Instytut Fotografii Kreatywnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Instytut Fotografii Twórczej (tłumaczone także jako Instytut Fotografii Kreatywnej, cz. Institut tvůrčí fotografie, ang. Institute of Creative Photography) – jeden z instytutów Wydziału Filozofii i Nauki Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Instytut Fotografii Twórczej jest następcą Instytutu Fotografii Artystycznej stworzonego i prowadzonego przez Czeski Związek Fotografów w latach 1971–1990. Instytut stanowi część Uniwersytetu Śląskiego w Opawie od 1990 roku, a obecnie kształci ponad 200 studentów z Czech, Słowacji, Polski, Niemiec, Austrii, Włoch, Rosji i Ukrainy na poziomie licencjackim, magisterskim oraz doktorskim w dziedzinie fotografii. Studia odbywają się według programu B8204 Filmové, televizní a fotografické umění a nová média, podobnie jak na praskiej FAMU i łódzkiej PWSFTviT, a absolwenci otrzymują tytuł magistra sztuki.

Za granicą instytut oraz twórczość skupionych wokół niego artystów jest znana również pod nazwą Opawska Szkoła Fotografii (ang. Opava School of Photography). Uważana jest za jedną z najlepszych i najważniejszych szkół fotografii współczesnej w Europie.[1] Instytut aktywnie przygotowuje wystawy studentów w kraju i za granicą oraz promuje zagranicznych autorów na terenie Republiki Czeskiej.

Wykładowcy[edytuj | edytuj kod]

Obecnym szefem instytutu jest prof. Vladimír Birgus, jego zastępcą zaś dr Jiří Siostrzonek. W szkole stale wykładają m.in. uznany czeski dokumentalista prof. dr h.c. Jindřich Streit, doc. Pavel Mára, Dita Pepe, doc. Václav Podestát, Karel Poneš, dr Tomáš Pospěch. Przez wiele lat funkcję sekretarza pełnił Vojtěch Bartek.

Pozostali nauczyciele to m.in. typograf i grafik doc. Otakar Karlas, Michał Szalast, Jan Brykczyński, Arkadiusz Gola, Rafał Milach, Josef Moucha, Miroslav Myška, Marek Malůšek, Štěpánka Stein, dr Petr Vilgus, Miroslav Zeman, Antonín Braný, Jan Pohribný, Petr Velkoborský, Tereza Vlčková czy Aleš Kuneš.

Wybrani absolwenci i studenci z Polski[edytuj | edytuj kod]

Zarówno wśród nauczycieli, jak i wśród studentów znajduje się wielu wybitnych i uznanych na świecie fotografów oraz laureatów prestiżowych nagród. Spora część kandydatów rozpoczynających studia ma już za sobą osiągnięcia w karierze zawodowej lub nawet doświadczenia wykładowcy w dziedzinie fotografii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ewa Gajewska i Łukasz Grzesiczak, Tygodnik Powszechny Otwieramy szampana

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]