Jagged Alliance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy gry komputerowej. Zobacz też: Jagged Alliance (seria).
Jagged Alliance
Producent Madlab Software
Wydawca Sir-tech Software, Inc.
Data wydania

2 września 1994[1]
PL: 12 kwietnia 1995 [1]

Gatunek

strategiczna gra turowa

Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma DOS
Wymagania

Intel 80486, 4 MB RAM, VGA

Kontrolery klawiatura, myszka

Jagged Alliance – pierwsza z całej serii strategicznych gier turowych o tej samej nazwie. Producentem jak i wydawcą jest firma Sir-Tech. Światowa premiera gry nastąpiła 2 września 1994 roku, w Polsce dostępna była od 12 kwietnia 1995.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Celem misji jest oczyszczenie fikcyjnej wyspy Metavira z zagrażających jej żołnierzy. Na początku gracz dysponuje pewną ilością gotówki oraz laptopem. W specjalnym menu, dającym złudzenie systemu operacyjnego można wynająć odpowiednią liczbę najemników, wymaganych do tego zadania. Każdy z nich różni się ceną, właściwościami, specjalizacją (Od snajpera po speca od materiałów wybuchowych). Ponadto podczas rozgrywki najemnicy ewoluują, poprawiając swoje umiejętności poprzez walkę, czy żmudny trening.

Mechanika[edytuj | edytuj kod]

Gra posiada system sterowania, znany m.in. z serii X-COM. W poszczególnych turach (ograniczonych czasowo, lub nie w zależności od wybranej opcji) gracz kieruje danymi najemnikami, każdy z nich ma ograniczenie ruchu na daną turę i może wykonać jedną określoną czynność, jak oddanie strzału czy podłożenie materiałów wybuchowych. Najemnicy mają bardzo szeroki zakres poruszania się, mogą biegać, klękać i czołgać się. Występują zależności pomiędzy najemnikami. Niektórzy są wrogo nastawieni do siebie, zaś inni przyjaźnią się tak bardzo, że w przypadku zwolnienia jednego odchodzi też drugi.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Jagged Alliance (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2012-06-12].