Józef Bek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Józef Bek
Józef Bek
Józef Bek
Data i miejsce urodzenia 21 lipca 1867
Biała Podlaska
Imię i nazwisko przy narodzeniu Józef Beck
Data i miejsce śmierci 12 grudnia 1931
Warszawa
Miejsce spoczynku Cmentarz Powązkowski w Warszawie (kw. 220-IV-26)
Zawód prawnik
Miejsce zamieszkania Warszawa, Limanowa
Narodowość polska
Małżeństwo Bronisława
Krewni i powinowaci syn Józef Beck, wnuk Andrzej Beck
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Niepodległości, POL Złoty Krzyż Zasługi BAR.svg
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Grób Józefa Beka na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim

Józef Bek (Beck) (ur. 21 lipca 1867 w Białej Podlaskiej, zm. 12 grudnia 1931 w Warszawie) – prawnik, działacz polityczny (socjalista), społeczny i oświatowy, publicysta, teoretyk ruchu spółdzielczego i samorządu terytorialnego. Ojciec Józefa Becka, ostatniego ministra spraw zagranicznych w II RP.

Początki[edytuj | edytuj kod]

Przez długi czas mieszkał w Warszawie, gdzie był poważanym prawnikiem. Działał też w ruchu robotniczym, zakładając Związek Robotników Polskich. Za działalność w tajnych organizacjach niepodległościowych otrzymał karę więzienia. Chcąc jej uniknąć, porzucił Warszawę i w końcu osiadł w zaborze austriackim (Galicja), gdzie represje wobec Polaków były dużo mniejsze niż w zaborze rosyjskim.

Działalność w Galicji[edytuj | edytuj kod]

Na miejsce pobytu wybrał Limanową i od początku podjął pracę na rzecz lokalnego samorządu. W 1899 został tam sekretarzem Rady Powiatowej. W 1900 wraz z małżonką Bronisławą założył powiatowe koło Towarzystwa Szkół Ludowych, które uruchomiło 11 bibliotek (jedną z nich jest obecna Biblioteka Miejska w Limanowej). Propagował nowoczesne formy gospodarowania, organizował Kółka Rolnicze, kursy oświatowe, odczyty, uroczystości patriotyczne, dzięki czemu nie do przecenienia są jego zasługi dla Limanowszczyzny.

Życie w niepodległej II RP[edytuj | edytuj kod]

Gdy Polska odzyskała niepodległość, po dwudziestu latach pobytu w Limanowej, Bek z rodziną powrócił do Warszawy. W latach 1919-1920 był wiceministrem spraw wewnętrznych. Publikował prace na temat samorządu terytorialnego i piastował stanowisko prezesa Związku Powiatów RP. Założył i redagował pismo "Samorząd Terytorialny". Do śmierci pozostał sympatykiem „wolnościowego socjalizmu” Edwarda Abramowskiego. Od 1919 roku członek Trybunału Stanu.

Józef Bek spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 220-IV-26)[1].

Pisownia nazwiska[edytuj | edytuj kod]

Józef Bek usunął literę c z pisowni swojego nazwiska. Istnieją dwie teorie mówiące, dlaczego to zrobił. Pierwsza zakłada, że po prostu chciał spolszczyć pisownię, druga natomiast, że było to utrudnienie władzom carskim poszukiwań jego osoby i wyciągnięcia konsekwencji za działalność niepodległościową.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Był odznaczony m.in.:

Przypisy

  1. Cmentarz Powązkowski w Warszawie. (red.). Krajowa Agencja Wydawnicza, 1984. ISBN 83-03-00758-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]