Jan Skrobisz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Skrobisz
Data i miejsce urodzenia

2 czerwca 1946
Radomsko

Poseł II kadencji Sejmu
Okres

od 19 września 1993
do 20 października 1997

Przynależność polityczna

Unia Polityki Realnej

Jan Władysław Skrobisz (ur. 2 czerwca 1946 w Radomsku) – polski polityk, inżynier budownictwa, poseł na Sejm II kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1977 studia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. W 1990 uzyskał mandat radnego Bełchatowa[1]. W wyborach parlamentarnych w 1993 został wybrany do Sejmu z listy Konfederacji Polski Niepodległej. W trakcie kadencji został posłem niezrzeszonym. W marcu 1995 dołączył do Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform, który dzięki temu reaktywował klub[2]. W czerwcu tego samego roku przystąpił do Unii Polityki Realnej, ponownie zostając posłem niezrzeszonym. Pracował m.in. w komisjach: Polityki Przestrzennej Budowlanej i Mieszkaniowej, Przekształceń Własnościowych, Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Komisji Nadzwyczajnej do Rozpatrzenia Projektów Ustaw Dotyczących Komercjalizacji i Prywatyzacji Przedsiębiorstw Państwowych.

Pod koniec kadencji zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji z prośbą o wyjaśnienie sytuacji prawnej działających w Polsce lóż masońskich podporządkowanych Wielkiemu Wschodowi Francji.

Po zakończeniu kadencji Sejmu w 1997 powrócił do pracy w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Pełnił funkcje przewodniczącego rad nadzorczych spółek komunalnych. W wyborach parlamentarnych w 2001 bez powodzenia kandydował z ostatniego miejsca na liście do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej (w ramach porozumienia wyborczego UPR z PO). W 2005 przeszedł na emeryturę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej: II kadencja: przewodnik. Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe, 1994, s. 153.
  2. Skrobisz czyni klub. „Gazeta Wyborcza”. Nr 65, 17 marca 1995. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]