Interfejs tekstowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Aplikacja z interfejsem tekstowym uruchomiona w trybie graficznym

Interfejs tekstowyinterfejs użytkownika, w którym prezentowane informacje mają formę tekstu lub innych znaków wyświetlanych w trybie tekstowym. Użytkownik programu komputerowego z interfejsem tekstowym może wprowadzać polecenia z użyciem różnych urządzeń wejściowych, nie tylko z klawiatury, linia po linii, jak to ma miejsce w przypadku wiersza poleceń. Interfejs tekstowy mogą posiadać także aplikacje uruchamiane w trybie graficznym, zwykle w oknie które emuluje tryb tekstowy.

Tworzenie i obsługę interfejsu tekstowego wspomagają biblioteki programistyczne, takie jak Turbo Vision, ncurses czy S-Lang.

Mimo tego, iż interfejs tekstowy posiada inne możliwości prezentowania informacji dla użytkownika niż interfejs graficzny (mniej pokazuje, więcej opisuje), to powstają gry wykorzystujące ten sposób interakcji z graczem. Przykładem są gry typu Roguelike.

Interfejs ten był często stosowany w aplikacjach działających na systemach operacyjnych takich jak MS-DOS, PC-DOS, RS-DOS oraz CP/M.

Wiele programów posiada interfejs tekstowy, jednak z wykorzystaniem znaków specjalnych buduje okna, tabele, cienie. Przykładem jest DOS-owy program edit.