Jack Nicholson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jack Nicholson
Jack Nicholson w marcu 2010
Jack Nicholson w marcu 2010
Imię i nazwisko John Joseph Nicholson
Data i miejsce urodzenia 22 kwietnia 1937
Stany Zjednoczone Neptune, stan New Jersey
Zawód aktor, reżyser, scenarzysta, producent filmowy
Współmałżonek Sandra Knight (rozwód)
Lata aktywności od 1958
Odcisk dłoni Nicholsona
Nicholson w Sklepiku z horrorami

John Joseph "Jack" Nicholson (ur. 22 kwietnia 1937 w Neptune w stanie New Jersey) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Dwanaście razy nominowany do Oscara, trzykrotnie zdobył statuetkę.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wychował się na Wschodnim Wybrzeżu. Zapalony kinoman, w liceum pracował jako pomocnik kierownika kina. W wieku lat siedemnastu wyjechał do Kalifornii. W 1956 zatrudnił się jako goniec w MGM. Dorabiał też jako ratownik.

Przez pewien czas studiował aktorstwo. Na scenie zauważył go Roger Corman i zaproponował główną rolę w filmie The Cry Baby Killer. Później Nicholson zagrał jeszcze w kilku filmach Cormana a do jednego z nich (Podróż) sam napisał scenariusz.

Nakręcony w 1969 r. Swobodny jeździec okazał się przełomowym momentem w jego karierze. Od tego filmu sława Nicholsona rosła, mógł odrzucać proponowane role (m.in. w Ojcu chrzestnym i Czasie Apokalipsy).

Trzy Oscary zdobył za role w filmach: Lot nad kukułczym gniazdem (1975), Czułe słówka (1983) i Lepiej być nie może (1997).

Jako scenarzysta zadebiutował filmem Thunder Island.

W 1962 poślubił Sandrę Knight, z którą ma córkę Jennifer. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1968. Dwa lata później poznał aktorkę Susan Anspach, która w grudniu 1970 urodziła ich syna Caleba. W 1973 Jack zaczął się spotykać z aktorką Anjelicą Huston. Rozstali się w 1990, kiedy Jack dowiedział się, iż zostanie ojcem dziecka Rebeki Broussard – aktorki i modelki. Córka Lorraine urodziła się w 1990 roku.

Jest zaprzysięgłym kibicem drużyny NBALos Angeles Lakers. Od 1970 ma wykupiony karnet na mecze, siedzi zawsze tuż przy boisku. Jeśli tylko nie jest na planie filmowym, zawsze jest obecny na meczach.

Jest miłośnikiem sztuki współczesnej, kolekcjonuje obrazy Jacka Vettriano.

Pozostałe nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

jako aktor[edytuj | edytuj kod]

jako reżyser[edytuj | edytuj kod]

jako scenarzysta[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]