Instytut Sobieskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Instytut Sobieskiego (IS) – ośrodek analityczny typu think tank, zarejestrowany w 2005 w formie prawnej fundacji. Założycielem Instytutu jest Paweł Szałamacha. który po objęciu mandatu poselskiego w roku 2011, zrezygnował z funkcji prezesa zarządu. Obecnie prezesem fundacji jest Paweł Soloch[1].

Instytut jest członkiem europejskiej sieci wolnorynkowych think tanków Stockholm Network.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, wydawniczą i ekspercką. Przygotowuje z własnej inicjatywy raporty, komentarze i ekspertyzy dotyczące głównych obszarów swojej działalności. Jest organizatorem wielu międzynarodowych i krajowych konferencji, seminariów i paneli. Instytut koncentruje się na tematyce finansów publicznych, stosunków międzynarodowych, energetyce, transporcie publicznym.

Instytut w latach 2003-2010 wydawał konserwatywny kwartalnik Międzynarodowy Przegląd Polityczny. Jest organizatorem corocznego kongresu Polska - Wielki Projekt.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Eksperci Instytutu Sobieskiego opracowali w 2004 r. raport pt. "Publiczne wysłuchanie: Kontrola stanowienia prawa przez obywateli", który stał się podstawą wprowadzenia w Polsce instytucji wysłuchania publicznego.

Na początku 2007 roku zespół ekspertów i analityków instytutu opracował "Program polityki rodzinnej", który był podstawą przedstawionego przez Jarosława Kaczyńskiego i minister Joannę Kluzik-Rostkowską projektu nowej polityki prorodzinnej.

Zespół ekspertów i współpracowników instytutu opublikował w marcu 2007 raport dotyczący projektu wdrożenia w Polsce systemu PESEL2.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]