Jadwisin (powiat łukowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jadwisin
Państwo  Polska
Województwo lubelskie
Powiat łukowski
Gmina Łuków
Wysokość 163 m n.p.m.
Liczba ludności (2013) 144
Strefa numeracyjna (+48) 25
Kod pocztowy 21-400
Tablice rejestracyjne LLU
SIMC 0679492
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Jadwisin
Jadwisin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jadwisin
Jadwisin
Ziemia 51°51′58″N 22°24′08″E/51,866111 22,402222

Jadwisinwieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Łuków.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa siedleckiego.

Według danych z 30 czerwca 2013 roku wieś liczyła 144 mieszkańców.[1]

Położenie fizycznogeograficzne[edytuj | edytuj kod]

Jadwisin leży na Równinie Łukowskiej, w strefie płaskiego działu wodnego między zlewniami małych cieków wodnychStanówki i Samicy. Przepływają one przez sąsiednie wsie.

Położenie komunikacyjne i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Jadwisin to niewielka wieś sołecka, położona 7–8 km w linii prostej od centrum Łukowa w kierunku południowo-południowo-wschodnim. Przez teren Jadwisina wzdłuż jego granicy z Gołąbkami przebiega prawie półtorakilometrowy odcinek drogi krajowej nr 63. Na szosie, niespełna kilometr od drogi przez wieś (bliżej zabudowań Gołąbek), jest zlokalizowany przystanek autobusowy Gołąbki (także dla komunikacji dalekobieżnej). Od tej szosy, od strony Gołąbek, przez Jadwisin prowadzi droga powiatowa o nawierzchni bitumicznej, do Malcanowa, posiadająca dalej połączenie z wsią Świdry. Droga ta łączy się z drogą przez wieś pod kątem ostrym. W środku wsi znajduje się przystanek lokalnych autobusów PKS z Łukowa. Budynek dawnego punktu skupu mleka i sklepu został latem i jesienią 2008 r. przebudowany i zmodernizowany, dzięki Urzędowi Gminy, na świetlicę wiejską.

Z dziejów[edytuj | edytuj kod]

W ostatniej ćwierci XIX wieku Jadwisin był awulsem dóbr Domaszewnica, czyli folwarkiem bez włościan, oddalonym od głównej siedziby majątku. Przy obecnej drodze do wsi znajdowała się cegielnia, która dostarczała cegły na potrzeby miejscowe, a częściowo na sprzedaż. Układ głównych dróg wsi (i być może najstarsze drzewa przy skrzyżowaniu) jest dziedzictwem folwarku Jadwisin z końca XIX wieku.

Występowanie innych miejscowości o tej nazwie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce jest 6 miejscowości podstawowych o nazwie Jadwisin, w tym 5 wsi i 1 kolonia. Ponadto 6 integralnych części miejscowości nosi nazwę Jadwisin, w tym jedna z nich to część miasta, pozostałe to części miejscowości wiejskich. W woj. lubelskim znajduje się jeszcze jedna wieś Jadwisin. W dawnym podziale administracyjnym jeszcze inna wieś Jadwisin należała do woj. siedleckiego. Najbardziej znany jest Jadwisin położony w pow. legionowskim, zwany czasem Jadwisinem koło Warszawy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]