Jan Blachowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
JAN BLACHOWSKI
Informacje
Życie zawodowe
Pseudonim "Blacha"
Wykształcenie zawodowe zasadnicze
Zawód gangster
Przynależność Grupa pruszkowska
Funkcja w grupie Kapitan
Obecnie świadek koronny
Życie prywatne
Wiek 40 lat
Rodzice nieznani
Rodzeństwo nieznane
Żona Mira Blachowska
Potomstwo Katarzyna Blachowska
Postać
Grana przez Robert Więckiewicz
Pierwszy występ odc. 1
Ostatni wystep odc. 13 (ostatni)

Jan Blachowski ps. "Blacha" – główny bohater serialu sensacyjnego produkcji polskiej pt. "Odwróceni".

"Blacha"[edytuj | edytuj kod]

Jan Blachowski, lat 40., to gangster, członek mafii pruszkowskiej – pośrednik między tzw. Zarządem, a żołnierzami. Ukończył zasadniczą budowlankę. Niskie wykształcenie nie oznacza jednak, że jest prostakiem. Potrafi zachować się w towarzystwie. Jest także bystry i inteligentny. Stara się być człowiekiem opanowanym, niestety, często traci nad sobą panowanie, co nie raz pociąga za sobą nieprzewidywalne w skutkach wydarzenia. Mimo wszystko, jest człowiekiem honorowym. W przeciwieństwie do innych, liczy się ze zdaniem żony i szczerze ją kocha. Reprezentuje poziom, który dla niektórych okazuje się być nieosiągalnym. Nie jest jednak "święty". W przeszłości popełnił błędy, których skutki odczuwa do dziś i których bardzo żałuje. Jednym z nich jest niezareagowanie na zgwałcenie kelnerki w knajpie "U Kowala", także jego kochanki – Małgośki Sarneckiej. Jego największymi wrogami w grupie są dwaj najbardziej bezwzględni gangsterzy, członkowie "zarządu": Andrzej Basiak ps. "Mnich" i Jarosław Kowalik ps. "Kowal". Ci dwaj nie potrafią zapomnieć Blachowskiemu "zakapowania" ich na komisariacie milicji. To przez Blachę, Mnich i Kowal wylądowali w więzieniu. Dlatego, nawet po kilkunastu latach od tego wydarzenia, za Janem ciągnie się fama "kapusia".

Choć Blacha ma w grupie wrogów, ma również przyjaciół. Człowiekiem, który okazuje się ochronić Blachę przez Mnichem i Kowalem jest Roman Kraus ps. "Szybki", lider grupy pruszkowskiej. Ten równie bezwzględny, co inni, gangster ufa Blachowskiemu, nie zdając sobie sprawy, iż ten współpracuje z policją i sabotuje działania Pruszkowa. Jednak największym przyjacielem "na równi" jest Władysław Różycki ps. "Skalpel", wydający się człowiekiem niedorosłym i jeszcze traktującym życie tylko jak zabawę. To właśnie jego śmierć pogrąża w (rzadko zdarzającej się) rozpaczy Blachę, który nie potrafi sobie poradzić z odejściem najbliższego kompana. "Asystentem" Blachowskiego jest natomiast "Cyga" (właśc. Arkadiusz Cyganik), roztrzepany i nierozgarnięty dzieciak, który z czasem staje się świadomym swoich wyborów człowiekiem i ambitnym gangsterem.

Jan Blachowski[edytuj | edytuj kod]

Jan Blachowski to człowiek odpowiedzialny i bezgranicznie zakochany w rodzinie. Dla niej jest szanowanym i poważanym w towarzystwie biznesmenem. Oddany żonie, stara się spełniać wszystkie jej zachcianki, choć nie rozumie, dlaczego tej nie podoba się jego prawdziwa praca – bycie gangsterem. Mimo wszystko, zależy mu na Mirze i to dla niej oraz dla ich córki decyduje się współpracować z policją, a konkretnie z Pawłem Sikorą, policjantem zajmującym się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej. To dla rodziny, Blacha naraża życie spotykając się z funkcjonariuszem i to dla niej poświęca "pracę" z bardzo dobrymi zarobkami i zostaje świadkiem koronnym, zrywa wszelkie stosunki z pozostałą rodziną i żyje pod przybranym nazwiskiem jako zupełnie inny człowiek, jednak ciągle pod stałym nadzorem.

O ile Blachowski zarzeka się, że jedyną miłością jego życia była i jest Mira (jego żona), o tyle nie da się zaprzeczyć faktom, które mówią, iż ten sam człowiek ma kochankę. Nie uważa tego za zdradę, a jedynie za dobry seks, określając Małgośkę Sarnecką "fajną laską", ale nic poza tym. Blachowski nie zdaje sobie sprawy, że romans z nią może mieć fatalne skutki, całkowicie ignoruje też wszelkie ostrzeżenia. Wkrótce jednak zostaje oskarżony o poważne przestępstwo – zgwałcenie jej – i choć później okazuje się niewinny, najpierw musi przejść trudną i żmudną do niewinności drogę. Dodatkowe problemy, które sprawia mu ambitna kochanka to zabójstwo dwóch mężczyzn na wybrzeżu. Nie dość, że Blacha wiedział o planach Gośki na zarobienie "łatwych pieniędzy", to jeszcze broń, z której strzelała dziewczyna należała do niego.

Agent[edytuj | edytuj kod]

Tylko dla bezpieczeństwa rodziny Blachowski decyduje się współpracować z Sikorą. Ta "współpraca" okazuje się sprawiać duże kłopoty, zarówno gangsterowi, jak i policjantowi. Obydwaj, mimo wcześniejszych zastrzeżeń, zaczynają się lubić, a nawet podziwiać. W oczach Blachy, Sikora to jeden z bardzo niewielu uczciwych przedstawicieli tego państwa, z kolei według Sikory, Blacha to jeden z niewielu honorowych gangsterów w Polsce. Sam nawet upiera się, że "Janek mimo kiepskiego wykształcenia jest bardzo inteligentny". Niestety, splot wydarzeń sprawia, że policjant staje się w oczach Blachy nieuczciwym złodziejem, "takim samym jak wszyscy". Podjudzony przez nieświadomą niczego żonę, składa oskarżające zeznania przeciwko niemu. Dzięki temu "kapowaniu", Blacha ocala swoje i swej rodziny życie i bezpieczeństwo, najgroźniejsza grupa przestępcza w Polsce – Pruszków – zostaje rozbita, a najwięksi wrogowie Blachy z czasów przestępczej świetności otrzymują w procesach kilkunastoletnie wyroki pozbawienia wolności. Jedyną niesprawiedliwością losu okazuje się niewdzięczność dla Sikory, któremu to właśnie udało się zapoczątkować falę zatrzymań i uruchomić proces rozbijania mafii. Policjant zostaje zatrzymany, osadzony w areszcie, pozbawiony legitymacji policyjnej i w końcu traci dobre imię, na które tak długo pracował.

Świadek koronny[edytuj | edytuj kod]

Dzięki obciążającym pozostałych członków gangu zeznaniom, Blacha otrzymuje status świadka koronnego. Wraz z żoną i córką wyjeżdża w nieznane miejsce, gdzie mieszka w małym domku pod przybranym nazwiskiem (w serialu pojawia się list zaadresowany do Państwa Malinowskich – odc. 13).

Trzy lata po rozbiciu siatki przestępczej i wszystkich tych wydarzeniach Blacha decyduje się udzielić wywiadu dziennikarzowi Marcinowi Krukowi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że chęć dziennikarza do przeprowadzenia rozmowy z najsłynniejszym świadkiem koronnym w Polsce, ma dla niego podłoże nie tylko zawodowe, ale i prywatne. Wywiad kończy się dramatycznie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]