Jan Skrzypczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jan Skrzypczak (ur. 2 października 1910 w Minikowie koło Poznania, zm. 20 lutego 1944 w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen) – instruktor harcerski, harcmistrz, komendant Poznańskiej Chorągwi Szarych Szeregów.

Po ukończeniu Gimnazjum im. Jana Kantego w Poznaniu rozpoczął w 1930 r. studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Studiował pedagogikę i wychowanie fizyczne.

Od 1933 r. pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Miejskim Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim. Równocześnie był opiekunem miejscowej II Drużyny Harcerskiej im. Stefana Czarnieckiego.

W czasie okupacji mieszkał w Poznaniu i działał w konspiracji. Był jednym z organizatorów Szarych Szeregów. W 1942 r. został, po wcześniejszym aresztowaniu i zamordowaniu harcmistrza Franciszka Firlika, komendantem Poznańskiej Chorągwi Szarych Szeregów.

W dniu 23 kwietnia 1943 r. został aresztowany przez gestapo i osadzony w Forcie VII, gdzie przechodził wielomiesięczne ciężkie śledztwo. W lutym 1944 r. trafił wraz z grupą instruktorów harcerskich, w której znajdował się m.in. także harcmistrz Florian Marciniak, do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Zginął w egzekucji 23 działaczy harcerskich w dniu 20 lutego 1944.

Miasto Grodzisk Wielkopolski upamiętniło Jana Skrzypczaka tablicą pamiątkową w pobliżu Grodziskiego Gimnazjum.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Przemysław Bartkowiak: Harcerstwo w Grodzisku Wielkopolskim w latach 1915-2005, Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodziskiej, Grodzisk Wlkp. 2008, Str. 32-33