Języki khoisan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Rozpowszechnienie geograficzne języków khoisan (kolor żółty)

Języki khoisan (języki buszmeńsko-hotentockie) – rodzina językowa obejmująca ponad 100 języków występujących w Afryce, głównie krajach Afryki południowej (RPA, Namibia, Angola, Botswana i Tanzania). Języki tej rodziny reprezentują typ języków mlaskowych, których cechą charakterystyczną jest występowanie tzw. mlasków, mających status fonemów. Niekiedy uznawane są za najstarszą z rodzin językowych i przeciwstawiane pozostałym językom ludzkości, które zatraciły mlaski.

Większość języków tej rodziny jest wymarłych lub zanikających. Współcześnie posługuje się nimi zaledwie ok. 350 tys. mówiących. Najważniejszym z języków khoisan jest język nama.

Jednym ze światowej sławy i renomy specjalistów zajmujących się językami mlaskowymi był polski etnograf i językoznawca Roman Stopa (18951995). Przed II wojną światową badał on ludy Bantu, Buszmenów i Hotentotów.

Klasyfikacja języków khoisan[edytuj | edytuj kod]

Powszechnie przyjmowana klasyfikacja języków khoisan jest klasyfikacją sztuczną. Za właściwe języki khoisan uważa się rodzinę języków khoe. Oprócz tego do rodziny tej zalicza się spokrewnione z językami khoe rodziny języków tuu oraz Juu-ǂHoan, a także język sandawe.

Do języków khoisan zaliczany jest również używany przez Pigmejów w Tanzanii język hadza, pomimo iż jest on oddalony od pozostałych języków khoisan i niespokrewniony z nimi.

język hadza (ok. 975)
język sandawe (ok. 40,000)
języki khoe
język kwadi
języki khoekhoe
nama (ok. 250 000)
eini
południowe języki khoekhoe
język korana (6)
język xiri (90)
języki tshu-kwe
wschodnie
język shua (6000)
język tsoa (9300)
zachodnie
język kxoe (11,000)
język naro (14,000)
język gǁana-gǀwi (4500)
języki tuu
języki taa
!Xóõ (4200)
dolny nossob
języki ǃKwi
Nǁng (8)
ǀXam
ǂUngkue
ǁXegwi
języki juu-ǂhoan
język ǂHõã (200)
języki juu (ok. 45,000)
!kung
juǀʼhoan

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]