Józef Marek (inżynier)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Marek
Lanca
Data i miejsce urodzenia

17 marca 1900
Budzów

Data i miejsce śmierci

3 czerwca 1958
Tymbark

Przyczyna śmierci

zawał serca

Miejsce spoczynku

cmentarz w Tymbarku

Zawód, zajęcie

sadownik, nauczyciel

Miejsce zamieszkania

Kisielówka

Narodowość

polska

Edukacja

inżynier

Alma Mater

Uniwersytet Jagielloński

Wydział

Wydział Rolny i Ogrodnictwa UJ

Pracodawca

Podhalańska Spółdzielnia Owocarska w Tymbarku

Partia

bezpartyjny

Wyznanie

Katolicyzm

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi
Pomnik pamięci inż. Józefa Marka w Limanowej.

Józef Marek (ur. 17 marca 1900 w Budzowie, zm. 3 czerwca 1958 w Tymbarku) – polski inżynier, założyciel i prezes Podhalańskiej Spółdzielni Owocarskiej w Tymbarku (później zakłady Tymbark SA), wykładowca Szkoły Rolniczej w Łososinie Górnej, wybrany na posła do sejmu PRL w 1957.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 17 marca 1900 w biednej rodzinie we wsi Budzów k. Kalwarii. Jego ojciec pochodził ze Stronia i był gajowym w lasach izdebnickich. Zmarł w wieku 33 lat w skutek zapalenia płuc, gdy Marek był jeszcze dzieckiem. Jego matka wraz z trójką dzieci (Ludwikiem, Józkiem i Karolem) wróciła do swojej rodzinnej miejscowości – Skawinek[1]. Józef chodził do szkoły w Lanckoronie, gdzie kierownikiem był Józef Lorenz, który zaszczepił w nim pasję do sadownictwa i pszczelarstwa. Józef po ukończeniu 4-letniej szkoły podstawowej rozpoczął naukę w wadowickim gimnazjum. Zamieszkał wówczas u wujka poczmistrza Pękala w Kleczy. W 1916 jako uczeń 7 klasy gimnazjalnej, przerwał naukę tuż przed końcem roku szkolnego i zgłosił się do Legionów[2], gdzie służył w II Brygadzie w 2 Pułk Artylerii Legionów pod dowództwem gen. Józefa Hallera[1]. Po rozwiązaniu Legionów został internowany i wywieziony na Węgry do Máramarossziget, potem został wcielony do armii austriackiej[2]. Odsłużył w niej jakiś czas na froncie, po upadku Austrii schorowany i wyczerpany wrócił do rodzinnego domu. Po tygodniu zostawił swoją rodzinę i wziął udział w walkach o Lwów. Do nauki powrócił dopiero po rozwiązaniu armii Hallera. Następnie kontynuował przerwaną edukację: zdał maturę w 1920 i uzyskał tytuł inżyniera po ukończeniu studiów na Wydziale Rolnym i Ogrodnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1926[1].

Po skończeniu studiów przyjechał do powiatu limanowskiego i objął stanowisko instruktora sadownictwa[1]. Nawiązał współpracę z Janem Drożdżem z Szkoły Rolniczej w Łososinie Górnej i został jej wykładowcą[1]. W gospodarstwie żony na Kisielówce założył wzorcowy sad, w którym miał możliwość zademonstrowania okolicznym sadownikom zalet tzw. gospodarki piętrowej – polegającej na sadzeniu drzewek w szeroko rozstawionych rzędach, co dawało możliwość uprawy pomiędzy nimi innych roślin. Produkował też mrozoodporne odmiany drzew owocowych[1].

W 1934 założył Podhalańską Spółdzielnię Owocarską w Tymbarku[2]. Budowę zatrzymał wybuch II wojny światowej, w czasie której Józef Marek działał w ruchu oporu. W 1944 został aresztowany przez gestapo. Po wojnie kontynuował prace w Tymbarku aż do 1949, kiedy spółdzielnię upaństwowiono i zlikwidowano szkółki sadownicze. Po wyrzuceniu z zakładów tymbarskich założył w Mszanie Dolnej gospodarstwo ogrodnicze, a w 1956 zainicjował w Porębie Wielkiej powstanie spółdzielni letniskowo-uzdrowiskowej im. Władysława Orkana. W tym samym roku otrzymał propozycję kandydowania do Sejmu PRL[1].

W 1957 został posłem na Sejm PRL. Dzięki jego staraniom doszło do reaktywowania spółdzielni w Tymbarku, a sam został jej prezesem[1].

Zmarł na zawał serca[potrzebny przypis] 3 czerwca 1958 roku. Został pochowany na cmentarzu parafialny w Tymbarku przy kaplicy cmentarnej[3].

Część odznaczeń[edytuj | edytuj kod]

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Tablica upamiętniająca inż. Józefa Marka, znajduje się na gmachu ZSP im. inż. Józefa Marka w Mszanie Dolnej.

Jego imię noszą ulice w Limanowej i Mszanie Dolnej. W 2006 przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Limanowej odsłonięto upamiętniający jego zasługi pomnik[1]. Jest patronem Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Mszanie Dolnej[4] oraz patronem Szkoły Podstawowej w Tymbarku[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Artykuł o zasługach Józefa Marka [online], limanowa.in [zarchiwizowane z adresu 2009-12-22]. Dziennik Polski; 2008 na stronie limanowa.in
  2. a b c Życiorys Józefa Marka - patrona szkoły w Mszanie Dolnej, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marka w Mszanie Dolnej
  3. Cmentarz parafialny , Tymbark - zdjęcia [online], fotopolska.eu [dostęp 2024-01-10].
  4. a b c Super User, Patron naszej szkoły [online], sptymbark.edu.pl [dostęp 2024-01-08] (pol.).
  5. Super User, Patron naszej szkoły [online], sptymbark.edu.pl [dostęp 2024-01-08] (pol.).