Indiana Jones and the Infernal Machine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Indiana Jones i Piekielna Machina
Indiana Jones and the Infernal Machine
Producent LucasArts (PC), HotGen (GBC), Factor 5 (N64)
Wydawca LucasArts, THQ
Seria gier Indiana Jones
Kompozytor Clint Bajakian
Silnik zmodyfikowany silnik Sith
Data wydania

Listopad 1999 (Windows)[1]
2000 (N64)
2001 (GBC)

Gatunek

przygodowa gra akcji

Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe

ESRB: Teen
USK: 12

Wymagania sprzętowe
Platforma Windows (95 - 98), Nintendo 64, Game Boy Color, PlayStation (odwołana)
Nośniki

CD (2)

Indiana Jones and the Infernal Machine to gra wideo na Microsoft Windows, Nintendo 64, oraz Game Boy Color zrobiona na podstawie filmów z serii Indiana Jones. Najpierw została wydana na system operacyjny Microsoft Windows w 1999 roku, a dopiero później wydano ją na konsole do gier. Planowano też wersję na PlayStation, która została jednak odwołana.

Fabuła gry[edytuj | edytuj kod]

W roku 1947 Sophia Hapgood, przyjaciółka Indiany Jonesa z poprzedniej gry, prosi go, aby dowiedział się, czemu Rosjanie dokonują wykopalisk na terenie ruin Babilonu. Indy odkrywa, że szukają oni starożytnej maszynerii, tytułowej Piekielnej Machiny, która służyła mieszkańcom Babilonu do porozumiewania się z bogiem Mardukiem, a mieściła się w słynnej Wieży Babel. Okazuje się, że czterej kapłani Marduka (Urgon, Taklit, Azerim i Nub), po zburzeniu Wieży, uciekli z najważniejszymy częściami Machiny i ukryli je w różnych zakątkach świata. Jedna z nich jest w starożytnym sanktuarium Shambala w górach w Kazachstanie, inna w wulkanie na Filipinach, następna w piramidzie na terenie zaginionej doliny Olmeków w Meksyku, a ostatnia w grobowcu Nubiańskiego władcy w Meroe. Po piętach depcze Indy'emu doktor Gennadi Volodnikov - sowiecki naukowiec zajmujący się fizyką hiperprzestrzeni, który ma do pomocy część radzieckiej armii.

Po skompletowaniu wszystkich części Machiny, Indy oddaje je Simonowi Turnerowi - szefowi Sophii, który zamierza zrekonstruować Machinę i użyć jej do zniszczenia komunistów. Indy'emu udaje się poprawnie umieścić części Machiny (które Turner źle umiejscowił) i pokonać Turnera. Niestety przez przypadek Machina zostaje uruchomiona i Indiana wraz z Sophią przedostają się do innego wymiaru. Indy musi zmierzyć się z Mardukiem, który okazuje się bezdusznym kosmitą. Po pokonaniu Marduka, Indy i Sophia znajdują portal do Babilonu i wraz z Volodnikovem (który okazuje się dobry z natury) bohaterowie odchodzą w stronę zachodzącego słońca.

Powrót do Peru[edytuj | edytuj kod]

Jest to dodatkowy poziom gry, w którym Indiana Jones znów znajduje drogę do świątyni z Poszukiwaczy. Indy wyczytuje z sekretnej mapy, że istnieje drugi, bliźniaczy posążek płodności, ukryty w pomieszczeniach za głównym ołtarzem.

Cały ten poziom został utworzony na podstawie pierwszej ekranowej przygody archeologa, zatem znajdziemy tu dokładnie te same pułapki i wnętrza świątyń.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Professor Henry "Indiana" Jones, Jr. - 48-letni, światowej sławy archeolog i awanturnik, a z zamiłowania poszukiwacz skarbów, będących często przedmiotami kultu.

Sophia Hapgood - stara, dobra przyjaciółka Indy'ego. Poznali się na wykopaliskach w Islandii, gdzie Sophia znalazła medalion, który obudził w niej parapsychiczne zdolności. Później za pomocą medalionu razem odnaleźli zaginione miasto Atlantydę (patrz Indiana Jones i Zagadka Atlantydy). Teraz Sophia szpieguje dla nowo uformowanego CIA. Jej bezpośrednik przełożonym jest Simon Turner.

Dr Gennadi Volodnikov - sowiecki genisz, zajmujący się badaniem struktury czasoprzestrzeni. Po latach badań dochodzi do wniosku, że starożytna Wieża Babel opisana w Biblii, mieściła kiedyś Piekielną Machinę - urządzenie bardziej przerażające od bomby atomowej. Volodnikov jest dość kiepskim archeologiem. Jego ścisły umysł pozwala mu często na krytyczne spojrzenie na sowiecką ideologię. Chociaż przez większość gry jest wyraźnie głównym przeciwnikiem Indy'ego, to pod koniec okazuje się, że jego zamiłowanie do nauki pozwala mu na znalezienie wspólnego języka z Indianą.

Simon Turner - przełożony Sophii, pracujący dla CIA, od razu po założeniu tej organizacji przez prezydenta Trumana. Jest to człowiek spokojny i kompetentny, trzymający się blisko ważnych zdarzeń, ale rzadko w nich uczestniczący. Nienawidzi on komunizmu. To właśnie Turner ukradł Volodnikovi część Babilońskiej maszynerii, która nakłoniła Indy'ego do bliższego przyjrzenia się sprawy z Wieżą Babel. Indiana już od początku podejrzewał, że Turner nie jest dobrym człowiekiem i że kieruje się często chęcią zysku - w Babilonie poprosił Indy'ego o znalezienie złotej figurki Marduka, którą chciał dołączyć do swojej prywatnej kolekcji. Pod koniec gry okazuje się, że za wszelką cenę chce wykorzystać Piekielną Machinę do zniszczenia Sowietów i przejęcia władzy na świecie. To właśnie on wpycha Sophię do Machiny i ma zamiar wysłać ją do innego wymiaru. Aby go powstrzymać, Indiana jest zmuszony go zabić.

Święta Kobieta - ostatni mieszkaniec i opiekun starożytnego sanktuarium "Shambala" wysoko w górach Tienszan w sowieckim Kazachstanie. Pomaga Indy'emu w znalezieniu pierwszej części Piekielnej Machiny i wysyła go w miejsce ukrycia drugiej części.

Nubiański chłopiec - młody chłopiec żyjący blisko piramid w Meroe. Był edukowany przez brytyjskiego misjonarza. Teraz marzy o tym, aby wyruszyć na zachód i wybudować fabrykę. Indy pomaga mu przepędzić hieny i znajduje dla niego zegarek kieszonkowy Heinricha Hornera, archeologa, który odnalazł kopalnie króla Salomona i który jest dla chłopca idolem. W zamian za to chłopak pomaga mu dostać się do wnętrza piramid i otworzyć drogę do kopalni.

Marduk - władca Aetherium - rzeczywistości w innym wymiarze, zbudowanej z niezliczonej ilości wysoko zaawansowanych maszyn. Marduk zbudował też portal do naszego wymiaru i przekazał instrukcję na temat budowy portalu kapłanom z Babilonu (czyli tytułowej Piekielnej Machiny). Jego celem był podbój naszego świata. Doszło by do tego, jeśli Wieża Babel nie zostałaby zniszczona. Indiana Jones przypadkowo uruchamia Machinę, jednak po przejściu do Aetherium udaje mu się pokonać Marduka i zlikwidować zagrożenie.

Części Piekielnej Machiny[edytuj | edytuj kod]

Po zburzeniu Wieży Babel, kapłani Marduka uciekli do różnych zakątków świata razem z czterema najważniejszymi częściami Machiny. Każda część ma swoją własną unikalną moc i może być w niektórych przypadkach użyta jako broń. Indy może używać części tylko przez ograniczoną ilość czasu jeśli nie chce odnieść poważnych obrażeń.

 • Fragment Urgona - odnaleziony w górach Kazachstanu. Emituje silną falę dźwiękową, która niszczy już naderwane ściany, skały lub lód.
 • Fragment Taklita - odnaleziony w wulkanie na Filipinach. Powoduje, że osoba go używająca staje się niewidzialna.
 • Fragment Azerima - odnaleziony w piramidzie w Meksyku. Jeśli zostanie użyty pod kamieniem zwanym "Klejnotem Nieba" pozwala na lewitację.
 • Fragment Nuba - odnaleziony w grobowcu w Sudanie. Jest to pewnego rodzaju ogniwo o niekończącej się energii, które może służyć do uruchamiania pewnych urządzeń.
 • Narzędzie zza światów - znaleziony w jednym pomieszczeniu w Aetherium. Nie jest to bezpośrednio część Piekielnej Machiny, jednakże pozwala na otwieranie membran separujących nasz świat i równoległy świat Aetherium, co sugeruje że być może korzysta on z mocy wytworzonej przez Machinę. Narzędzie przypomina fragment Machiny.

Nawiązania historyczne[edytuj | edytuj kod]

 • Sophia, aby zachęcić Indy'ego do pomocy, pokazuje mu na początku gry wykradziony z wykopalisk w Babilonie mechanizm. Mówi mu też, że mechanizm ten datują na rok 2600 p.n.e. Zainteresowanie Indy'ego tłumaczy fakt, że najstarsza znana dotychczas maszyna - zardzewiały zestaw kół zębatych - datuje się na 78 r. p.n.e. Znaleziona została przez nurków w 1900 r. w Grecji. Niektórzy naukowcy przypuszczają, że może to być mechaniczne planetarium opisane przez Archimedesa.
 • Piekielna Machina mieści się pod ruinami zigguratu Etemenanki, który często utożsamiany jest z Wieżą Babel.
 • Pierwszą część Machiny Indy odnajduje w sanktuarium Shambala położonym w górach Tienszan w Kazachstanie. Shambala to w tradycji tybetańskich Buddystów mityczne królestwo ukryte gdzieś w Środkowej Azji. Wzmianki o nim można znaleźć w wielu starożytnych tekstach, między innymi w tantrze Kalaczakra.
 • Przy poszukiwaniu trzeciego fragmentu Machiny, Indy musi udać się do Teotihuacánu w Meksyku. Jest to miejsce, gdzie według mitów indiańskich powstał świat, nastąpiło oddzielenie światła od ciemności, powstało słońce i księżyc. Indiana eksploruje tam Piramidę Słońca, najbardziej znaną piramidę w Teotihuacánie, trzęcią co do wielkości piramidę na świecie.
 • Trzeci fragment Machiny pilnowany jest przez wielkiego węża - Quetzalcoatla. Jest to jeden z najważniejszych bogów plemion Mezoameryki zwany Pierzastym Wężem. Uważany był za współtwórcę świata.
 • Indiana odwiedza także Meroe - starożytne miasto w Nubii mieszczące piramidy o bardzo specyficznej architekturze. Ich wygląd zewnętrzny został w grze bardzo dobrze odzwierciedlony.
 • W poszukiwaniu czwartego fragmentu Machiny, Indy musi odnaleźć kopalnie króla Salomona - fikcyjne kopalnie opisane w kilkukrotnie sfilmowanej książce przygodowej Henry'ego Ridera Haggarda. Kopalnie te miały zawierać niezliczone skarby.
 • Nazwa rzeczywistości "Aetherium" odnosi się do pojęcia eteru - w filozofii starożytnej piątego elementu rozważanego przez Arystotelesa jako jeden z elementów podstawowych budowy Wszechświata.

Linki[edytuj | edytuj kod]