Interim lipskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Interim lipskie – dokument uchwalony 21 grudnia 1548 roku, z inicjatywy elektora Maurycego Wettyna, przez sejm Saksonii w Lipsku. Stanowił próbę porozumienia religijnego pomiędzy katolikami a ewangelikami, był rewizją Interim augsburskiego.

Ogłoszenie Interim augsburskiego i nieudane próby jego wprowadzenia doprowadziły księcia Maurycego z Saksonii do trudnej sytuacji, gdyż z jednej strony był związany z ewangelikami, z drugiej zależało mu na dobrych stosunkach z cesarzem. Powierzył więc swoim teologom opracowanie nowego porozumienia, które opierałoby się na podstawach biblijnych i mogło zdobyć szerokie poparcie. Dokument głosił naukę ewangelicką, jednak dopuszczał możliwość ustępstw w sprawach stanowiących adiafora, jak bierzmowanie, niektóre święta itd.

Interim lipskie nigdy nie zostało opublikowane w całości, a obowiązywało tylko – i to częściowo – w Saksonii, jednak jego treść stała się znana i wzbudziła liczne kontrowersje. Krytykowano niejasno zarysowaną naukę o usprawiedliwieniu, a poczynione ustępstwa wobec strony katolickiej uważano za nadmierne. Ostatecznie pokój augsburski z 1555 roku zakończył próby porozumienia pomiędzy ewangelikami a katolikami.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • S. Issleib: Interim. W: New Schaff-Herzog Encyclopedia of Religious Knowledge, t. VI. Grand Rapids: Baker Book House, 1953, ss. 21–22.
  • Robert Kolb: Jedność wyznania – droga do „Formuły zgody”. W: Księgi Wyznaniowe Kościoła Luterańskiego. Bielsko-Biała: Wydawnictwo „Augustana”, 2003, s. 375-376. ISBN 83-88941-41-0.
  • Interim. W: Christian Cyclopedia. [dostęp 2012-02-26].