Inspektor Japp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Inspektor James Japp – postać fikcyjna, stworzona przez Agathę Christie. Policjant źle nastawiony do pracy „małych szarych komórek” Herculesa Poirot. Często jako pierwszy przybywał na miejsce zbrodni, jednak na ogół błędnie określał przebieg zdarzeń i motywy zbrodni. Po wyjaśnieniu zagadki przez Poirota, chętnie przypisywał sobie jednak sukces. Najczęściej chodził ubrany w prochowiec i kapelusz. W wielu opowiadaniach występuje jako nadispektor, w powieści Śmierć w chmurach jest już komisarzem. Poirot zawsze się do niego zwracał per: „inspektorze” lub „komisarzu”, w zależności od stopnia, jaki ten miał w danej historii. Japp był bardzo odważny, m. in. w Śmierci lorda Edgware'a ściga osobiście złodzieja po dachu lotniska. Posiadał również złośliwy charakter, często dogadywał Poirotowi, zwłaszcza wtedy, kiedy myślał, że ma rację, a Poirot nie (zawsze okazywało się jednak, że było to błedne twierdzenie). Chętnie korzystał z pomocy Poirota w rozwiązywaniu spraw, niejednokrotnie sam go o to prosił. Chwilami był bardzo dziecinny, np. fascynowało go puszczanie przez dzieci sztucznych ogni w Dzień Guya Fawkesa, podczas zabawy w lunaparku wygrał też dla siebie misia w strzelaniu do celu.

Jappa i Poirota łączy wielka przyjaźń. Pierwszy raz spotkali się w powieści Tajemnicza historia w Styles. Przyjaźń ich objawia się różnymi sposobami: w opowiadaniu Zniknięcie pana Davenheima Japp założył się, że słynny detektyw nie rozwiąże zagadki, nie opuszczając swojego mieszkania. Stawka była niebagatelna: pięć funtów i honor Herkulesa Poirota. Zakład wygrał detektyw. W powieści Entliczek-pentliczek Japp spędzał święta samotnie do czasu, kiedy zaprosił go do siebie Poirot. W opowiadaniu Gniazdo os dostał bólu żołądka, a do szpitala odwiózł go wówczas Poirot.

Japp ma żonę, którą bardzo kocha, mimo że ona nie podziela jego pasji do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Pani Japp nigdy nie pojawia się osobiście, ale dużo się o niej dowiadujemy z ust samego inspektora. W Śmierci lorda Edgware'a Japp opowiada, że żona nie pozwala mu mówić przy stole o morderstwach, a do tego jest straszną pedantką, zwłaszcza w kwestii czystości. Sam inspektor chwilami się dziwi, jak to możliwe, że tyle lat już są razem. W powieści Boże Narodzenie Herkulesa Poirot na święta zjawia się cała rodzina pani Japp, którą inspektor niezbyt lubi. Wspólne śpiewanie kolęd jest największą udręką dla Jappa.

Postać inspektora Jappa jest chwilami bardzo komiczna. Przypomina inspektora Lestrade'a z historii o Sherlocku Holmesie.

Powieści i opowiadania z jego udziałem[edytuj | edytuj kod]

Oraz krótkie przygody: