Jakub Fankidejski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jakub Fankidejski
Data i miejsce urodzenia

23 maja 1844
Wielbrandowo

Data i miejsce śmierci

6 czerwca 1883
Pelplin

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat

1870

Jakub Fankidejski (ur. 23 maja 1844 w Wielbrandowie koło Starogardu Gdańskiego, zm. 6 czerwca 1883 w Pelplinie) – ksiądz, historyk regionalny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1857-1866 był uczniem gimnazjum w Chełmnie. Studiował teologię na uniwersytetach we Fryburgu Badeńskim i Monasterze. Dalsze studia odbywał w Seminarium Duchownym w Pelplinie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1870 i został mianowany wikariuszem katedralnym i nauczycielem Collegium Marianum w Pelplinie.

Korzystając z bogatego archiwum diecezjalnego opracował i wydał drukiem wiele prac poświęconych diecezji w Chełmnie, m.in.: "Utracone kościoły i kaplice w dzisiejszej dyecezyji chełmińskiej" (1880, "Obrazy cudowne i miejsca w dzisiejszej dyecezyji chełmińskiej" (1880), "O publicznej pokucie w polskiem Pomorzu i na ziemi chełmińskiej" (1880-1881), "Klasztory żeńskie w dyecezyi chełmińskiej" (1883). Najważniejszym dziełem było dostarczenie źródeł i opracowanie dziejów miast i wsi Pomorza Gdańskiego do "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego" (zdążył opracować dane do litery L).

Zmarł na gruźlicę w wieku 39 lat i został pochowany na cmentarzu przy kościele pw. Bożego Ciała (dawnym parafialnym) w Pelplinie. Jego nagrobek zachował się do dzisiaj przy południowej fasadzie kościoła.

W 2011 r. dwa jego najważniejsze opracowania monograficzne (Utracone kościoły... i Obrazy cudowne...) zostały wydane przez Wydawnictwo Region z Gdyni w wersji uwspółcześnionej i zaopatrzonej w komentarze.

Nagrobek ks. Jakuba Fankidejskiego przy kościele pw. Bożego Ciała w Pelplinie.
Nagrobek ks. Jakuba Fankidejskiego w Pelplinie – płyta z napisem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Czaplewski Paweł, Fankidejski Jakub (1844-1883), [w:] Polski słownik biograficzny, t. 6, Kraków 1948, s. 368.
  • Mross Henryk, Zasłużeni ludzie Pomorza Nadwiślańskiego z okresu zaboru pruskiego. Szkice biograficzne, Gdańskie Towarzystwo Naukowe, Gdańsk 1979, s. 44-46.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]