Rodzina książęca Monako - linia de Polignac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jan Karol Rey)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Monakijska rodzina książęca

Monakijska rodzina książęca


Potomkowie księżnej Karoliny


Potomkowie księcia Alberta II


Potomkowie księżniczki Stefanii

Rodzina baronowej Antoinette de Massy[edytuj | edytuj kod]

Letycja de Brouwer[edytuj | edytuj kod]

Letycja de Brouwer, dama Brouwer (Leticia de Massy Quintana, ur. 16 maja 1971 w Buenos Aires, Argentyna), członkini monakijskiej rodziny książęcej, najstarsza prawnuczka księcia Pierre'a de Polignac i księżnej Charlotte Grimaldi, córka Krystiana de Massy i Marii Quintana-Boerner.

Letycja urodziła się 16 maja 1971 roku w Buenos Aires w Argentynie. Jest córką barona Krystiana de Massy, członka monakijskiej rodziny książęcej i jego pierwszej żony, Marii Marty Quintana del Carril. Jej dziadkami są ze strony ojca Alexandre Noghes i baronowa Antoinette Grimaldi-de Massy (siostra księcia Rainiera III Grimaldi), a ze strony matki Enrique Quintana Achaval (ur. 30 sierpnia 1917 w Waszyngtonie) i Marta Juana del Carril Aldao (ur. 16 maja 1921 w Paryżu, zm. 12 maja 2004 w Buenos Aires)[1]. Jest przyrodnią siostrą Antoine'a de Massy (ur. 1997), Justina Boernera Quintana, Clarissy Boernery Quintany oraz adoptowaną siostrą Brice'a de Massy (ur. 1987). Poprzez czwarte małżeństwo ojca jej macochą jest Cecylia de Massy, a poprzez drugie małżeństwo matki jej ojczymem jest Jean David Boerner.

Rodzice Letycji rozwiedli się w 1978 roku. Jej matka, pochodząca z Argentyny i tam mająca swoją rodzinę, związała się z Jeanem Davidem Boerner. Ojciec w 1982 ożenił się z Anną Lutken, ale małżeństwo przetrwało zaledwie trzy lata. Jego kolejną żoną została Julia Łakszyn (1992 - 1995). Ze swoją obecną żoną, pochodzącą z Gwadelupy Cecylią Gelabale ma dwóch synów.

Ze strony ojca jest bratanicą Elżbiety de Massy i Krystyny de Massy. Jej najbliżsi kuzynowie to: baron Jan Taubert Natta (ur. 1974), Melania de Lusignan (ur. 1985) i Sebastian Knecht (ur. 1972).

Letycja należy do monakijskiej rodziny książęcej, kuzyn jej ojca, Albert II Grimaldi, brat babki, Rainier III Grimaldi oraz pradziadek Ludwik II Grimaldi pełnili funkcję książąt Monako. Kobieta umieszczona była na liście sukcesji tronu bezpośrednio za swoim młodszym przyrodnim bratem Antoine, a przed ciotką, Elżbietą de Massy. Wraz z dniem śmierci księcia Rainiera (6 kwietnia 2005) Letycja oraz cała rodzina Massy utraciła swoje miejsca na liście sukcesji. Spowodowane jest to przepisami prawnymi, które traktują, iż na liście mogą znajdować się wyłącznie potomkowie panującego władcy, jego rodzeństwo i potomkowie rodzeństwa. Letycja jest dla księcia Alberta II bratanicą po kuzynie pierwszej linii.

Letycja jest żoną Tomasza de Brouwer, urodzonego w Antwerpii 22 marca 1973 roku. Pobrali się 3 września 2006 w Monako. Mężczyzna nosi holenderski tytuł jonkheera (kawalera). Małżonkowie mają dwójkę dzieci: syna Sylwestra (ur. 2008) i córkę Różę (ur. 2008). Mieszkają w Belgii.

W 2011 Letycja uczestniczyła w pogrzebie swojej babki, baronowej Antoinette oraz w ceremonii zaślubin księcia Alberta II z Charlene Wittstock.

Róża de Brouwer[edytuj | edytuj kod]

Róża de Brouwer, dama Brouwer (Rose de Brouwer, ur. 2008), członkini monakijskiej rodziny książęcej, prawnuczka baronowej Antoinette de Massy, córka kawalera Tomasza de Brouwer i damy Letycji de Brouwer.

Róża urodziła się w 2008 roku. Jest córką kawalera Tomasza de Brouwer, pochodzącego z belgijskiej arystokracji i damy Letycji de Brouwer, potomkini książąt Monako. Jej dziadkami są ze strony matki Krystian de Massy i Maria Quintana. Jest siostrą bliźniaczką kawalera Sylwestra de Brouwer. Poprzez czwarte małżeństwo dziadka jej przybraną babcią jest Cecylia de Massy, a poprzez drugie małżeństwo babci jej przybranym dziadkiem jest Jean David Boerner[2].

Ze strony matki jest siostrzenicą Antoine de Massy i adoptowaną siostrzenicą Brice'a de Massy.

Róża nigdy nie zajmowała miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu, ponieważ jej rodzina straciła do tego prawo w 2005 po śmierci księcia Rainiera III Grimaldi.

Sylwester de Brouwer[edytuj | edytuj kod]

Sylwester de Brouwer, kawaler Brouwer (Sylvestre de Brouwer, ur. 2008), członek monakijskiej rodziny książęcej, prawnuk baronowej Antoinette de Massy, syn kawalera Tomasza de Brouwer i damy Letycji de Brouwer.

Sylwester urodził się w 2008 roku. Jest synem kawalera Tomasza de Brouwer, pochodzącego z belgijskiej arystokracji i damy Letycji de Brouwer, potomkini książąt Monako. Jego dziadkami są ze strony matki Krystian de Massy i Maria Quintana. Jest bratem bliźniakiem damy Róży de Brouwer. Poprzez czwarte małżeństwo dziadka jej przybraną babcią jest Cecylia de Massy, a poprzez drugie małżeństwo babci jej przybranym dziadkiem jest Jean David Boerner.

Ze strony matki jest siostrzeńcem Antoine de Massy i adoptowanym siostrzeńcem Brice'a de Massy

Sylwester nigdy nie zajmował miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu, ponieważ jego rodzina straciła do tego prawo w 2005 po śmierci księcia Rainiera III Grimaldi..

Tomasz de Brouwer[edytuj | edytuj kod]

Tomasz de Brouwer, kawaler Brouwer (Thomas de Brouwer, ur. 22 marca 1973 w Antwerpii), belgijski arystokrata, od 3 września 2006 członek monakijskiej rodziny książęcej jako mąż damy Letycji de Brouwer.

3 września 2006 w Monako Tomasz poślubił Letycję de Massy, córkę Krystiana de Massy, wnuczkę baronowej Antoinette de Massy i najstarszą prawnuczkę księcia Pierre'a de Polignac i księżnej Charlotte Grimaldi. Jego żona, jako krewna członków monakijskiej rodziny książęcej, w latach 2002 - 2005 wpisana była na listę sukcesji monakijskiego tronu. Małżonkowie mieszkają w Belgii i mają dwoje, urodzonych w 2008 roku dzieci, syna Sylwestra i córkę Różę.

22 czerwca 2013 Tomasz wystąpił publicznie po raz pierwszy[3]. W towarzystwie księcia Alberta i Pierre'a Casiraghi wziął udział w 150 rocznicy istnienia Société des Bains de Mer w Monte Carlo. Ponadto w 2011 małżonkowie uczestniczyli w ceremoniach pogrzebowych baronowej Antoinette de Massy i zaślubinach księcia Alberta II z Charlene Wittstock.

Mikołaj Costello de Lusignan[edytuj | edytuj kod]

Mikołaj Władimir Costello de Lusignan (ur. 24 grudnia 1943 w Lees), od 18 października 1984 członek monakijskiej rodziny książęcej jako drugi mąż Elżbiety de Massy. Mają jedno dziecko, córkę Melanię (ur. 1985).

Jan Gilpin[edytuj | edytuj kod]

Jan Gilpin (John Brian Gilpin, ur. 10 lutego 1930 w Southsea, Hampshire, zm. 5 września 1983 w Londynie), brytyjski aktor i tancerz baletowy, od 28 lipca do 5 września 1983 członek monakijskiej rodziny książęcej jako mąż baronowej Antoinette de Massy.

Jan Gilpin rozpoczął naukę tańca w wieku siedmiu lat w szkołach Arts Educational i Ballet Rambert. Jako dziecko wystąpiła w kilku filmach, między innymi They were sisters i The years between. W latach 1947 - 1949 przebywał w Australii i Nowej Zelandii, gdzie występował z baletem Rambert. Przez krótki czas występował również w Monako, ale potem powrócił do Anglii. Był tancerzem English National Ballet, a w 1962 wziął udział w Royal Festival Hall w Londynie. Był jednym z najbardziej znanych brytyjskich tancerzy. Powtarzające się kontuzje nogi zmusiły go jednak do zakonczenia kariery w latach siedemdziesiątych XX wieku.

W sierpniu 1960 roku poślubił tancerkę i choreograf Sally Judd. Ich jedyna córka, Tracy Gilpin, przyszła na świat w 1962 roku. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1970.

Jeszcze w latach czterdziestych, kiedy pracował w Monte Carlo, poznał księżniczkę Monako Antoinette, wnuczkę panującego wówczas księcia Pierre'a de Polignac i starszą siostrę przyszłego władcy, księcia Rainiera III Grimaldi[4]. Kontakt jednak szybko się urwał, ponieważ Gilpin powrócił do Londynu. Spotkali się ponownie w 1959, gdy księżniczka była już baronową Massy. Wręczyła wówczas Janowi nagrodę dla tancerza roku. Rok później Antoinette jako osoba towarzysząca najlepszego przyjaciela Gilpina, Antona Dolin, uczestniczyła w ceremonii zaślubin tancerza z Sally Judd. Małżeństwo oficjalnie przetrwało dziesięć lat.

Jan został trzecim mężem Antoinette podczas uroczystej ceremonii w Monako, dnia 28 lipca 1983. Ich wspólne życie trwało zaledwie sześć tygodni. Tancerz zmarł w swoim londyńskim mieszkaniu na osiedlu Orme Court 5 września. Baronowa Massy nigdy więcej nie wyszła za mąż.

Karol Knecht[edytuj | edytuj kod]

Karol Knecht (Charles Wayne Knecht, ur. 23 listopada 1944 w Filadelfii), od 14 lutego 1972 do 1976 członek monakijskiej rodziny książęcej jako mąż Krystyny de Massy.

Karol urodził się 23 listopada 1944 w Filadelfii. Jest synem Ryszarda Wayne'a Knecht (zm. we wrześniu 2005 w Waszyngtonie, miał 92 lata) i Eweliny Elaine Cruice-Knecht (zm. 17 maja 2007 w Stuart, miała 86 lat). Jego rodzice rozwiedli się. Z drugiego małżeństwa matki pochodzi przyrodnia siostra Karola, Paula Brill-Jones[5]. Ojciec ożenił się z kobietą o imieniu Suzanne. Dziadkami Karola byli ze strony matki Józef Jan Cruice i Mary A. Kelly-Cruice, starsza siostra Johna Brendana Kelly. Tym samym Karol i księżna Monako Grace Kelly-Grimaldi byli kuzynami w drugiej linii.

14 lutego 1972 w Monako Karol poślubił Krystynę de Massy, córkę baronowej Antoinette de Massy. Wuj Krystyny, Rainier III Grimaldi, został kilkanaście lat wcześniej mężem Grace Kelly. Knechtowie zostali rodzicami pół roku później, 24 sierpnia na świat przyszedł ich jedyny syn, Sebastian Knecht de Massy. Ich małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1976.

Krystyna wyszła za mąż po raz drugi, ale w 1989 roku zmarła z powodu białaczki. Karol ożenił się ponownie z kobietą o imieniu Naomi i mieszkają obecnie w Stanach Zjednoczonych.

Aleksja Knecht de Massy[edytuj | edytuj kod]

Aleksja Knecht de Massy (Alexia Knecht de Massy, ur. 21 września 2001) - członkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Sebastiana Knecht de Massy i Donatelli Knecht de Massy.

Aleksja urodziła się 21 września 2001. Jest córką Sebastiana Knecht de Massy, członka rodziny książęcej, wnuka baronowej Antoinette de Massy oraz jego żony, Donatelli, z domu Dugaginy. Ze strony ojca jej dziadkami są Karola Knecht i Krystyny de Massy. Jest siostrą Krystyny (ur. 2000), Wiktorii (ur. 2007) i Andrei (ur. 2008). Poprzez drugie małżeństwo babki jej przybranym dziadkiem był Leon Leroy.

Krystyna w latach 2002 - 2005 zajmowała miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu tuż za swoją siostrą, Krystyną.

Andrea Knecht de Massy[edytuj | edytuj kod]

Andrea Knecht de Massy (Andrea Knecht de Massy, ur. 16 października 2008) - członkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Sebastiana Knecht de Massy i Donatelli Knecht de Massy.

Andrea urodziła się 16 października 2008. Jest córką Sebastiana Knecht de Massy, członka rodziny książęcej, wnuka baronowej Antoinette de Massy oraz jego żony, Donatelli. Ze strony ojca jej dziadkami są Karola Knecht i Krystyny de Massy. Jest siostrą Krystyny (ur. 2000), Wiktorii (ur. 2007) i Aleksji (ur. 2001). Poprzez drugie małżeństwo babki jej przybranym dziadkiem był Leon Leroy.

Nigdy nie zajmowała miejsca w linii sukcesji tronu Monako, ponieważ jej rodzina straciła do tego prawa w 2005 roku, na trzy lata przed jej narodzinami.

Krystyna Knecht de Massy[edytuj | edytuj kod]

Krystyna Knecht de Massy (Christine Knecht de Massy, ur. 12 czerwca 2000) - członkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Sebastiana Knecht de Massy i Donatelli Knecht de Massy.

Krystyna urodziła się 12 czerwca 2000. Jest córką Sebastiana Knecht de Massy, członka rodziny książęcej, wnuka baronowej Antoinette de Massy oraz jego żony, Donatelli, z domu Dugaginy. Ze strony ojca jej dziadkami są Karola Knecht i Krystyny de Massy. Jest siostrą Aleksji (ur. 2001), Wiktorii (ur. 2007) i Andrei (ur. 2008). Poprzez drugie małżeństwo babki jej przybranym dziadkiem był Leon Leroy. Dziewczynka otrzymała imię na cześć swojej przedwcześnie zmarłej babci (zm. 1989).

Krystyna w latach 2002 - 2005 zajmowała miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu tuż za swoim ojcem, a przed siostrą Aleksją.

Wiktoria Knecht de Massy[edytuj | edytuj kod]

Wiktoria Knecht de Massy (Vittoria Knecht de Massy, ur. 18 kwietnia 2007) - członkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Sebastiana Knecht de Massy i Donatelli Knecht de Massy.

Andrea urodziła się 18 kwietnia 2007. Jest córką Sebastiana Knecht de Massy, członka rodziny książęcej, wnuka baronowej Antoinette de Massy oraz jego żony, Donatelli. Ze strony ojca jej dziadkami są Karola Knecht i Krystyny de Massy. Jest siostrą Krystyny (ur. 2000), Andrei (ur. 2008) i Aleksji (ur. 2001). Poprzez drugie małżeństwo babki jej przybranym dziadkiem był Leon Leroy.

Nigdy nie zajmowała miejsca w linii sukcesji tronu Monako, ponieważ jej rodzina straciła do tego prawa w 2005 roku, na dwa lata przed jej narodzinami.

Sebastian Knecht de Massy[edytuj | edytuj kod]

Sebastian Knecht de Massy (Keith Sébastien Knecht de Massy, ur. 24 sierpnia 1972 w Filadelfii, Pensylwania), członek monakijskiej rodziny książęcej, praprawnuk księcia Monako, Ludwika II Grimaldi, syn Karola Knecht i Krystyny de Massy.

Keith Sebastian urodził się 24 sierpnia 1972 w amerykańskiej Filadelfii w stanie Pensylwania. Jego rodzice to Karol Wayne Knecht i jego żona, Krystyna de Massy. Nie ma rodzeństwa. Jego dziadkowie ze strony matki to Alexandre Noghes, prawnik i tenisista oraz jego druga żona, księżna Antoinette Grimaldi, baronowa Massy, a ze strony ojca Ryszara Wayne'a Knecht (zm. 2005) i Ewelina Elaine Cruice-Knecht (zm. 2007).

Spokrewniony jest z księciem Albertem II Grimaldi zarówno poprzez rodzinę matki, jak i ojca. Ojciec Alberta był wujem Krystyny de Massy, a Karol Knecht był kuzynem w drugiej linii księżnej Grace Grimaldi, matki Alberta. W latach 2002 - 2005 Knecht znajdował się na liście sukcesji monakijskiego tronu, ale stracił swoją pozycję z chwilą śmierci księcia Rainiera III Grimaldi.

26 lipca 1999 poślubił Donatellę di Guevarra Fabri, urodzoną w Republice Południowej Afryki, ale posiadającą włoskie obywatelstwp.. 12 czerwca 2000 roku urodziła się im pierwsza córka, Krystyna Knecht de Massy, która otrzymała imię po swojej przedwcześnie zmarłej babci. 21 września 2001 zostali rodzicami Aleksji. Po sześciu latach, 18 kwietnia 2007, na świat przyszła trzecia córka pary, Wiktoria Knecht de Massy. Najmłodsza dziewczynka, Andrea urodziła się 16 października 2008.

W lipcu 2011 roku uczestniczył w ceremonii zaślubin swojego wuja, księcia Alberta II z Charlene Wittstock. Jego żona pełniła tam funkcję świadkowej razem z kuzynem Alberta ze strony jego matki, księżnej Grace. Tego samego roku wystąpił podczas oficjalnych listopadowych obchodów Narodowego Dnia Monako.

Sebastian razem z żoną pracuje dla Transport and Commodities w Monako. Uczestniczy też w pracach charytatywnej organizacji Conservation Guardians, założonej przez Donatellę. Jest kapitanem tenisowej drużyny klubu All Sports Country[6].

Donatella Knecht de Massy[edytuj | edytuj kod]

Donatella Knecht de Massy (Donatella di Guevarra Fabbri, ur. 10 maja 1972 w Johannesburgu), dziennikarka południowoafrykańska, posiadająca obywatelstwo włoskie, od lipca 1999 członkini monakijskiej rodziny książęcej jako żona Sebastiana Knecht de Massy.

Donatella urodziła się 10 maja 1972 w Johannesburgu, ale dzieciństwo spędziła w Szwajcarii[7]. Tam uczęszczała do L'Institut Le Rosey. Ukończyła dziennikarstwo na Northeastern University w Bostonie. Po studiach wróciła do Szwajcarii, aby oracować dla magazynu The Geneva Post. Później przeprowadziła się do Monako, gdzie pracowała dla Focus One, magazynu dotyczącego wyścigów Formuły 1. Obecnie razem z mężem pracuje dla Transport and Commodities[8].

Posiada włoskie obywatelstwo, ale na stałe mieszka w Monako. W lipcu 1999 poślubiła Sebastiana Knecht de Massy, syna Krystyny de Massy i wnuka baronowej Antoinette de Massy. Małżonkowie mają cztery córki: Krystynę (ur. 12 czerwca 2000), Aleksję (ur. 21 września 2001), Wiktorię (ur. 18 kwietnia 2007) i Andreę (ur. 16 października 2008).

Donatella angażuje się w akcje charytatywne, odbywające się w księstwie. Brała udział w akcji 'MOM - Mothers of Monaco, która wspomagała dzieci z krajów biedniejszych potrzebujące operacji serca, aby mogły przyjechać do Monako i tam poddać się zabiegom, a także opiekowała się jednym z domów dziecka w Tunezji. Ponadto wspiera Ladies Lunch Monaco, charytatywną organizację założoną przez ciotkę jej męża, Cecylię de Massy. Jest prezydentem i założycielką fundacji Conservation Guardians[9].

W 2005 roku jej mąż formalnie stracił miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. Donatella bierze jednak udział w publicznych wydarzeniach w księstwie. W 2008 i 2011 razem z córkami była gościem festiwalu cyrkowego w Monte Carlo i zasiadła na trybunach w loży księżniczki Stefanii. W lipcu 2011 była świadkową zarówno cywilnej, jak i kościelnej ceremonii zaślubin księcia Alberta II z Charlene Wittstock[10]. Razem z mężem wzięła też udział w oficjalnych listopadowych obchodach Narodowego Dnia Monako.

Leon Leroy[edytuj | edytuj kod]

Leon Leroy, od 25 marca 1988 do 15 lutego 1989 członek monakijskiej rodziny książęcej jako drugi mąż baronowej Krystyny de Massy. Małżeństwo trwało krótko i zostało przerwane przedwczesną śmiercią baronowej, która chorowała na białaczkę.

Anna Lutken[edytuj | edytuj kod]

Anne Michelle Lutken (ur. 28 listopada 1959 w Oslo, zm. 25 listopada 2001 w Londynie), od 11 września 1982 do 1985 członkini monakijskiej rodziny książęcej jako druga żona barona Krystiana de Massy. Była córką Karola Fryderyka Lutken i jego pierwszej żony Bjorg Christiansen. Rodzice kobiety rozstali się, gdyż ojciec zostawił matkę dla swojej nowej partnerki. W wieku szesnastu lat przeprowadziła się do Mediolanu, by tam rozpocząć studia, a przy okazji pracę modelki. W jednym z klubów poznała Krystiana de Massy, którego poślubiła w Saint Tropez. Jej problemy z nadużywaniem narkotyków doprowadziły do rozpadu tego małżeństwa. Po rozwodzie z baronem związana była z Konstantynem Niarchos Livanos, który zmarł z powodu przedawkowania kokainy. Lutken została znaleziona martwa w swoim apartamencie w Londynie 25 listopada 2001, zmarła prawdopodobnie z powodu problemów z układem oddechowym.

Julia Łakszyn[edytuj | edytuj kod]

Julia Łakszyn (ur. 6 listopada 1968), od kwietnia 1992 do 1995 członkini monakijskiej rodziny książęcej jako trzecia żona barona Krystiana de Massy. Ich ślub miał miejsce w Genewie, rozwiedli się po trzech latach.

Antoine de Massy[edytuj | edytuj kod]

Antoine de Massy (Antoine de Massy, ur. 15 stycznia 1997), członek monakijskiej rodziny książęcej, praprawnuk księcia Monako, Ludwika II Grimaldi, syn Krystiana de Massy i Cecylii de Massy, tenisista.

Antoine urodził się 15 stycznia 1997 roku. Jest synem Krystiana de Massy i jego czwartej żony, Cecylii de Massy. Jego dziadkami są ze strony ojca Alexandre Noghes, monakijski prawnik i tenisista oraz baronowa Antoinette de Massy, córka księcia Pierre'a de Polignac i księżnej Charlotte Grimaldi, niegdyś następczyni monakijskiego tronu, a ze strony matki Denis Gelabale i Lucie Darius Denon-Gelabale[11]. Jest przyrodnim bratem damy Letycji de Brouwer (ur. 1971) i adoptowanym bratem Brice'a de Massy (ur. 1987).

Antoine należy do rodziny o bogatych tradycjach sportowych. Czynnymi sportsmenkami są między innymi jego kuzynki, Charlotte Casiraghi i Paulina Ducruet, wuj Albert II Grimaldi, a ciotka, Elżbieta de Massy jest dyrektorem najważniejszego tenisowego turnieju w Monako. Dziadek, Alexandre Noghes, był międzynarodowym tenisistą, który wygrał między innymi Otwarte Mistrzostwa Portugalii, grał w Pucharze Davisa i był notowany na czwarty miejscu francuskiego rankingu. Ojciec Alexandre'a, Antoni Noghes, jest założycielem dzisiejszego wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Monako, ponadto założył Monte Carlo Automobile Club.

Antoine rozpoczął treningi tenisowe już w wieku dwóch lat. Pierwszych lekcji udzielał mu ojciec, Krystian de Massy. Wkrótce zaczął ćwiczyć w Monte Carlo Country Club, a następnie rozpoczął współpracę z Bobem Brettem (trenerem Borisa Beckera i Gorana Ivanisevicia). We wrześniu 2008 wyjechał z Monako i wstąpił do słynnej akademii tenisowej, prowadzonej na Florydzie przez Nicka Bollettieriego. Pozostał tam do czerwca 2009, po czym powrócił do księstwa, trenując przez dwa miesiące z trenerem Steffi Graf i Any Ivanović. We wrześniu powrócił na Florydę, tym razem do akademii Nicka Saviano w Sunrise. Powrócił do Monako w 2010 roku. Obecnie występuje w rozgrywkach juniorskich.

Antoine jest potomkiem księcia Monako, Ludwika II oraz wnukiem Antoinette Grimaldi, której brat Rainier III również zasiadał na tronie księstwa. Do 6 kwietnia 2005 znajdował się na liście sukcesji rodzinnego tronu za ojcem Krystianem, a przed przyrodnią siostrą Letycją. Z dniem śmierci księcia Rainiera III cała rodzina Massy utraciła swoje miejsca w liście sukcesji, gdyż mogą się na niej znajdować jedynie potomkowie panującego władcy, jego rodzeństwo i potomkowie jego rodzeństwa. Antoine jest dla księcia Alberta II bratankiem ze strony kuzyna w pierwszej linii.

Brice de Massy[edytuj | edytuj kod]

Brice de Massy (Brice Souleyman Gelabale de Massy, ur. 2 listopada 1987 w Abimes, Gwadelupa), adoptowany członek monakijskiej rodziny książęcej, syn Krystiana de Massy i Cecylii de Massy.

Brice urodził się 2 listopada 1987 w Abimes w Gwadelupie. Jest adoptowanym synem Krystiana de Massy, członka rodziny książęcej Monako i jego czwartej żony, Cecylii Gelabale de Massy. Od 2010 roku prawnie nosi nazwisko Gelabale de Massy[12]. Jego dziadkami są ze strony ojca Alexandre Noghes, znany monakijski prawnik i tenisista oraz baronowa Antoinette de Massy, córka księcia Pierre'a de Polignac i księżnej Charlotte Grimaldi, a także siostra księcia Rainiera III Grimaldi. Jest adoptowanym bratem damy Letycji de Massy (ur. 1971) i Antoine de Massy (ur. 1997).

Brice jako dziecko adoptowane nigdy nie zajmował miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu (choć przed zmianą konstytucji w 2002 roku miałby taką możliwość). W 2011 uczestniczył w ceremoniach pogrzebowych swojej babki, baronowej Antoinette, a kilka miesięcy później był gościem podczas ślubu księcia Alberta II z Charlene Wittstock.

Cecylia de Massy[edytuj | edytuj kod]

Cecylia de Massy (Cécile Gelabale, ur. 1968 w Gwadelupie), członkini monakijskiej rodziny książęcej jako czwarta żona Krystiana de Massy.

Cecylia urodziła się w 1968 roku w Gwadelupie. Jest córką Denisa Gelebale i jego żony, Lucie Darius Denon-Gelabale. Kobieta wyszła za mąż za Krystiana de Massy, członka rodziny książęcej, syna baronowej Antoinette de Massy i wnuka księcia Pierre'a de Polignac i księżnej Charlotte Grimaldi. W latach 2002 - 2005 jej mąż znajdował się na liście sukcesji monakijskiego tronu. 15 stycznia 1997 urodził się pierwszy syn pary, Antoine de Massy. Małżonkowie adoptowali również urodzonego w 1987 roku chłopca z Gwadelupy, Brice'a. Cecylia jest również macochą dla damy Letycji de Brouwer, córki Krystiana z pierwszego małżeństwa.

Jest założycielką i prezydentem Ladies Lunch Monaco, zajmującą się zbieraniem pieniędzy dla monakijskich organizacji charytatywnych[13]. W 2011 uczestniczyła w pogrzebie swojej teściowej w Monte Carlo oraz w ceremonii zaślubin księcia Alberta II z Charlene Wittstock.

Maria Quintana[edytuj | edytuj kod]

Maria Marta Quintana y del Carril (ur. 17 czerwca 1951 w Londynie), od 14 listopada 1970 do 1978 członkini monakijskiej rodziny książęcej jako pierwsza żona barona Krystiana de Massy. Ślub odbył się w Buenos Aires, małżonkowie doczekali się jednej córki, Letycji. Rodzicami Marii są Enrique Quintana de Achaval i Marta del Carril Aldao. Kobieta jest jedynaczką.

Jan Karol Rey[edytuj | edytuj kod]

Jean Charles Rey (ur. 22 października 1914 w Monako, zm. 17 września 1994 w Monako), prezydent monakijskiej Rady Narodowej, od 2 grudnia 1961 do 1974 członek monakijskiej rodziny książęcej jako drugi mąż Antoinette Grimaldi. Ślub miał miejsce w Hadze, małżonkowie nie mieli dzieci.

Bernard Taubert Natta[edytuj | edytuj kod]

Bernard Aleksander Taubert Natta, baron Taubert Natta (ur. 2 lipca 1941 w Genewie, zm. 13 kwietnia 1989 w Genewie), od 19 stycznia 1974 do rozwodu członek monakijskiej rodziny książęcej jako mąż Elżbiety de Massy. Mieli jedno dziecko, syna Jana, hrabiego Taubert Natta (ur. 1974).

Rodzina księcia Rainiera III Grimaldi[edytuj | edytuj kod]

Aleksander Coste[edytuj | edytuj kod]

Aleksander Coste, wcześniej Tossoukpe (Alexandre Eric Stephane Coste, ur. 24 sierpnia 2003 w Paryżu) - dziewiąty wnuk księcia Monako Rainiera III Grimaldi, nieślubny syn księcia Alberta II Grimaldi i Nicole Coste; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Aleksander urodził się 24 sierpnia 2003 roku w Paryżu. Jest nieślubnym synem księcia Alberta II Grimaldi, władcy Monako od 2005 roku i jego dawnej kochanki, Nicole Coste, byłej stewardessy Air France. Jego dziadkami są ze strony ojca książę Rainier III Grimaldi, przywódca Monako w latach 1949 - 2005 i księżna Grace Grimaldi, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej. Z pierwszego małżeństwa swojej matki ma dwóch starszych przyrodnich braci, a z innego nieślubnego związku ojca ma starszą przyrodnią siostrę, Jaśminę Grimaldi (ur. 1992). Poprzez małżeństwo ojca jego macochą jest księżna Charlene Grimaldi.

Ze strony ojca jest bratankiem księżnej Karoliny Hanowerskiej i księżniczki Stefanii Grimaldi. Jego najbliżsi kuzynowie to: Andrea Casiraghi (ur. 1984), Charlotte Casiraghi (ur. 1986), Pierre Casiraghi (ur. 1987), księżniczka Aleksandra Hanowerska (ur. 1999), Ludwik Ducruet (ur. 1992), Paulina Ducruet (ur. 1994) i Kamila Gottlieb (ur. 1998).

Chłopiec urodził się pod nazwiskim Toussoukpe, które w listopadzie 2004 jego matka zmieniła na Coste. Ponieważ związek Alberta z Nicole, trwający od 1997 roku, utrzymywany był w tajemnicy, kobieta zdecydowała się nie wyjawiać istnienia jej syna aż do kwietnia 2005, kiedy to zmarł panujący w Monako książę Rainier III. Coste założyła sprawę sądową o uznanie ojcostwa księcia. Kilka miesięcy później jego adwokat potwierdził, że Aleksander jest biologicznym synem Alberta. Książę zapewnił swojej rodzinie dom położony kilka mil od Monako oraz mieszkanie w Monte Carlo. Aleksander ma prawo dziedziczyć po ojcu majątek, ale ponieważ jest potomkiem nieślubnym, nie zasiądzie nigdy na monakijskim tronie. Gdyby jego rodzice zawarli legalny związek małżeński, zająłby w linii sukcesji pierwsze miejsce i żadne z jego rodzeństwa nie mogłoby go wyprzedzić.

Coste nosi takie same imię, jak jego cioteczna siostra, księżniczka Aleksandra i syn jego kuzyna, Aleksander Casiraghi. W 2006 roku okazało się, że ma również przyrodnią siostrę, Jaśminę, z innego związku ojca. Dziewczynka również nie jest wpisana w listę sukcesji (podobnie jak ich kuzynka Kamila Gottlieb oraz syn Charlotte Casiraghi, Rafał Elmaleh).

Nicole Coste[edytuj | edytuj kod]

Nicole Coste, wcześniej Tossoukpe (Nicole Valerie Coste, ur. 6 grudnia 1971 w Lome) - była kochanka księcia Monako, Alberta II Grimaldi i matka jego nieślubnego syna, Aleksandra Coste, togijska stewardessa linii Air France.

Nicole Tossoukpe urodziła się w grudniu 1971 roku w Lome, stolicy Togo. Mieszkała w Afryce, pracowała jako stewardessa i miała ze swoim mężem dwóch synów. Jej romans z następcą tronu Monako rozpoczął się w 1997 roku, kiedy książę spotykał się z modelką Naomi Campbell[14]. Ich zażyłość była utrzymywana w tajemnicy. W sierpniu 2003 roku w Paryżu Coste urodziła swojego trzeciego syna, który otrzymał imię Aleksander. Rok po jego narodzinach zmieniła swoje nazwisko na Coste. Kobieta rozstała się z księciem. Po śmierci księcia Rainiera III Grimaldi w kwietniu 2005 zdecydowała się ujawnić, że jej syn jest potomkiem Alberta. Sprawa sądowa została rozstrzygnięta na jej korzyść. Coste uzyskała od Grimaldiego dom położony tuż obok granicy Monako, a także mieszkanie do dyspozycji w samym księstwie i zamieszkała tam razem z synem. Rok później wyszło na jaw, że książę ma również urodzoną w 1992 roku nieślubną córkę, Jaśminę.

Coste posiada obecnie francuskie obywatelstwo[15]. Jej starsi synowie mieszkają nadal razem ze swoim ojcem.

Daniel Ducruet[edytuj | edytuj kod]

Daniel Ducruet (ur. 27 listopada 1964), od 1 lipca 1995 do 4 października 1996 członek monakijskiej rodziny książęcej jako mąż księżnej Stefanii Grimaldi. Ojciec dwójki jej dzieci, Ludwika (ur. 1992) i Pauliny (ur. 1994). Był związany z Martine Malbouvier, z którą ma również syna Michaela. Poznał księżną Monako, bo był jej prywatnym ochroniarzem.

Rafał Elmaleh[edytuj | edytuj kod]

Rafał Elmaleh (Raphael Elmaleh, ur. 17 grudnia 2013 w Monte Carlo) - drugi prawnuk księcia Monako Rainiera III Grimaldi, drugi wnuk księżnej Karoliny Hanowerskiej, nieślubny syn Gada Elmaleh i Charlotte Casiraghi; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Rafał urodził się 17 grudnia 2013 w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo[16]. O jego narodzinach i imieniu poinformował tego samego dnia prezydent monakijskiego National Counci, Laurent Nouvion. Jest nieślubnym synem francuskomarokańskiego aktora, Gada Elmaleh i jego partnerki, Charlotte Casiraghi, potomkini monakijskiej rodziny książęcej. Jego dziadkami są ze strony ojca jest David Elmaleh i Regina Elmaleh, a ze strony matki Stefano Casiraghi i księżna Karolina Hanowerska, następczyni tronu Monako. Jest przyrodnim bratem Noego Elmaleh (ur. 2000). Jest drugim prawnukiem księcia Monako Rainiera III Grimaldi i księżnej Grace Grimaldi, aktorki, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej. Poprzez trzecie małżeństwo babki jest przybranym wnukiem księcia Ernesta Augusta V Hanowerskiego.

Ze strony ojca jest bratankiem Arie Elmaleh i Judyty Elmaleh, a ze strony matki jest siostrzeńcem Andrei Casiraghi, Pierre'a Casiraghi i księżniczki Aleksandry Hanowerskiej. Jego najbliższy kuzyn to Aleksander Casiraghi (ur. 2013).

Jako dziecko nieślubne, Rafał nie może zostać wpisany do linii sukcesji monakijskiego tronu. Stanie się tak, jeżeli jego rodzice zawrą legalny związek małżeński.

Kamila Gottlieb[edytuj | edytuj kod]

Kamila Gottlieb, wcześniej Grimaldi (Camille Marie Kelly Gottlieb, ur. 15 lipca 1998 w Monte Carlo), siódma wnuczka księcia Monako Rainiera III Grimaldi, nieślubna córka Jana Gottlieba i księżniczki Stefanii Grimaldi, członkini monakijskiej rodziny książęcej; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Kamila urodziła się 16 lipca 1998 roku o godzinie 09:23 w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo[17]. Jest córką księżniczki Monako Stefanii Grimaldi i jej ówczesnego partnera, ochroniarza Jana Raymonda Gottlieb. Księżniczka odmówiła wpisania danych ojca w akt urodzenia swojej córki. Dziewczynka otrzymała początkowo nazwisko Grimaldi, ale obecnie znana jest pod nazwiskim Gottlieb. Jej dziadkami są ze strony matki książę Monako Rainier III Grimaldi i jego żona, księżna Grace Grimaldi, amerykańska aktorka i zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej. Jest przyrodnią siostrą Ludwika Ducruet (ur. 1992) i Pauliny Ducruet (ur. 1994).

Ze strony matki jest siostrzenicą księcia Alberta II Grimaldi i księżnej Karoliny Hanowerskiej. Jej najbliżsi kuzynowie to: Andrea Casiraghi (ur. 1984), Charlotte Casiraghi (ur. 1986), Pierre Casiraghi (ur. 1987), księżniczka Aleksandra Hanowerska, Jaśmina Grimaldi (ur. 1992) i Aleksander Coste (ur. 2003).

Dziewczynka została ochrzczona w kwietniu 1999 roku i otrzymała imiona Camille Marie Kelly - trzecie imię pochodzi od panieńskiego nazwiska jej babki, księżnej Grace. Jej rodzicami chrzestnymi zostali przyjaciele jej rodziców.

Kamila, jako dziecko nieślubne, nie posiada praw do dziedziczenia monakijskiego tronu (podobnie jak jej kuzyni, Jaśmina Grimaldi i Aleksander Coste). Zyska je tylko w przypadku, gdy jej rodzice zawrą legalny związek małżeński.

Po raz pierwszy córka księżniczki wystąpiła publicznie w styczniu 2004 podczas Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego w Monte Carlo, któremu patronuje księżniczka Stefania. W sierpniu 2010 pojechała do Sinapuru, aby kibicować starszej siostrze, która występowała w Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w nurkowaniu. W lipcu 2011 była gościem dwudniowej ceremonii zaślubin pomiędzy księciem Albertem II a Charlene Wittstock.

Do zainteresowań Gottlieb należy fotografia. Wykonywała zdjęcia swojemu wujowi, księciu Albertowi podczas Grimaldi Forum w marcu 2012[18].

Jaśmina Grimaldi[edytuj | edytuj kod]

Tamara Rotolo[edytuj | edytuj kod]

Tamara Rotolo (ur. 25 października 1961), była kochanka księcia Alberta II Grimaldi, matka Jazmin Grimaldi.

Jean Raymond Gottlieb[edytuj | edytuj kod]

Jean Raymond Gottlieb (ur. 1967), były kochanek księżnej Stefanii Grimaldi, jej ochroniarz i instruktor narciarstwa. Mają nieślubną córkę Kamilę (ur. 1998). Nazwisko Gottlieba nie jest jednak wpisane na akcie urodzenia dziewczynki.

Filip Junot[edytuj | edytuj kod]

Filip Junot (Philippe Junot, ur. 19 kwietnia 1940 w Paryżu), francuski biznesmen i bankier, od 28 czerwca 1978 do 9 czerwca 1980 członek monakijskiej rodziny książęcej jako mąż księżnej Monako, Karoliny Grimaldi.

Filip urodził się 19 kwietnia 1940 roku w Paryżu. Jego rodzicami byli Michel Junot i jego żona, Lydia Tyckjaert, córka duńskiego przemysłowca. Ma jedną siostrę, Karolinę Vouillon. Jako młody chłopak w latach sześćdziesiątych pracował dla amerykańskiej restauracji fast food Jack in the box.

28 czerwca 1978 w Monako zawarł ślub cywilny z księżną Monako, Karoliną Grimaldi. Następnego dnia wzięli ślub kościelny. Karolina była córką panującego w Monako księcia Rainiera III Grimaldi i zajmowała drugie miejsce na liście sukcesji tronu monakijskiego za swoim bratem Albertem. Para nie doczekała się potomków; rozwiedli się 9 czerwca 1980, gdyż Karolina oskarżyła Filipa o niewierność. Sam Junot twierdził, że to romanse księżnej zniszczyły ich związek.

Księżna wyszła za mąż za Stefano Casiraghiego w 1983 roku, a w 1992 papież Jan Paweł II anulował jej małżeństwo z Filipem Junotem według prawa kościelnego.

Filip poślubił w 1987 roku modelkę Ninę Wendelboe Larsen, z którą ma trójkę dzieci: Wiktorię, Izabelę i Alexis. Para pozostaje w separacji.

Adans Lopez Perez[edytuj | edytuj kod]

Adans Lopez Perez, od 12 września 2003 do 24 listopada 2004 członek monakijskiej rodziny książęcej jako drugi mąż księżniczki Stefanii Grimaldi. Nie mieli dzieci. Lopez Perez pochodzi z Portugalii i pracuje jako artysta cyrkowy, występujący na trapezie.

Przypisy

 1. http://www.genealogiafamiliar.net/getperson.php?personID=I45618&tree=BVCZ
 2. http://www.genealogiafamiliar.net/getperson.php?personID=I45618&tree=BVCZ
 3. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/princess-carolines-son-pierre-casiraghi-french-famous-news-photo/171139364
 4. http://dancelines.com.au/the-blue-bird-and-the-princess-of-monaco/
 5. http://royalmusingsblogspotcom.blogspot.com/2011/06/monaco-princely-wedding-witnesses.html
 6. http://royalgossip.forumprofi.de/index.php?topic=4409.0
 7. http://royalfanzine.blogspot.com/2012/05/royal-profile-donatella-knecht-de-massy.html
 8. http://transport-commodities.com/
 9. http://conservationguardians.com/
 10. http://www.zimbio.com/photos/Donatella+Knecht+de+Massy/Monaco+Royal+Wedding+Civil+Wedding+Service/SR4G4FyGT_-
 11. http://www.geneall.net/F/per_page.php?id=206013
 12. http://cloud.gouv.mc/DataWeb/Jourmon.nsf/100ab120e52ceb84c12568ce002f2909/9cad62ebe9bd0a63c1257842002ecd8f!OpenDocument
 13. http://thisblksistaspage.wordpress.com/2013/02/02/the-most-powerful-black-women-in-europe-in-2012/
 14. http://royalfoibles.com/2013/05/23/the-boy-who-will-never-be-prince/
 15. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2009911/Look-whos-turned-Mother-Prince-Alberts-illegitimate-son-spotted-strolling-Monaco--day-gets-married.html
 16. http://www.hellomagazine.com/healthandbeauty/mother-and-baby/2013121815825/charlotte-casiraghi-baby/
 17. http://articles.philly.com/1998-07-16/living/25735514_1_argentine-embassy-spanish-broadcasting-system-fm
 18. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/camille-gottlieb-the-daughter-of-princess-stephanie-of-news-photo/141709899