Jakub Ossoliński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jakub Ossoliński
Herb
Topór
Rodzina

Ossolińscy herbu Topór

Data śmierci

przed 18 kwietnia 1712

Ojciec

Zbigniew Ossoliński

Żona

Zofia Teresa Wierzbowska

Dzieci

Erazm Antoni Ossoliński, Stefan Ossoliński

Jakub Ossoliński (Józef) herbu Topór, (zm. przed 18 kwietnia 1712 roku) – chorąży mielnicki w 1696 roku, starosta drohicki w latach 1691-1695[1], w 1669 roku elektor z ziemi drohickiej i w 1697 roku z ziemi mielnickiej.

Jego ojciec Zbigniew Ossoliński (zm. 1679) – podstoli ruski, kasztelan czerski. Matką jego była Barbara Iwanoska, która po swojej matce została dziedziczką części fortuny Kiszków.

Po ojcu Zbigniewie został właścicielem majątków: Rudka, Woźniki, Olędy, Niwiski i Liwki, Granne i Kobyły i od 1667 odziedziczył w pełni dobra rudzkie, gdzie mieszkał z rodziną w tamtejszym dworze i miał kilka wsi – które odstąpił pod koniec życia bratu Maksymilianowi; Woźniki, Olędy, Niwiski i Liwki (wszystkie z przyległościami) a po bezpotomnej śmierci swego wuja Piotra Iwanowskiego został dziedzicem Grannego i Kobyły. Chorąży mielnicki, starosta drohicki,

Uzyskał on 31 sierpnia 1664 roku od króla Jana Kazimierza przywilej na odbywanie w Rudce targów w niedzielę i dwóch dorocznych jarmarków.

Zaślubił w 1666 roku Zofię Teresę Wierzbowską – córkę Władysława – wojewody brzeskokujawskiego, i Gryzeldy Żalińskiej. Z żoną Zofią miał córki:

Jakub Ossoliński miał oprócz córek dwóch synów. Jego synami byli;

Był konsyliarzem ziemi mielnickiej w konfederacji sandomierskiej 1704 roku[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • S.K.Kossakowski;Monografie historyczno-genelogiczne niektórych rodzin polskich. Warszawa 1862, t. 2.
  • Dworaczek; Genealogia, tablica t.144
  • T. Żychliński; Herbarz 23

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Urzędnicy podlascy XIV-XVIII wieku. Spisy". Oprac. Ewa Dubas-Urwanowicz, Włodzimierz Jarmolik, Michał Kulecki, Jerzy Urwanowicz. Kórnik 1994, s. 184.
  2. Actum In Castro Sandomiriensi Sabbato Ante Festvm Sanctorvm Viti & Modesti Martyrvm Proximo, Anno Domini Millesimo Septingentesimo Qvarto, [b.n.s]