Jadwiga Jasielska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jadwiga Jasielska-Drabik
Data i miejsce urodzenia

22 lipca 1919
Lublin

Data i miejsce śmierci

1 stycznia 1998
Poznań

Zawód, zajęcie

lekarka, działaczka konspiracyjna

Narodowość

polska

Tytuł naukowy

doktor medycyny

Rodzice

Robert Tadeusz Jasielski, Maria Teresa z d. Wilczyńska

Małżeństwo

Jan Drabik

Dzieci

Barbara, Zofia

Jadwiga Magdalena Jasielska-Drabik (ur. 22 lipca 1919 w Lublinie, zm. 1 stycznia 1998 w Poznaniu) – polska lekarka, doktor medycyny, więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych, działaczka Związku Walki Zbrojnej.

Była najstarszą córką Roberta Tadeusza Jasielskiego – dyrektora Oddziału Banku Handlowego w Poznaniu, oficera austriackiego i polskiego, uczestnika I wojny światowej oraz wojny 1920 roku (zweryfikowany jako kapitan piechoty) oraz Marii Teresy z domu Wilczyńskiej – nauczycielki. Była siostrą Marii Anny Jasielskiej-Rudnickiej – doktor medycyny. Miała dwie córki, bliźniaczki, Barbarę i Zofię. Mąż Jan Drabik, syn Władysława – nauczyciela w Stanisławowie zamordowanego przez hitlerowców w Czarnym Lesie pod Pawełczem, był absolwentem Politechniki Lwowskiej. W czerwcu 1956 roku został Dyrektorem Technicznym w Zakładach Cegielskiego w Poznaniu.

Jadwiga Magdalena Jasielska ukończyła Państwową Średnią Szkołę Żeńską im. Dąbrówki w Poznaniu i rozpoczęła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Po śmierci ojca w 1934 matka z córkami przeniosła się na Kresy Wschodnie, do Stanisławowa, skąd pochodziła. Jadwiga przeniosła się na Uniwersytet Lwowski. Wybuch II wojny światowej przerwał studia. Jadwiga działała w Związku Walki Zbrojnej. Aresztowana przez gestapo w Stanisławowie przebywała w więzieniach na Bnińskiego i we Lwowie na Łąckich, a następnie trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz i zarejestrowana pod nr 64159, a potem do Bergen-Belsen.

Po wyzwoleniu powróciła do Polski i podjęła studia medyczne, które ukończyła w 1947 roku (dyplom L. 307). Obroniła doktorat. W 1951 roku wyszła za mąż.

Wybór wierszy obozowych Jadwigi umieścił Konrad Strzelewicz w zbiorze: „Polskie wiersze obozowe i więzienne 1939–1945 w Archiwum Aleksandra Kulisiewicza”, wydanym przez Krajową Agencję Wydawniczą w Krakowie. Zachowały się listy pisane z Auschwitz.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Harajda: Jasielscy z Kresów. Poznań: 2005. ISBN 831-89724-02-2.
  • Okupacja i Medycyna. Książka i Wiedza, 1975, s. 103,106.
  • Grzegorz Mazur – Pokucie w latach Drugiej Wojny Światowej – rozprawa habilitacyjna nr 286 – nakładem Uniwersytetu Jagiellońskiego – Kraków 1994 s 104
  • http://www.muzeumwp.pl/ – zakładka Oficerowie WP 1918–1921