Indie Brytyjskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez 94.251.145.6 (dyskusja) o 00:11, 14 lut 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Cesarstwo Indyjskie (Indie Brytyjskie)
Indian Empire
British India
British Raj
1858–1947
Flaga
Godło Indii Brytyjskich
Flaga Godło
Hymn: God Save The King-Emperor
Położenie Indii Brytyjskich
Język urzędowy

hindustani, angielski

Stolica

Kalkuta (1858–1912)
Nowe Delhi (1912–1947)

Ustrój polityczny

Monarchia

Typ państwa

Cesarstwo

Głowa państwa

cesarz Jerzy VI Windsor

Status terytorium

kolonia brytyjska

W jego imieniu

Ostatni wicekról
Louis Mountbatten

Waluta

rupia

Utworzenie

rozwiązanie Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej i koronacja królowej Wiktorii na cesarzową Indii
1858

Podział

na część hinduską i muzułmańską oraz nadanie im niepodległości jako dominia Indii i Pakistanu
1947

Religia dominująca

hinduizm, islam, buddyzm

Indie Brytyjskie – nazwa Indii[1] w czasie, gdy pozostawały one pod władzą Brytyjczyków, tj. w latach 18581947.

Historia

1936

Brytyjski wkład w rozwój cywilizacyjno-gospodarczy

Po przejęciu władzy na Półwyspie Indyjskim bezpośrednio przez parlament brytyjski, rząd brytyjskiego gubernatora-wicekróla zmuszony był do realizacji szerokich reform gospodarczych. Wydano szereg ustaw w zakresie socjalnych warunków pracy, m.in. wprowadzono w zakładach pracy jeden dzień w tygodniu wolny i zakaz zatrudniania dzieci poniżej dziewięciu lat. W odpowiedzi na liczne rozruchy w miastach i bunty chłopskie, wydane zostały ustawy ograniczające lichwę i możliwość usuwania chłopów z ziemi. Zrezygnowano też z zamiarów chrystianizacji miejscowej ludności.

Przeprowadzone zostały znaczące reformy w oświacie i nauce. Rozbudowano szkolnictwo, utworzono sieć gimnazjów z angielskim językiem nauczania, uniwersytety w Kalkucie, Madrasie i Bombaju, zakładano instytucje badawcze (Botanical Survey of India). Równocześnie w Indiach rozpoczęły się przemiany struktur gospodarki feudalnej i manufakturowej na nowocześniejsze struktury gospodarki kapitalistycznej. Przystąpiono do budowy linii kolejowych i rozbudowy sieci drogowej na całym subkontynencie.

Miarą nowej polityki było utworzenie w 1885 roku Indyjskiego Kongresu Narodowego, ogólnokrajowej partii, głoszącej pokojowe przejęcie władzy, zaś w 1906 roku Ligi Muzułmańskiej, o podobnym programie działania. W tym też okresie wprowadzone zostały reformy konstytucyjne, znacznie rozszerzające udział lokalnych elit hinduskich w rządzeniu krajem. Równocześnie w pierwszych latach XX wieku nastąpiło pełne scalanie wszystkich terytoriów Półwyspu Indyjskiego w jedno Cesarstwo Indyjskie.

Szereg pomniejszych księstw i krajów dobrowolnie oddawało się pod protektorat Brytyjczyków, niektóre z księstw były przez nich przejmowane, gdy lokalny maharadża nie miał naturalnego spadkobiercy, lub w drodze wykupu. W 1911 r. stolicą państwa ustanowiono Nowe Delhi, historyczną stolicę Wielkich Mogołów, i przyjęto język angielski jako urzędowy. W 1938 Cesarstwo posiadało 1005 miast, których ludność łącznie przekraczała 10 mln mieszkańców (w tym: 3 miasta >0,5 mln osób i 35 miast w przedziale 0,1÷0,5 mln osób).

Zobacz też

Przypisy

  1. Andrzej Czerny, Teoria nazw geograficznych, PAN, IGiPZ, Warszawa 2011, str. 91, PL ISSN 0373-6547, ISBN 978-83-61590-16-3