Iron Man (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy filmu z 2008 roku. Zobacz też: inne znaczenie tego terminu.
Iron Man
Gatunek akcja
Rok produkcji 2008
Data premiery Polska 30 kwietnia 2008
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 130 minut
Reżyseria Jon Favreau
Scenariusz Hawk Ostby, Arthur Marcum, Matthew Hollaway, Mark Ferqus
Główne role Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Jeff Bridges, Bill Smitrovich, Terrence Howard,Faran Tahir
Muzyka Ramin Djawadi, John Debney
Zdjęcia Matthew Libatique
Scenografia Suzan Wexler, Lauri Gaffin, J. Michael Riva
Kostiumy Rebecca Bentjen, Laura Jean Shannon
Montaż Dan Lebental
Produkcja Ari Arad, Avi Arad, Kevin Feige
Wytwórnia Paramount Pictures
Marvel Enterprises
Marvel Studios
Fairview Entertainment
Dark Blades Films
Dystrybucja United International Pictures Sp z o.o.
Kontynuacja Iron Man 2 (2010)

Iron Manamerykański film akcji w reżyserii Jona Favreau z 2008. Film jest oparty na serii komiksów o Iron Manie – postaci komiksowej stworzonej przez Stana Lee, Larry’ego Liebera, Jacka Kirby’ego i Dona Hecka.

Film jest pierwszą częścią inicjatywy Marvel Cinematic Universe oraz pierwszym filmem z serii Iron Man. Jego kontynuacja (Iron Man 2) pojawiła się 2 lata później a trzecia część (Iron Man 3) 5 lat później.

Głównym bohaterem filmu jest grany przez Roberta Downeya, Jr. Tony Stark - przemysłowiec i genialny inżynier, który w trakcie filmu buduje egzoszkielet wspomagany i zostaje superbohaterem Iron Manem. Gwyneth Paltrow wciela się w rolę jego osobistej asystentki Pepper Potts, Terrence Howard gra oficera łącznikowego Jamesa Rhodesa, a Jeff Bridges gra dyrektora Stark Industries Obadiaha Stane`a.

Film znajdował się we wstępnej fazie rozwoju od 1990 w wytwórniach Universal Pictures, 20th Century Fox i New Line Cinema, zanim Marvel Studios odzyskało prawa do niego w 2006. Marvel rozwinął projekt do fazy produkcji jako ich pierwszy film w pełni finansowany przez firmę. Paramount Pictures został dystrybutorem. Favreau podjął się reżyserowania i wybrał Kalifornię jako główne miejsce kręcenia filmu. Odrzucił Wschodnie Wybrzeże USA by odróżnić się od wielu filmów o superbohaterach, które kręcone były w podobnym do Nowego Jorku sceneriach. W czasie kręcenia aktorzy mieli wolną rękę w kreacji swoich bohaterów i dialogów, ponieważ nacisk stawiano na opowiadaną historię i akcję. Gumowe i metalowe wersje pancerzy, stworzone przez firmę Stana Winstona, zostały przetworzone w ramach efektów specjalnych by stworzyć tytułowego bohatera. Hasbro i Sega sprzedawały różne przedmioty związane z filmem, a umowy dotyczące product placementu podpisano z Audi, Burger Kingiem, LG i 7-Eleven.

Recenzje były pozytywne, szczególnie chwalące występ Downeya[1]. Amerykański Instytut Filmowy wybrał film jako jeden z dziesięciu najlepszych roku. Downey, Favreau i Paltrow byli także zaangażowani w stworzenie sequelu Iron Man 2, który został opublikowany w 2010. Downey miał także rolę cameo w filmie The Incredible Hulk oraz wystąpił w 2012 w filmie The Avengers. Po raz piąty Downey wystąpił w roli Starka w filmie Iron Man 3, którego wyświetlanie rozpoczęto 3 maja 2013.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Playboy i geniusz Tony Stark, który odziedziczył po ojcu firmę zbrojeniową Stark Industries, pojawia się w objętym wojną Afganistanie ze swoim przyjacielem i oficerem łącznikowym - podpułkownikiem Jamesem Rhodesem. Mają oni zaprezentować nową broń kasetową "Jericho". Stark zostaje bardzo ciężko ranny w zasadzce i uwięziony w jaskini przez grupę terrorystyczną Ten Rings. Współwięzień Yinsen wszczepia w pierś Starka elektromagnes, który utrzymuje kawałki szrapnela z dala od serca przemysłowca. Przywódca terrorystów, Raza, oferuje Starkowi wolność w zamian za zbudowanie dla grupy pocisku "Jericho", ale Tony i Yinsen stwierdzają wspólnie, że Raza nie dotrzyma słowa.

Stark i Yinsen w sekrecie konstruują reaktor łukowy, by zasilać elektromagnes Starka, a następnie rozpoczynają budowę pancerza, który ma im pomóc w czasie ucieczki. Gdy Ten Rings orientują się, że Stark próbuje uciec atakują warsztat. Yinsen poświęca się, by odciągnąć uwagę wroga, podczas gdy Amerykanin kończy przygotowanie pancerza. Tony w swoim nowym pancerzu przebija się przez siły wroga i u wylotu jaskini znajduje umierającego Yinsena. Rozgniewany niszczy zapasy uzbrojenia Ten Rings i odlatuje, rozbijając się na pustyni i niszcząc zbroję. Po uratowaniu przez Rhodesa Stark powraca do domu i oświadcza, że jego firma nie będzie dłużej produkowała broni. Obadiah Stane, wieloletni partner biznesowy ojca Starka i menadżer firmy doradza Starkowi, że taka decyzja może zrujnować Stark Industries i dziedzictwo jego ojca. Stara się także dowiedzieć nad czym teraz pracuje geniusz. Ten w swoim domowym warsztacie buduje ulepszoną wersję zbroi oraz silniejszy reaktor łukowy.

Na spotkaniu charytatywnym organizowanym przez Stark Industries reporterka Christine Everhart informuje Starka, że broń produkowana przez jego firmę (w tym także Jerycho) została niedawno dostarczona Ten Rings i użyta w ataku na wioskę Yinsena - Gulmirę. Stark dowiaduje się też, że Stane próbuje zastąpić go na pozycji dyrektora firmy. Zdenerwowany Stark ubiera nową zbroję i leci do Afganistanu, gdzie ratuję wioskę Yinsena i zadaje ciężki cios Ten Rings. Podczas lotu do domu ściera się w powietrzu z dwoma F-22 Raptor. Dzwoni do Rhodesa i ujawnia mu kto pilotuje zbroję, próbując przerwać walkę. W międzyczasie Ten Rings zbiera części pierwszej zbroi Starka i spotyka się ze Stane`m. Ten ujarzmia Raza swoim dźwiękowym gadżetem, a resztę grupy morduje. Stane konstruuje nową zbroję na podstawie inżynierii wstecznej wykorzystując pierwszą zbroję.

Poszukując informacji o broni dostarczonej Ten Rings Stark wysyła swoją asystentkę "Pepper" Potts, by ta włamała się do systemu komputerowego firmy z biura Stane`a. Potts odkrywa, że Stane zaopatruje terrorystów i wynajął Ten Rings by zabili Starka, ale grupa się zbuntowała. Potts spotyka się z agentem Philem Coulsonem z agencji "Strategic Homeland Intervention, Enforcement and Logistics Division" zwalczającej terroryzm, którego informuje o działaniach Stane`a.

Naukowcy Stane`a nie potrafią zbudować kopii reaktora łukowego Starka, więc Stane zastawia zasadzkę na Starka, używając urządzenia dźwiękowego do sparaliżowania go i przejęcia jego reaktora. Pozostawiony by umarł, Stark doczołguje się do swojego laboratorium i podłącza sobie prototypowy reaktor. Potts i kilku agentów S.H.I.E.L.D. próbuje aresztować Stane`a, ale wchodzi on do zbroi i atakuje wroga. Stark walczy ze Stane`m, ale bez ulepszonego reaktora nie ma szans na wygraną. Wabi Stane`a na dach budynku Stark Industries i nakazuje Potts przeciążyć duży reaktor łukowy znajdujący się wewnątrz budowli. Katastrofa uwalnia duży ładunek elektryczny, co powoduje utratę przytomności Stane`a, jego upadek do eksplodującego reaktora i śmierć. Stark zostaje w eksplozji ciężko ranny, jednak przeżywa.

Film kończy scena konferencji prasowej, na której Stark oficjalnie przynaje, że to on jest Iron Manem.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

  • Azullahi Al Frins - Żołnierz

i inni

Przypisy

  1. Iron Man Movie Reviews (ang.). W: Rotten Tomatoes [on-line]. IGN Entertainment, Inc. [dostęp 26 czerwca, 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]