie) to rozgrywający zawsze weźmie dwie lewy w tym kolorze po zagraniu z dziadka damy. Jeżeli król pik znajduje się u przeciwnika po prawej stronie (jest za impasem) to rozgrywający weźmie tylko jedną lewę w tym kolorze.

Podwójny impas[edytuj | edytuj kod]

W powyższym przykładzie impasu prostego wzięcie dodatkowej lewy zależało od położenia tylko jednej karty, bardziej złożoną odmianą tego zagrania jest podwójny impas:

  ♠AD10

  ♠432

Rozgrywający gra pika z ręki i jeżeli LHO nie położy żadnej figury to gra on z dziadka dziesiątkę pik i jeżeli weźmie lewę, to po powrocie do ręki gra następnego pika do damy. W tym przypadku rozgrywający weźmie trzy lewy w pikach, jeżeli obie brakujące figury pik są u przeciwnika po lewej stronie, dwie lewy jeżeli figury są rozłożone po jednej u przeciwników lub tylko jedną, jeżeli obie figury ma przeciwnik po prawej stronie (uwaga: jeżeli jednak RHO ma obie figury to może zajść sytuacja zwana wpustką w której rozgrywający odda tylko jedną lewę w tym kolorze).

Głęboki impas[edytuj | edytuj kod]

Inną odmianą impasu w której rozgrywający zakłada dobre położenie dwóch figur u przeciwników jest głęboki impas:

  ♠AK10

  ♠543

Rozgrywający gra małego pika do dziadka z nadzieją, że LHO ma dwie figury pik, jeżeli LHO dołoży małego pika to rozgrywający impasuje dziesiątką, jeżeli obrońca zagra figurę, to rozgrywający bije w dziadku, powraca do ręki bocznym kolorem i ponawia impas pik.

Ekspas[edytuj | edytuj kod]

W powyższych przykładach rozgrywający impasował karty "pośrednie", w niektórych przypadkach możliwy jest też impas karty wyższej od wszystkich posiadanych w tym kolorze, taka sytuacja nazywa się ekspas:

            ♠ KDW
            -
            -
            ♣ A

            ♠ -
            2
            32
            ♣ 2

Atu to trefl i rozgrywający jest w dziadku, gra teraz króla pik i jeżeli tylko gracz po jego prawej stronie ma asa pik to rozgrywający weźmie resztę lew – jeżeli RHO nie pobije króla asem to rozgrywający zrzuci z ręki przegrywające karo i ponowi ekspas, a jeżeli RHO pobije króla asem, to rozgrywający przebije tę lewę swoim ostatnim atutem i wejdzie do dziadka przebitką aby wykorzystać dwie forty pik.

Impas Czekańskiego[edytuj | edytuj kod]

Impas Czekańskiego zwany także impasem wstecznym to raczej rzadka rozgrywka w której rozgrywającemu brakuje dwóch honorów (na przykład damy i dziesiątki) i opiera on swoją rozgrywkę na założeniu, że dama znajduje się poza impasem:

            ♠ A43
       ♠ D65         ♠ 1087
            ♠ KW9

Normalnym zagraniem rozgrywającego jest impas damy waletem zakładając, że znajduje się ona po jego prawej stronie. Jeżeli istnieją jednak jakieś przesłanki, że dama jest za waletem (na przykład z licytacji) to może on zdecydować się zagrać na impas Czekańskiego grając z ręki waleta pik. Jeżeli LHO pobije tę kartę damą, to rozgrywający bierze ją asem w dziadku i impasuje dziesiątkę pik grając małego pika do dziewiątki w ręce.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]