Jan Mela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jan Mela
Data i miejsce urodzenia 30 grudnia 1988
Gdańsk,
 Polska
Zawód podróżnik, działacz społeczny
Strona internetowa

Jan Mela (ur. 30 grudnia 1988 w Gdańsku) – najmłodszy w historii zdobywca biegunów (północnego i południowego) w ciągu jednego roku. Jest jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu[1]. Założyciel fundacji Poza Horyzonty[2]. Współautor programu podróżniczego Między biegunami emitowanego na antenie Radia Kraków. W 2011 roku powstał film fabularny o Janie Meli zatytułowany Mój biegun[3][4]. Od 5 września do 24 października 2014 brał udział w drugiej emitowanej przez telewizję Polsat edycji programu Dancing with the Stars: Taniec z gwiazdami. Jego partnerką taneczną była Magdalena Soszyńska-Michno. Z programu odpadli w ósmym odcinku, zajmując 5. miejsce.

Wypadek[edytuj | edytuj kod]

Jan Mela stracił lewe podudzie i prawe przedramię w wyniku porażenia prądem, którego doznał 24 lipca 2002 roku w Malborku, kiedy wszedł podczas deszczu do niezabezpieczonej stacji transformatorowej[5]. Odzyskawszy przytomność, dotarł o własnych siłach do domu. Został niezwłocznie przewieziony do szpitala w Gdańsku, gdzie po trzech miesiącach leczenia podjęto decyzję o amputacji kończyn[6].

Jan Mela wraz z rodzicami domagali się dla niego przed sądem zadośćuczynienia i pokrycia kosztów leczenia w wysokości 400 tys. od Koncernu Energetycznego Energa[5]. Opierając się na opinii biegłych sąd uznał, że bezpośrednią przyczyną wypadku nie było samo wejście Jana Meli do budynku trafostacji, lecz dotknięcie ręką przewodów elektrycznych, zaś od 13-letniego chłopca można już było oczekiwać podstawowej znajomości zasad bezpieczeństwa związanych z urządzeniami pod napięciem. Sąd uznał Jana Melę winnym wypadku w 25%, przyznał mu odszkodowanie w wysokości ponad 230 tys. zł i miesięczną rentę, zaś koncern Energa obarczył odpowiedzialnością za zaniedbania polegające na pozostawieniu otwartego i niezabezpieczonego budynku transformatorowni[7].

Wyprawy[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • Człowiek bez barier (2004)
  • Fenomen Przekroju (2005)
  • Kolos w kat. Wyczyn roku, za zdobycie w jednym roku, w wieku 15 lat, obu biegunów Ziemi (2004)
  • Nagroda 5, 10 i dalej im. Marcina Kołodyńskiego (2005)
  • Nagroda Statuetka "Kryształków Zwierciadła" za działania na rzecz innych niepełnosprawnych w ramach fundacji "Poza Horyzonty" (2009)[11]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]