Jan Matthijs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jan Matthijs
{{{imię i nazwisko org}}}
Jan Matthijs
Data i miejsce urodzenia ok. 1500
Haarlem, Holandia
Data i miejsce śmierci 5 kwietnia 1534
Münster, Niemcy

Jan Matthijs (znany także jako Jan Matthias lub Johann Mathyszoon) (ur. ? – zm. 5 kwietnia 1534) — jednym z charyzmatycznych przywódców ruchu anabaptystów, przez swoich naśladowców ogłoszony prorokiem.

Matthijs był piekarzem w Amsterdamie. W latach dwudziestych XVI wieku przyjął anabaptyzm z rąk kaznodziei Melchiora Hoffmana.

W krótkim czasie ochrzcił tysiące nowych wyznawców. Po uwięzieniu Melchiora Hoffmana urósł do roli przywódcy ruchu anabaptystów. Matthijs odrzucił teologię pacyfizmu Hoffmana uznając, że na ucisk należy odpowiadać oporem.

W roku 1534 anabaptyści przejęli kontrolę nad niemieckim miastem Münster. Jan z Lejdy, niderlandzki anabaptysta i uczeń Matthijsa, wraz z grupą lokalnych kupców wezwał Jana Matthijsa do przybycia. Matthijs ogłosił Münster "Nowym Jeruzalem". 5 stycznia 1534 roku liczna grupa jego uczniów weszła do miasta wprowadzając powszechny chrzest dorosłych.

Powstała wtedy "komuna z Münster" ogłosiła wojnę przeciwko biskupowi miasta Franzowi von Waldeck. W kwietniu 1534 roku, w Niedzielę Wielkanocną, na którą przewidział nastanie dnia Sądu Ostatecznego, Matthijs wyruszył z miasta w grupie trzydziestu kompanów, aby prowadzić dalej działalność misyjną. Wkrótce cała grupa została zatrzymana przez wojska biskupa. Jan Matthijs i jego towarzysze zostali ścięci, a ich głowy wbite na pale przed miastem Münster w taki sposób, aby były widoczne przez mieszkańców miasta dalej objętego rebelią.

"Komuna z Münster" przetrwała jeszcze przez rok. W czerwcu 1535 roku miasto zostało odbite przez wojska biskupa, a większość mieszkańców zginęła w zorganizowanej masakrze.

W 2000 roku we Włoszech wydana została powieść Luthera Blissetta Q. Taniec śmierci opowiadająca między innymi dzieje Jana Matthijsa i jego towarzyszy. Jan Matthijas jest także bohaterem opery Giacomo Meyerbeera pt. "Prorok".