Jan Liwacz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Liwacz
Data i miejsce urodzenia

4 października 1898
Dukla

Data i miejsce śmierci

22 kwietnia 1980
Bystrzyca Kłodzka

Zawód, zajęcie

kowal

Narodowość

polska

Brama główna do obozu koncentracyjnego Auschwitz z napisem „Arbeit macht frei” wykonanym przez J. Liwacza

Jan Liwacz (ur. 4 października 1898 w Dukli, zm. 22 kwietnia 1980 w Bystrzycy Kłodzkiej) – mistrz kowalstwa artystycznego, więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz, wykonawca liter do napisu nad główną bramą wjazdową – Arbeit macht frei, jednego z symboli tego obozu[a].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zatrzymany i aresztowany 16 października 1939 roku w Bukowsku[b][1], osadzony w więzieniach w Sanoku, Krośnie, Krakowie i Nowym Wiśniczu; do Auschwitz trafił 20 czerwca 1940 i otrzymał tam numer obozowy 1010. Przydzielony został jako ślusarz do komanda zajmującego się wykonywaniem elementów wyposażenia obozu (krat, balustrad, poręczy, żyrandoli itp., a także figury Bachusa na lampach nad wejściami do baraku 22 [?], gdzie mieściła się kantyna obozowa). Spod jego ręki wyszły także liczne przedmioty[c] wykonywane na zamówienie oficerów SS. Podczas jednej z wizyt kuźnię odwiedził Heinrich Himmler. Specjalnym zadaniem było wykonanie Tierkreiszeichen(inne języki) – 12 znaków zodiaku. Będąc niezastąpionym w swej pracy, wykorzystywał swoje wpływy i pomagał innym więźniom[2]. Spędził łącznie pięć tygodni w bunkrze bloku nr 11 („Bloku Śmierci”[3]), osadzany tam dwukrotnie: w czerwcu 1942 i w marcu 1943 roku. 6 grudnia 1944 roku został przeniesiony do Mauthausen-Gusen (podobozy w Melk i Ebensee)[4].

Po wyzwoleniu obozu w Ebensee (6 maja 1945) wrócił do Polski wraz z kolegą, współwięźniem z Auschwitz, Alfonsem Wroną i osiedlił się na Ziemiach Zachodnich w Bystrzycy Kłodzkiej. Podjął pracę w tamtejszej kuźni, należącej wówczas do rodziny Paula Wolfa. Po wyjeździe rodziny Wolfów do Niemiec w 1946 pracował tam nadal, wykonując prace z dziedziny kowalstwa artystycznego. Między innymi w roku 1953 wykonał – nieodpłatnie, w darze dla miasta – kute ogrodzenie figury św. Trójcy i tzw. podwyższenia na bystrzyckim placu Wolności (rynku). Po przejściu na emeryturę nauczał kowalstwa artystycznego w miejscowej szkole zawodowej. Zmarł w roku 1980 i pochowany został w Bystrzycy Kłodzkiej.

W roku 2008, w 110-lecie urodzin Jana Liwacza, otwarto w Bystrzycy Kłodzkiej wystawę[5][6] poświęconą jego życiu i działalności. Od tego czasu trwają starania o przywrócenie wykonanej przez niego balustrady na bystrzyckim Placu Wolności[7].

30 września 2019 roku w Nadolu na ścianie Domu Ludowego odsłonięto tablicę upamiętniającą jego postać[8].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Przy montażu więźniowie odwrócili literę „B”. „To pewnego rodzaju złośliwość, która dała nam małą satysfakcję”. Jan Liwacz, Oświadczenia, t. 65, s. 76, Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
  2. Według niektórych informacji – za przynależność do PPS.
  3. Zdjęcia niektórych prac Jana Liwacza znajdują się w: Jürgen Kaumkötter, Sztuka w Auschwitz 1940-1945, Oświęcim, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkeanu, 2005, ISBN 3-89946-051-0.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]