James Gunn (pisarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
James Gunn
James Gunn
Data i miejsce urodzenia 1923
Kansas City
Zawód pisarz gatunku fantastyki naukowej, redaktor, krytyk, wykładowca i antologista

James Edwin Gunn (ur. 1923 w Kansas City[1], Missouri) – pisarz gatunku fantastyki naukowej, redaktor, krytyk, wykładowca i antologista.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

W trakcie drugiej wojny światowej odbył trzyletnią[potrzebne źródło] służbę w United States Navy[1]. Po jej zakończeniu studiował na Uniwersytecie w Kansas uzyskując w 1947 roku[1] licencjat[potrzebne źródło] w dziedzinie dziennikarstwa tytuł magistra[potrzebne źródło] filologii angielskiej[1]. Następnie pracował w tym samym uniwersytecie jako wykładowca teorii literatury specjalizujący się w fantastyce naukowej[1] oraz dyrektor wydziału zajmującego się public relations.[potrzebne źródło] W latach 1971-72 pełnił funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Amerykańskich Pisarzy Science Fiction[1], a w latach 1980-82 stał na czele Science Fiction Research Association. Gunn jest także założycielem i dyrektorem Centrum Badań Fantastyki Naukowej działającego przy Uniwersytecie w Kansas.[potrzebne źródło]

Karierę pisarską rozpoczął w 1948 jako wolny pisarz. Jest autorem 26 książek wydanych w kilkunastu krajach i prawie 100 opowiadań opublikowanych w czasopismach i antologiach.

Był gościem honorowym na zjeździe miłośników literatury science fiction w Jugosławii i Stanach Zjednoczonych[1].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Książki redagowane przez Jamesa Gunna

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W 1986 roku James Gunn był gościem na konwencie fanów fantastyki Polcon zorganizowanym w Katowicach.[potrzebne źródło]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 James Gunn: Droga do science fiction. T. 1: Od Gilgamasza do Wellsa. Warszawa: Alfa, 1985, s. okładka.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]