Jake Harders

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jake Harders
Jake Harders w 2004 roku.
Jake Harders w 2004 roku.
Miejsce urodzenia  Wielka Brytania, Merseyside
Zawód aktor, reżyser
Lata aktywności od 2004
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Jake Harders – angielski aktor.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jake Harders – aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Kształcił się w Central School of Speech and Drama w Londynie, gdzie potem także uczył[1]. Jego agentami są Waring and McKenna.

W Wielkiej Brytanii pracował na West Endzie, w szekspirowskim the Globe; oraz przy festiwalu Chichester. Razem z zespołem Cheek by Jowl występował w Stanach Zjednoczonych, Islandii, Europie Zachodniej i Rosji, a z grupą Headlong w Australii. W Polsce współpracuje z Pieśń Kozła Teatrem[2].

W 2005 roku otrzymał wyróżnienie[3] w brytyjskim konkursie Ian Charleson Awards za rolę w spektaklu Candida, a w roku 2008 nominowany był do międzynarodowej nagrody Rolex Mentor and Protégé Arts Initiative Award za pracę z Cheek by Jowl.

Główne źródło inspiracji[4][5][6] stanowi dla Hardersa praca Jerzego Grotowskiego. Odbył on staże prowadzone przez aktorów Teatru Laboratorium Grotowskiego, współpracowników Petera Brooka oraz aktorów z zespołów: Complicite, Gardzienice, The Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards oraz Odin Teatret, a także uczestniczył w warsztatach organizowanych przez Ośrodek Grotowskiego (obecnie Instytut Grotowskiego) we Wrocławiu. Doświadczenia zdobyte podczas tych międzykulturowych spotkań wykorzystywał w praktycznych wymianach prac z al-Khayal al-Shaabi (Egipt) i Aboriginal Theatre Course na WAAPA (Australia).

Wybrane role[edytuj | edytuj kod]

Teatr[edytuj | edytuj kod]

Film[edytuj | edytuj kod]

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

Radio[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy