Jędker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jędker
Jędker.jpg
Jędker, 2011
Imię i nazwisko Andrzej Wawrykiewicz
Pseudonim Jędker Realista, Jędker R., Jedi
Data i miejsce urodzenia 1977
Warszawa
Pochodzenie Polska
Gatunek hip-hop, hardcore rap, świadomy hip-hop, muzyka taneczna, pop
Zawód raper, producent muzyczny
Aktywność 1996-2013
Wytwórnia płytowa Prosto, Entyrecords LTD, Sony Music
Powiązania Sokół, DJ Deszczu Strugi, RealHood, L.A.B.Z., Fundacja nr 1, ZIP Skład, Monopol
Zespół
WWO
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Jędker, właściwie Andrzej Wawrykiewicz[1] (ur. 1977 w Warszawie[1]), znany także jako Jędker Realista – polski raper, wokalista i producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV[2]. Andrzej Wawrykiewicz znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hip-hopowym WWO, którego był współzałożycielem. Współtworzył także duet producencki wraz z Adamem "Wolffshantze" Wilkiem pod nazwą L.A.B.Z. oraz projekt RealHood. W latach 1997-2011 był członkiem kolektywu ZIP Skład. W latach 90. był również członkiem grupy Fundacja nr 1. Od 2006 do 2013 roku występował w zespole muzyki tanecznej pod nazwą Monopol. Prowadzi także solową działalność artystyczną.

Jędker współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: Zipera, Mor W.A., Brahu, Numer Raz, Eldo, Pono, Bosski Roman, Popek, DJ Decks, Robert M, Fu, TPWC oraz HiFi Banda. Poza działalnością artystyczną prowadził krótkotrwałą wytwórnię muzyczną Entyrecords LTD.

Studiował w Wyższej Szkole Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku i Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, jednakże żadnej z nich nie ukończył.

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Andrzej Wawrykiewicz działalność artystyczną rozpoczął w 1996 roku w formacji Fundacja nr 1. Rok później wraz z zespołem, a także członkami TPWC utworzył kolektyw ZIP Skład. Początkowo działalność grupy była skupiona w artystycznym podziemiu. Debiut fonograficzny rapera znalazł się na wydanej w 1998 roku kompilacji Hiphopowy raport z osiedla w najlepszym wykonaniu. Na płycie ukazały się dwa utwory ZIP Skład: "Koncerty" i "Nie warto". Także w 1998 roku ZIP Skład gościł na płycie prekursorów hip-hopu w Polsce – zespołu Wzgórze Ya-Pa 3 pt. Ja mam to co ty. Następnie formacja podpisała kontrakt z należącą do Krzysztofa Kozaka wytwórnią R.R.X. W efekcie powstał debiutancki album grupy pt. Chleb powszedni, który ukazał się 6 września 1999 roku[3].

Również w 1999 roku, Jędker wraz z Sokołem założył zespół WWO[4]. Debiutancki album duetu zatytułowany Masz i pomyśl ukazał się 6 września 2000 roku[5]. Materiał dotarł do 31. miejsca zestawienia OLiS. Gościnnie w nagraniach wzięli członkowie ZIP Składu, w tym m.in. Pono, Koras i Fu, a także DJ 600V, DJ Deszczu Strugi, Włodi i Pele znani z grupy Molesta Ewenement. Z wydanej przez koncern BMG płyty pochodziły przeboje "Obejrzyj sobie wiadomości" i "Jeszcze będzie czas" notowane na Szczecińskiej Liście Przebojów Polskiego Radia. Do piosenek powstały także teledyski. W międzyczasie Jędker wystąpił gościnnie na debiutanckim albumie Mor W.A. pt. Te słowa mówią wszystko. Zwrotki rapera znalazły się w utworze "To czego nie chcą...".

W 2002 roku, jako trio, z DJ-em Deszczu Strugi w składzie grupa zrealizowała drugi album pt. We własnej osobie[6]. Materiał ukazał się 28 października nakładem należącej do Sokoła oficyny Prosto. Produkcje albumu podjęli się m.in. Waco, WhiteHouse oraz Noon. Płyta dotarła do 8. miejsca zestawienia OLiS, najwyższego w historii działalności WWO. Na albumie znalazł się prawdopodobnie najpopularniejszy utwór grupy pt. "Damy radę". Piosenka znalazła się w zestawieniach Szczecińskiej Listy Przebojów oraz programu 30 ton - lista, lista przebojów, odpowiednio na 2. i 23. miejscu. Wydawnictwo uzyskało także nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Jędker natomiast gościł w międzyczasie na płytach PonaHołd (2002) i FusznikaFuturum (2002).

Kolejne dwa lata grupa intensywnie koncertowała. Jędker wraz z zespołem wziął udział m.in. w trasie "RBK Hip Hop Tour 2004". Występy były promowane zrealizowaną w tym celu kompilacją różnych wykonawców U Ciebie w mieście. 15 listopada 2005 roku jednocześnie ukazały się dwie płyty WWO: Życie na kredycie według pomysłu Jędkera oraz Witam was w rzeczywistości według pomysłu Sokoła[7][8]. Nagrania dotarły odpowiednio do 18. i 12 miejsca zestawienia OLiS. Po zakończonej w 2006 roku trasie koncertowej Jędker wyemigrował do Anglii. Raper nie zaprzestał jednak działalności artystycznej. Tego samego roku powołał projekt muzyki tanecznej pod nazwą Monopol, inspirowany dokonaniami Mory Kante i Sabriny Salerno[9]. W 2007 roku ukazał się wyprodukowany przez Jędera debiutancki nielegal Popka Wyjęty spod prawa, rapera związanego z krakowskim zespołem Firma. Tego samego roku ukazał się debiut solowy Wawrykiewicza zatytułowany Czas na prawdę. Wydana w Polsce płyta znalazła się na 28. miejscu listy OLiS.

Również w 2007 roku raper powołał wytwórnię Entyrecords LTD[10]. Nakładem oficyny ukazał się drugi album Popka pt. HeavyWeight. Pod koniec roku ukazał się debiut nowego projektu Sokoła TPWCTeraz pieniądz w cenie. Na płycie znalazł się utwór "W aucie" z gościnnym udziałem Franka Kimono, powstały wg pomysłu Jędkera. Piosenka odniosła sukces komercyjny, jednakże w aranżacji bez zwrotek Wawrykiewicza[11]. Przyczyną była jego nieobecność w trakcie prac nad teledyskiem[11]. Ostatecznie obraz powstał do zremiksowanej wersji z gościnnym udziałem Freda[11]. W 2008 roku ostatecznie uformował się skład zespołu Monopol. Rok później ukazał się pierwszy album formacji pt. Product of Poland 100%[12]. Pewną popularność zyskała pochodząca z płyty piosenka "Zodiak na melanżu".

Drastyczna zmiana stylistyczna przysporzyła Jędkerowi fali krytyki, a także swoistego wykluczenia ze środowiska hip-hopowego[11]. 2010 rok to ostatnie nagrania rapera i kolaboracje w stylistyce hip-hopowej. Jędker gościł w utworach "Dzień jak co dzień" oraz "I żeby było normalnie", które znalazły się na kompilacji różnych wykonawców Prosto Mixtape 600V. Także w 2010 roku ukazał się album z remiksami Monopolu pt. Remixed in Poland[13]. Materiał wydała należąca do rapera wytwórnia Entyrecords LTD. Na rynek muzyczny trafiła także reedycja debiutu ZIP Skład. Zaanonsowano także plan realizacji drugiej płyty formacji. Jednakże w wyniku kontrowersji narastających wokół osoby Jędkera, raper został usunięty ze składu w 2011 roku[14]. 1 kwietnia, również 2011 roku ukazał się kolejny album Monopolu pt. Eko[15]. W międzyczasie Wawrykiewicz nawiązał współpracę z duetem Groovebusterz. Efektem była piosenka "Ta noc" do której powstał również teledysk. Na początku 2013 roku zespół Monopol zakończył działalność[16].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule ZIP Skład, w sekcji Dyskografia.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule WWO, w sekcji Dyskografia.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Monopol (zespół muzyczny), w sekcji Dyskografia.
Albumy solowe
Rok Tytuł Pozycja na liście
POL
2007 Czas na prawdę
 • Data: 14 maja 2007[17]
 • Wydawca: Prosto
28[18]
Single
Rok Tytuł Pozycja na liście Album
30 ton
[19]
2002 Pono - "Temat zakazany" (gościnnie: Fu, Jędker)[20] 37 Hołd
2007 "Rewers"[21] Czas na prawdę
"—" pozycja nie była notowana.
Produkcja muzyczna
Data Wykonawca/Album Uwagi Źródło
2006 PonoTak to widzę
 • utwory: "Sposób na życie" i "Historia jednego bucha"
[22]
2007 PopekWyjęty spod prawa
 • produkcja całego albumu
[23][24]
2008 Suja – Ulica nadaje
 • utwór: "Zabawa w chowanego"
[25]
Występy gościnne
Data Wykonawca/Album Utwór Źródło
2000 Mor W.A.Te słowa mówią wszystko
 • "To czego nie chcą..." (gościnnie: Jędker)
[26]
2002 PonoHołd
 • "Tabu – temat zakazany" (gościnnie: Fu, Jędker)
 • "Bałagan na strychu" (gościnnie: Zipera, Jędker, Fundacja 1 & Kosi)
[27]
FuFuturum
 • "Taki cel" (gościnnie: Jędker)
[28]
2007 Bosski RomanKrak
 • "Czemu to robisz?" (gościnnie: Jędker)
[29]
Popek – Wyjęty spod prawa
 • "Jak tu normalnie żyć" (gościnnie: Jędker)
 • "Na temat" (gościnnie: Jędker, Pomidor)
 • "Problem" (gościnnie: Spooks, HiJack, Jędker)
 • "To co straciłem" (gościnnie: Jędker, Kaczy)
[30]
TPWCTeraz pieniądz w cenie
 • "W aucie" (gościnnie: Jędker, Franek Kimono)
[31]
2008 Suja – Ulica nadaje
 • "Zabawa w chowanego " (gościnnie: Jędker, Jaźwa, Ward)
[32]
Popek – HeavyWeight
 • "Chciałbym" (gościnnie: Amar, Jędker)
[33]
HiFi BandaFakty, ludzie, pieniądze - 5 minut mixtape
 • "Puszer" (gościnnie: Jędker)
[34]
2009 Zarys Zdarzeń – Zarys zdarzeń
 • "Odbicie mojej duszy" (gościnnie: Jarru, Jaźwa, Jędker)
[35]
Hudy HZD – Wykorzystana chwila
 • "Mam moc" (gościnnie: Jędker)
[36]
Fundacja nr 1Poste restante
 • "Więzi muzyki" (gościnnie: Pallacio, Pomidor, Popek, Jędker, Rafał Młody)
[37]
Robert MTaxi
 • "Jak mam żyć?" (gościnnie: Czarny HiFi, Jędker, Blady Kris, DJ Deszczu Strugi)
[38]
Meritum – Meritum 2
 • "Lekcja" (gościnnie: Jędker)
[39]
Kompilacje różnych wykonawców
Rok Tytuł Utwór Źródło
2004 U Ciebie w mieście
 • Jażwa, Kosior, Jędker – "Umiesz prawdę mówić"
[40]
2006 Prosto Mixtape Deszczu Strugi
 • Fred, Jędker, Hudy HZD, Pono – "Normalne chłopaki"
[41]
2010 Prosto Mixtape 600V
 • Jędker, Diox, MadMajk – "Dzień jak co dzień"
[42]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule ZIP Skład, w sekcji Teledyski.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule WWO, w sekcji Teledyski.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Monopol (zespół muzyczny), w sekcji Teledyski.
Rok Tytuł Reżyseria/Realizacja Album Źródło
2007 "Rewers"
Czas na prawdę
[43]
"Wielkie miasto" (gościnnie: Popek, HiJack, Brad Strut, Kaczy)
[44]
Inne
2009 Fu (gościnnie: WWO, Marysia Starosta) – "Ekskluzywny nokaut" Dwaem Media Group Retrospekcje
[45]
2010 TPWC (gościnnie: Jędker) – "Złudzenie" Sebastian Perchel, Peri Films To prawdziwa wolność człowieka
[46]
Felipe, VNM, Jędker, Pezet, Sokół, Brahu, Numer Raz, Eldo – "I żeby było normalnie" 1cell Prosto Mixtape 600V
[47]
2011 Groovebusterz (gościnnie: Jędker) – "Ta noc" Adam Rosołowski
[48]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Monopol (zespół muzyczny), w sekcji Nagrody i wyróżnienia.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule WWO, w sekcji Nagrody i wyróżnienia.
Rok Kategoria Nagroda Uwagi Źródło
2011 Teledysk roku (Felipe, VNM, Jędker, Pezet, Sokół, Brahu, Numer Raz, Eldo – "I żeby było normalnie") VIVA Comet Awards Nominacja
[49]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Uwagi Źródło
1987 "Antygona" Teatr Telewizji, jako paź Kreona, adaptacja dzieła Jeana Anouilha, reżyseria: Andrzej Łapicki
[50][14]
2001 "Mówią bloki człowieku 2" film dokumentalny, reżyseria: Joanna Rechnio
[51]
2006 "Ziomek" rola dubbingowana, serial animowany, reżyseria: Laurent Nicolas
[52]
2010 "SkarLans" reżyseria: Paweł Bilski
[53][54]

Przypisy

 1. 1,0 1,1 Jędker (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-06-10].
 2. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
 3. Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 509. ISBN 83-89738-75-9.
 4. Wizytówka – Jędker Realista (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-06-10].
 5. WWO – Masz i Pomyśl (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-19].
 6. WWO – We Własnej Osobie (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-19].
 7. WWO – Witam Was W Rzeczywistości (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-19].
 8. WWO – Życie Na Kredycie (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-19].
 9. Taneczny projekt Roberta M i Jędkera (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-09-19].
 10. Nowy label Jędkera Realisty – Entyrecords (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-06-11].
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 Ewelina Potocka: Disco polo z wyższej półki (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-09-19].
 12. Płyta Product of Poland – Monopol (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-09-19].
 13. Płyta Remixed in Poland – Monopol (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-09-19].
 14. 14,0 14,1 Jerzy Ziemacki: Pokolenie "Elo, Kurwa". Wywiad z Jędkerem. (pol.). www.machina.pl. [dostęp 2011-12-19].
 15. Płyta Eko – Monopol (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-09-19].
 16. Monopol kończy działalność (pol.). eska.pl. [dostęp 2013-03-01].
 17. Jędker – Czas Na Prawdę (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-19].
 18. OLiS – sprzedaż w okresie 14.05.2007 – 20.05.2007 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-02-22].
 19. 30 ton - lista, lista przebojów - 4 kwietnia 2004 (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2012-07-28].
 20. Pono - "Temat Zakazany" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-14].
 21. Jędker Realista – Rewers (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-09-19].
 22. Pono – Tak To Widzę (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-22].
 23. Popek – Wyjęty Spod Prawa (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-15].
 24. Popek (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-07-15].
 25. Suja – Ulica Nadaje (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-22].
 26. Mor W.A. – Te Słowa Mówią Wszystko (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 27. Fu – Futurum (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 28. Fu – Futurum (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 29. Bosski Roman & Piero – Krak (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 30. Popek – Wyjęty Spod Prawa (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 31. TPWC – Teraz Pieniądz W Cenie (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-04-12].
 32. Suja – Ulica nadaje (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 33. Popek -HeavyWeight (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 34. [http://www.hiphopedia.info/index.php?site=show_album&id=1829 HiFi Banda Fakty, Ludzie, Pieniądze – 5 Minut Mixtape] (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 35. Zarys Zdarzeń – Zarys Zdarzeń (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 36. Hudy HZD – Wykorzystana Chwila (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 37. Fundacja #1 "Poste restante" – tracklista (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2009-04-24].
 38. Robert M – „Taxi” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-03-01].
 39. Meritum – Meritum 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 40. U Ciebie W Mieście (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-04-12].
 41. DJ Deszczu Strugi – Prosto Mixtape Deszczu Strugi (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-20].
 42. Prosto Mixtape 600V (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-19].
 43. Jędker Realista – "Rewers" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-19].
 44. Jędker Realista – "Wielkie Miasto ft. Hijack, Popek, Brad Strut, Kaczy" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-19].
 45. Fu "Ekskluzywny nokaut" ft. WWO – teledysk (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2009-10-26].
 46. Pono feat. Sokół "Złudzenie" feat. Jędker zobacz teledysk (pol.). [dostęp 2010-06-28].
 47. Dj 600V – "I żeby było normalnie" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-21].
 48. GrooveBusterz & Jędker (Monopol) – "Ta Noc" – klip (pol.). cgm.pl. [dostęp 2011-12-19].
 49. Nominacje Viva Comet 2011 cgm.pl (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2012-09-21].
 50. ANTYGONA (pol.). www.filmpolski.pl. [dostęp 2011-12-19].
 51. MÓWIĄ BLOKI CZŁOWIEKU 1 i 2 – (dokument o Polskim HipHopie) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-03-18].
 52. Ziomek (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2012-07-04].
 53. Ruszają zdjęcia do "SkarLans" z Rafałem Mroczkiem i muzykami (pol.). stopklatka.pl. [dostęp 2010-10-20].
 54. RED i Jędker zagrają w filmie z Mroczkiem! (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2010-10-20].