Isaac Isaacs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Isaac Isaacs
Ac.isaacs.jpg
Data urodzenia 1855
Data śmierci 1948
Gubernator generalny Australii
Okres urzędowania od 21 stycznia 1931
do 23 stycznia 1936
Poprzednik lord Stonehaven
Następca lord Gowrie

Sir Isaac Isaacs (ur. 6 sierpnia 1855 w Melbourne, zm. 12 lutego 1948 tamże) – australijski prawnik i polityk, pierwszy w historii gubernator generalny Australii urodzony w tym kraju. Sprawował ten urząd w latach 1931-1936.

Pochodził z żydowskiej rodziny wywodzącej się z Polski, jego rodzice przybyli do Australii rok przed jego narodzinami. Studiował prawo na uniwersytecie w Melbourne, zaś w 1883 wszedł w skład adwokatury kolonii Wiktoria. W 1892 został członkiem lokalnego parlamentu, a rok później prokuratorem generalnym swojej kolonii. W 1897 wybrano na członka konwencji konstytucyjnej opracowującej system polityczny zjednoczonej Australii. Po jej powstaniu w 1901 uzyskał mandat w parlamencie federalnym, zaś w 1905 został federalnym prokuratorem generalnym. Rok później został sędzią Sądu Najwyższego. Po 24 latach orzekania uzyskał stanowisko przewodniczącego tego sądu.

W 1931 premier James Scullin postanowił po raz pierwszy w historii zaproponować brytyjskiemu monarsze Australijczyka na stanowisko gubernatora generalnego Australii (dotychczas funkcję tę pełnili tradycyjnie politycy brytyjscy). Jako swojego kandydata wskazał 75-letniego wówczas sędziego Isaacsa. Początkowo propozycja ta spotkała się z niechęcią dworu i Scullin musiał osobiście udać się do Londynu, by przekonać króla Jerzego V. Także w Australii kandydatura Isaacsa wzbudzała emocje, powodowane przede wszystkim obawami przed powierzaniem formalnie najwyższego stanowiska w państwie osobie tak otwarcie manifestującej swoją żydowskość.

Isaacs jako pierwszy gubernator generalny przez całą swoją kadencję rezydował w oddanym do użytku w 1927 gmachu Government House w Canberze. Jego styl sprawowania urzędu można określić mianem czcigodnego, skromnego staruszka, co zjednało mu sympatię większości rodaków.

Opuścił urząd w wieku 81 lat, ale wciąż pozostał aktywny w życiu publicznym. Choć był jednym z najbardziej prominentnych Żydów ówczesnego świata, otwarcie sprzeciwiał się ruchowi syjonistycznemu i tworzeniu w Palestynie państwa Izrael. Uważał te koncepcje za nacjonalistyczne czy wręcz szowinistyczne i wymierzone w Imperium Brytyjskie, którego czuł się lojalnym poddanym. Ostatecznie nie dożył proklamacji niepodległości Izraela, umierając kilka miesięcy wcześniej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]