Jacuzzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
jacuzzi
WiktionaryPl nodesc.svg
Zobacz hasło jacuzzi w Wikisłowniku

Jacuzzi – potoczne określenie wanien z hydromasażem, czyli formą masażu wodnego. Dzisiejsze wanny jacuzzi obejmują swym znaczeniem modele wanien od najprostszych, wyposażonych w dysze ze strumieniami wody, aż po wysoce zaawansowane (z elektronicznym sterowaniem). Wanny z hydromasażem są jednym z podstawowych urządzeń w spa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa wywodzi się od nazwiska Jacuzzi, rodziny, która wyemigrowała z Włoch do USA. W 1968 roku Roy Jacuzzi wynalazł i opatentował urządzenie. Pierwsze jacuzzi zostało wyprodukowane w 1970 roku.

Wymowa[edytuj | edytuj kod]

W sieci na blogach i stronach niektórych producentów można znaleźć informację, że właściwą wymową jest jakucci, zgodnie z wymową włoskiego nazwiska wynalazcy, a wymowa zangielszczona dżakuz-i jest błędna[1]. Jednak zarówno Słownik języka polskiego PWN[2] jak i Uniwersalny słownik języka polskiego[3] podają, jako jedynie obowiązującą, wymowę dżakuz-i. Słowo to dotarło bowiem do Polski przez USA i przyjęło się w wersji zgodnej z nazwą amerykańskiego producenta. Taka sytuacja nie jest niczym wyjątkowym, i nie można zakładać, że akurat oryginalna wymowa jest z założenia poprawna, np. słowo algebra czytane jest według zasad łaciny, przez którą do nas dotarło, wbrew arabskiemu oryginałowi بر (al-gabr).

Przypisy

  1. google:jakucci
  2. Jacuzzi. W: Słownik języka polskiego [on-line]. Wydawnictwo Naukowe PWN. [dostęp 2010-02-08].
  3. Stanisław Dubisz, Elżbieta Sobol: Jacuzzi. W: Uniwersalny słownik języka polskiego [on-line]. Wydawnictwo Naukowe PWN. [dostęp 2010-02-08].