James Hudson Taylor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
James Hudson Taylor
James Hudson Taylor
Data i miejsce urodzenia 21 maja 1832
Barnsley, Yorkshire, Anglia
Data i miejsce śmierci 3 czerwca 1905
Changsha, Hunan, Chiny
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

James Hudson Taylor, chin. 戴德生 Dài Déshēng (ur. 21 maja 1832, zm. 3 czerwca 1905) – był pochodzącym z Wielkiej Brytanii protestanckim misjonarzem w Chinach oraz założycielem Chińskiej Misji Kontynentalnej (CIM) (obecnie OMF International), który służył w Kraju Środka przez 51 lat, sprowadzając tam ponad 800 misjonarzy i osobiście chrzcząc ok. 50 tys. nawróconych. Był znany z szacunku dla kultury narodu, do którego docierał z Ewangelią. Ubierał się w stroje chińskie nawet mimo tego, że stanowiło to rzadkość wśród misjonarzy w tamtym okresie. CIM było w praktyce organizacją ponadwyznaniową składającą się z misjonarzy różnych wyznań protestanckich. Do organizacji tej należeli ludzie z różnych grup społecznych, m.in.: robotnicy, kobiety niezamężne, ludzie różnych narodowości. Taylor uważany jest za jednego z najważniejszych Europejczyków, którzy odwiedzili Chiny w XIX wieku.

Ruth Tucker streszcza jego dokonania w swojej książce pt. "Sławni i nieznani: niezwykłe postaci z historii misji" następująco:

"Od śmierci apostoła Pawła nie było drugiego misjonarza o potężniejszej wizji i bardziej systematycznie realizowanym planie ewangelizacji ogromnego obszaru niż Hudson Taylor (s. 151)."

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]