James (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
James (James River)
James (James River)
Dorzecze rzeki James
Lokalizacja Ameryka Północna
Stany Zjednoczone
Ameryka Północna
Richmond, największe miasto nad rzeką Jamesa

Rzeka James (ang. James River) jest największą drogą wodną znajdującą się w całości na terytorium Wirginii w Stanach Zjednoczonych. Jamestown, stolica pierwszej stałej kolonii brytyjskiej w Ameryce Północnej, została założona w roku 1607, właśnie nad brzegami tej rzeki, ok. 70 kilometrów od jej ujścia do zatoki Chesapeake. Nazwa rzeki pochodzi od imienia króla Anglii Jakuba I Stuarta.

Rzeka ma swój początek w Alleghenach u zbiegu dwóch mniejszych cieków wodnych - rzeczek Jackson i Cowpasture. Od tego miejsca rzeka Jamesa przebiega 547 kilometrów na południowy wschód, by poprzez kanał Hampton Roads ujść do zat. Chesapeake. Główny dopływ, rzeka Appomattox wpada do niej w odległości 106 kilometrów od morza. Od tego miejsca rzeka Jamesa jest rzeką pływową zbierającą w czasie przypływów znaczne ilości wody morskiej.

Największymi miastami nad rzeką Jamesa są Richmond (stolica stanu Wirginia), Lynchburg, Williamsburg, Newport News i Norfolk (wielka baza US Navy) oraz Virginia Beach (popularne kąpielisko nad brzegiem atlantyckiej zatoki Chasepeake). Nad rzeką mieści się też jeden z tzw. historycznych parków narodowych (ang. National Historical Parks): Kolonialny Park Narodowy, w którego skład wchodzą Yorktown, Jamestown i Williamsburg (a właściwie skansen o nazwie Colonial Williamsburg).