Iron Man (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy filmu z 2008 roku. Zobacz też: inne znaczenie tego terminu.
Iron Man
Gatunek akcja
Rok produkcji 2008
Data premiery Polska 30 kwietnia 2008
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język Angielski (polskie napisy)
Czas trwania 126 min
Reżyseria Jon Favreau
Scenariusz Hawk Ostby, Arthur Marcum, Matthew Hollaway, Mark Ferqus
Główne role Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Jeff Bridges, Bill Smitrovich, Terrence Howard,Faran Tahir
Muzyka Ramin Djawadi, John Debney
Zdjęcia Matthew Libatique
Scenografia Suzan Wexler, Lauri Gaffin, J. Michael Riva
Kostiumy Rebecca Bentjen, Laura Jean Shannon
Montaż Dan Lebental
Produkcja Ari Arad, Avi Arad, Kevin Feige
Wytwórnia Paramount Pictures
Marvel Enterprises
Marvel Studios
Fairview Entertainment
Dark Blades Films
Dystrybucja United International Pictures Sp z o.o.
Kontynuacja Iron Man 2 (2010)

Iron Manamerykański film akcji w reżyserii Jona Favreau z 2008. Film jest oparty na serii komiksów o Iron Manie – postaci komiksowej stworzonej przez Stana Lee, Larry’ego Liebera, Jacka Kirby’ego i Dona Hecka.

Film jest pierwszą częścią inicjatywy Marvel Cinematic Universe oraz pierwszym filmem z serii Iron Man. Jego kontynuacja (Iron Man 2) pojawiła się 2 lata później a trzecia część (Iron Man 3) 5 lat później.

Głównym bohaterem filmu jest grany przez Roberta Downeya, Jr. Tony Stark – przemysłowiec i genialny inżynier, który w trakcie filmu buduje egzoszkielet wspomagany i zostaje superbohaterem Iron Manem. Gwyneth Paltrow wciela się w rolę jego osobistej asystentki Pepper Potts, Terrence Howard gra oficera łącznikowego Jamesa Rhodesa, a Jeff Bridges gra dyrektora Stark Industries Obadiaha Stane`a.

Film znajdował się we wstępnej fazie rozwoju od 1990 w wytwórniach Universal Pictures, 20th Century Fox i New Line Cinema, zanim Marvel Studios odzyskało prawa do niego w 2006. Marvel rozwinął projekt do fazy produkcji jako ich pierwszy film w pełni finansowany przez firmę. Paramount Pictures został dystrybutorem. Favreau podjął się reżyserowania i wybrał Kalifornię jako główne miejsce kręcenia filmu. Odrzucił Wschodnie Wybrzeże USA by odróżnić się od wielu filmów o superbohaterach, które kręcone były w podobnym do Nowego Jorku sceneriach. W czasie kręcenia aktorzy mieli wolną rękę w kreacji swoich bohaterów i dialogów, ponieważ nacisk stawiano na opowiadaną historię i akcję. Gumowe i metalowe wersje pancerzy, stworzone przez firmę Stana Winstona, zostały przetworzone w ramach efektów specjalnych by stworzyć tytułowego bohatera. Hasbro i Sega sprzedawały różne przedmioty związane z filmem, a umowy dotyczące product placementu podpisano z Audi, Burger Kingiem, LG i 7-Eleven.

Recenzje były pozytywne, szczególnie chwalące występ Downeya[1]. Amerykański Instytut Filmowy wybrał film jako jeden z dziesięciu najlepszych roku. Downey, Favreau i Paltrow byli także zaangażowani w stworzenie sequelu Iron Man 2, który został opublikowany w 2010. Downey miał także rolę cameo w filmie The Incredible Hulk oraz wystąpił w 2012 w filmie The Avengers. Po raz piąty Downey wystąpił w roli Starka w filmie Iron Man 3, którego wyświetlanie rozpoczęto 3 maja 2013.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Playboy i geniusz Tony Stark odziedziczył po ojcu firmę zbrojeniową Stark Industries. Wraz ze swoim przyjacielem i oficerem łącznikowym – podpułkownikiem Jamesem Rhodesem ma zaprezentować nową broń kasetową "Jericho". Stark zostaje bardzo ciężko ranny w zasadzce i uwięziony w jaskini przez grupę terrorystyczną Ten Rings. Współwięzień Yinsen wszczepia w pierś Starka elektromagnes, który utrzymuje kawałki szarpela zdala od serca. Yeinsen i Tony mają zbudować broń Jericho, którą Stark wcześniej prezentował. Zamiast tego budują reaktor łukowy i pancerz, który pomoże im w ucieczce. Wkrótce pancerz jest już gotowy, Stark go zakłada, a Yeinsen ginie. Tony pali cały teren i ucieka. Po powrocie do nowego Yorku dowiaduje się że dyrektorem jego firmy jest Obadiah Stane.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Iron Man Movie Reviews (ang.). W: Rotten Tomatoes [on-line]. IGN Entertainment, Inc. [dostęp 26 czerwca, 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]