Jar of Flies

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jar of Flies
Okładka albumu
Minialbum grupy Alice in Chains
Wydany 25 stycznia 1994
Nagrywany 7–14 września 1993 w London Bridge Studio w Seattle[1][2]
Gatunek rock akustyczny, blues rock, rock alternatywny
Długość 30:49
Wytwórnia Columbia
Producent Alice in Chains[2]
Płyta po płycie
Single z albumu Jar of Flies
 1. No Excuses
  Wydany: 1994
 2. I Stay Away
  Wydany: 1994
 3. Don't Follow
  Wydany: 1994
 4. „Whale & Wasp”
  Wydany: 1995

Jar of Flies – trzeci minialbum amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains, wydany 25 stycznia 1994 roku. Wydawnictwo ukazało się nakładem wytwórni fonograficznej Columbia[1]. Album Jar of Flies jest swego rodzaju kontynuacją akustycznego i melancholijnego brzmienia z płyty Sap, choć zawiera nieco więcej partii gitar elektrycznych[3]. Album wypełniło łącznie siedem kompozycji, utrzymanych w stylistyce rocka alternatywnego oraz elementów blues rocka. Głównym autorem tekstów został wokalista grupy Layne Staley, który napisał 4 z 7 kompozycji. Teksty pisane przez wokalistę mają w głównej mierze charakter przygnębienia, opowiadają o samotności, śmierci, poczuciu zdrady. Reszta utworów jest autorstwa gitarzysty Jerry’ego Cantrella. Album Jar of Flies jest także pierwszym wydawnictwem na którym wystąpił nowy basista zespołu Mike Inez, który zastąpił na tym stanowisku Mike’a Starra. Album został nagrany w przeciągu tygodnia w London Bridge Studio w Seattle[1][2].

W momencie wydania album zadebiutował na szczycie zestawienia Billboard 200[4], czyniąc go tym samym pierwszym albumem w dorobku zespołu który osiągnął pierwszą pozycją na tej liście[5]. Ponadto Jar of Flies jest również pierwszym albumem EP w historii który dotarł na szczyt tej listy[6]. Wyczyn ten powtórzyła dopiero po dziesięciu latach EP-ka grupy Linkin Park[7]. Album osiągnął bardzo duży sukces komercyjny, uzyskując w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie certyfikację 2× platyny[8][9], oraz w Wielkiej Brytanii status srebrnej płyty[10]. W roku 1995 album uplasował się na 3. pozycji zestawienia najlepszych płyt roku według brytyjskiego magazynu Raw[11]. W listopadzie 2011 album Jar of Flies zajął 4. pozycję w zestawieniu 10 najlepszych albumów 1994 roku według magazynu Guitar World[12].

Kontekst, nagrywanie[edytuj | edytuj kod]

24 kwietnia 1993 roku zespół zakończył drugi etap światowej trasy koncertowej Down in Your Hole Tour, promującej album Dirt[13]. Następnie od czerwca do sierpnia grupa koncertowała podczas amerykańskiej edycji festiwalu Lollapalooza[13]. Po zakończeniu festiwalu, muzycy powrócili do Seattle. Okazało się że zostali oni eksmitowani ze swoich mieszkań za niepłacenie rachunków[6]. Grupa postanowiła przenieść się do studia London Bridge. Tam zespół mając dużo wolnego czasu, rozpoczął komponowanie utworów. W jednym z wywiadów, Cantrell tak wspomniał zaistniałą sytuację:

Quote-alpha.png
Powiedzieliśmy wytwórni że mamy setki kawałków. A potem weszliśmy do studia, popatrzyliśmy na siebie...Masz jakieś pomysły? Nie. Ty masz jakieś? Cóż, po prostu to zróbmy[6].

W przeciągu tygodnia zespół zarejestrował w sumie siedem utworów, w tym także jeden instrumentalny, który gitarzysta Jerry Cantrell skomponował w wieku 18 lat[14]. Nagrany materiał pierwotnie nie był przeznaczony do wydania, jednak przedstawicielom wytwórni nagrane utwory spodobały się, i ostatecznie zdecydowano o wydaniu materiału w formie minialbumu[5]. Wokalista Layne Staley stwierdził że zespół nic nie planował wydawać. Jedynym zamierzeniem było wejście do studia z gitarami akustycznymi i zobaczenie co się stanie. Wokalista stwierdził że było to jedynie doświadczenie, gdzie czterech ludzi gra wspólnie muzykę[15]. Produkcją płyty zajął się sam zespół. Był to pierwszy album nagrany z nowym basistą – miejsce Mike’a Starra zajął Mike Inez, który współpracował wcześniej m.in. z Ozzy'm Osbourne'm[6][16]. Gitarzysta Jerry Cantrell w jednym z wywiadów stwierdził że był to pierwszy raz, kiedy współpracował z Inezem, oraz że album okazał się wielką próbką możliwości jaką dysponuje basista. Ponadto muzyk stwierdził że Inez gra najprzykrzejszy, najciemniejszy rodzaj, ale ma najsłodsze serce na świecie[5].

17 września, czyli w trzy dni po zakończeniu nagrań, zespół wyruszył w trzeci etap trasy Down in Your Hole Tour[13].

Informacje o albumie[edytuj | edytuj kod]

Album Jar of Flies ze względu na przewagę instrumentów akustycznych, bardzo często bywa porównywany do EP-ki Sap z 1992 roku. Płyta dobrze pokazuje szeroki zakres możliwości zespołu, i oferuje szereg akustycznych utworów, począwszy od ciemnych depresyjnych jak np. „Nutshell”, gdzie Staley w swym tekście porusza takie wątki jak depresja oraz samotność, do bardziej optymistycznego, napisanego przez Cantrella „No Excuses”. Zespół sięgnął również po nowe instrumenty aby wzbogacić swoje brzmienie. I tak oto na albumie można usłyszeć harmonijkę połączoną z nieco soulowym stylem śpiewania. Jednak popis gry Cantrella na gitarze elektrycznej wciąż odgrywa znaczącą rolę z akustycznymi wstawkami. Ponadto w utworze „I Stay Away” zostały użyte takie instrumenty jak altówka czy wiolonczela. Kompozycja „Don't Follow”, gdzie występuje połączenie brzmienia gitar z harmonijką ustną, jest wyraźnie inspirowana blues rockiem. Na tej płycie znajduje się także jedyny w dorobku grupy utwór instrumentalny – „Whale & Wasp”, oraz inspirowany muzyką jazzową utwór „Swing on This” zamykający album[5].

Nazwa albumu oraz pomysł okładki, wzięły się z doświadczenia szkolnego wykonywanego na lekcji nauk przyrodniczych przez Cantrella. Będąc w trzeciej klasie, muzyk wykonał doświadczenie polegające na trzymaniu w domu dwóch słoików pełnych much. W jednym znajdowały się muchy dokarmiane, w drugim głodzone. W słoiku gdzie muchy były dożywiane z powodu szybkiego rozmnażania ginęły na skutek przeludnienia. W słoiku gdzie muchy były niedożywanie, niektóre z nich przeżyły nawet rok[17].

Odbiór płyty[edytuj | edytuj kod]

Recenzje
Wydawca Ocena
AllMusic 4/5 gwiazdek[1]
Rolling Stone 4/5 gwiazdek[18]
Entertainment Weekly (B-)[19]
Robert Christgau [20]
Q 4/5 gwiazdek[21]
Teraz Rock 4.5/5 gwiazdek[6]
rockmetal.pl 7/10 gwiazdek[22]
ultimate-guitar.com 9.5/10 gwiazdek[23]

Nieprzewidziany początkowo do sprzedaży album Jar of Flies, swą premierę miał 25 stycznia 1994 roku[1]. Album był promowany singlem z utworem „No Excuses”, do którego powstał także teledysk. Album w momencie wydania dotarł na szczyt listy Billboard 200[4], przechodząc tym samym do historii jako pierwszy album wydany w formie EP który osiągnął najwyższą lokatę[2][5][6][7]. Jest to także pierwsza płyta w dorobku grupy, która osiągnęła szczyt tej listy. Poprzednie dwa albumy – Facelift dotarł do 42. pozycji[4], a Dirt do 6.[4]. Ponadto album okazał się dużym sukcesem komercyjnym na listach w innych krajach. Płyta dotarła do 2. pozycji w Australii[24], do 1. w Nowej Zelandii[25], do 7. w Norwegii[26], oraz 4. w Wielkiej Brytanii[27].

Łącznie płyta była promowana przez 4 single – „No Excuses”, „I Stay Away”, „Don't Follow” oraz instrumentalny „Whale & Wasp”. Do dwóch pierwszych singli grupa nakręciła teledyski. Utwór "No Excuses" osiągnął 1. pozycję na liście Mainstream Rock Tracks, oraz 3. na Modern Rock Tracks[28]. Kompozycja ta do 2009 roku cieszyła się w radiu wielkim powodzeniem. Singel „I Stay Away” uplasował się na pozycji 10. listy Mainstream Rock Tracks[28], a „Don't Follow” na 25.[28]. Singel z utworem „Whale & Wasp” został wydany w formie singla promocyjnego w styczniu 1995 roku. Utwór „I Stay Away” został nominowany w 1995 roku do nagrody Grammy w kategorii Best Hard Rock Performance[29]. Ostatecznie album okazał się dużym sukcesem, uzyskując w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie certyfikację 2× platyny[8][9], oraz w Wielkiej Brytanii status srebrnej płyty[10].

Steve Huey z serwisu AllMusic recenzując album, opisał go słowami „mroczny i wspaniały”. Recenzent podkreślił że Jar of Flies ukazuje głęboko odczuwalne refleksje na temat samotności, samoizolacji. Ponadto Huey zauważa że nastrój panujący na płycie, jest mroczny i depresyjny, lecz ze względu na wzruszająca warstwę brzmieniową, wytwarza pewne poczucie akceptacji. Recenzent zauważył także techniczną grę Cantrella, niekiedy porównując brzmienie gitar do tego z Dirt. Huey twierdzi że mimo iż album został nagrany w przeciągu tygodnia, to prezentuje się o wiele lepiej pod względem brzmieniowym i produkcyjnym od EP-ki Sap. Recenzent podkreśla że płyta Jar of Flies jest ważnym elementem w dorobku zespołu[1]. Paul Evans z Rolling Stone zauważa że niektóre kompozycje tematyką przypominają te z albumu Dirt, jednak poprzez akustyczne brzmienie, nabierają zupełnie innego znaczenia[18].

Kompozycje „Rotten Apple” oraz „Nutshell”, zadebiutowały na żywo podczas koncertów w ramach trasy Down in Your Hole Tour. Pierwsza z nich została wykonana 26 września 1993 roku podczas koncertu w Milwaukee[30]. Utwór ze Staley’em został wykonany jeszcze pięciokrotnie. Druga kompozycja swój debiut koncertowy miała 29 września 1993 roku w Stanach Zjednoczonych[31][32]. Utwór „No Excuses” zadebiutował 7 stycznia 1994 roku w Hollywood Palladium, podczas benefisu Johna Norwooda Fishera z grupy Fishbone[33]. Kompozycje "Don't Follow" oraz „Whale & Wasp”, zadebiutowały na żywo 22 września 2006 roku w ramach trasy 2006 North American Tour[34]. Utwór „I Stay Away” zadebiutował na koncercie 2 listopada 2007 roku w Seattle[35]. Kompozycja „Swing on This” nigdy nie została wykonana na żywo.

W roku 1995 wyprodukowano limitowaną edycję CD Plus. Dodatkami na płycie były teksty, dyskografia oraz teledyski do utworów „I Stay Away” i „No Excuses”. Obraz na płycie jest fioletowy a zdjęcia pomarańczowe wykonane w negatywie. Oprócz limitowanej edycji, album ukazał się na podwójnym winylu wraz z albumem Sap. (Na 1 i 2 stronie był Jar of Flies, na 3 Sap a na czwartej logo Alice in Chains). W Wielkiej Brytanii Jar of Flies oraz Sap zostały wydane na CD[5].

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł utworu Tekst Muzyka Czas
1. „Rotten Apple” Layne Staley Jerry Cantrell, Mike Inez 6:58
2. Nutshell Layne Staley Jerry Cantrell, Mike Inez, Sean Kinney 4:19
3. I Stay Away Layne Staley Jerry Cantrell, Mike Inez 4:14
4. No Excuses Jerry Cantrell Jerry Cantrell 4:15
5. „Whale & Wasp” (instrumentalny) Jerry Cantrell 2:37
6. Don't Follow Jerry Cantrell Jerry Cantrell 4:22
7. „Swing on This” Layne Staley Jerry Cantrell, Mike Inez, Sean Kinney 4:04

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[2][36]:

Alice in Chains

Muzycy sesyjni

 • April Acevez – altówka (utwór 3)
 • Matthew Weiss – altówka (utwór 3)
 • Justine Foy – wiolonczela (utwór 3)
 • David Atkinson – harmonijka ustna (utwory 4 oraz 6)
 • Randy Biro – wokal wspierający
 • Darrel Peters – wokal wspierający

Produkcja

 • Nagrywany: 7–14 września 1993 roku w London Bridge Studio, Seattle
 • Producent muzyczny: Alice in Chains
 • Inżynier dźwięku: Toby Wright
 • Miksowanie: Toby Wright 17–22 września 1993 w Scream Studio, Kalifornia
 • Asystent inżyniera dźwięku: Liz Sroka (miksowanie), Jon Plum
 • Mastering: Precision Mastering
 • Zdjęcia: Rocky Schenck
 • Zdjęcia zespołu: Pete Cronin
 • Management: Susan Silver
 • Aranżacja: Jerry Cantrell, Mike Inez, Sean Kinney
 • Teksty utworów: Layne Staley, Jerry Cantrell

Pozycje[edytuj | edytuj kod]

Album[edytuj | edytuj kod]

Lista (1994) Pozycja
ARIA Charts (Australia)[24] 2
Ö3 Austria Top 40 (Austria)[37] 22
Media Control Charts (Niemcy)[38] 25
MegaCharts (Holandia)[39] 17
New Zealand Albums Chart (Nowa Zelandia)[25] 1
VG-Lista (Norwegia)[26] 7
Sverigetopplistan (Szwecja)[40] 6
Schweizer Hitparade (Szwajcaria)[41] 31
UK Albums Chart (Wielka Brytania)[27] 4
Billboard 200 (Stany Zjednoczone)[4] 1

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Singel Najwyższa pozycja
US
Mainstream Rock Tracks
[28]
Modern Rock Tracks
[28]
1994 No Excuses[i] 48 1 3
I Stay Away 10
Don't Follow 25
"—" oznacza że singel nie dostał się na listę.
 1. Singel uplasował się jedynie na liście Billboard Hot 100 Airplay

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Informacje na temat wyróżnień albumu pochodzą ze strony AcclaimedMusic.net[42]

Publikacja Kraj Wyróżnienie Rok Pozycja
Start!
Szwecja
25 najlepszych albumów lat 90.
1996 15
Raw
Wielka Brytania
90 najlepszych albumów lat 90.
1995
Classic Rock & Metal Hammer
Wielka Brytania
200 najlepszych albumów lat 90.
2006
Raw
Wielka Brytania
Album roku
1995 3
Guitar World
Stany Zjednoczone
10 najlepszych albumów 1994 roku
2011 4

(*) kolejność na liście.

Poprzedzony przez
Kickin' it Up – Michael Montgomery
Billboard 200
12 lutego 199418 lutego 1994
Poprzedzający
Music Box – Mariah Carey


Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Steve Huey: Jar of Flies - Alice in Chains (ang.). allmusic.com. [dostęp 2011-07-21].
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Alice in Chains Jar of Flies – Discography (ang.). aliceinchains.com. [dostęp 2011-10-26].
 3. Chris Gill: Alice in Chains Dirt (ang.). adbdesign.com. [dostęp 2011-09-18].
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 Alice in Chains – Chart History (ang.). billboard.com. [dostęp 2011-07-21].
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 Poligrafia dołączona do albumu Music Bank; wyd. Columbia, nr kat. 69580.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 Alice in Chains. Wkładka z Teraz Rock s.3-11 (6/06). Jordan Babuła
 7. 7,0 7,1 Alice in Chains - Jar of Flies - Encyclopedia Metallum (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2011-07-21].
 8. 8,0 8,1 RIAA Searchable database – Gold and Platinum (ang.). Recording Industry Association of America. [dostęp 2011-07-21].
 9. 9,0 9,1 CRIA Searchable Database. Canadian Recording Industry Association. [dostęp 20011-07-21].
 10. 10,0 10,1 The BPI - Certified Awards Search. British Phonographic Industry. [dostęp 2011-07-21].
 11. AcclaimedMusic.net - Jar of Flies (ang.). acclaimedmusic.net. [dostęp 2011-07-21].
 12. Top 10 Guitar Albums of 1994 (ang.). guitarworld.com. [dostęp 2012-16-01].
 13. 13,0 13,1 13,2 John Bacus: Alice in Chains Concert Chronology 1993 (ang.). bacus.net. [dostęp 2011-07-21].
 14. Alice in Chains w pigułce. Metal Hammer s.42-43, (4/5/6/2005)
 15. Rob Andrews: Alice in Chains: A Step Beyond Layne's World (ang.). users.stargate.net. [dostęp 2011-09-18].
 16. Dewayne Wright: Alice in Chains Fringe Time (ang.). adbdesign.com. [dostęp 2011-11-03].
 17. Rob Andrews: Alice in Chains (Hit Parader 6/94) (pol.). aliceinchains.pl. [dostęp 2011-07-21].
 18. 18,0 18,1 Paul Evans: Jar of Flies by Alice in Chains (ang.). rollingstone.com. [dostęp 2011-07-21].
 19. Tom Sinclair: Jar of Flies Review (ang.). ew.com. [dostęp 2011-04-24].
 20. Robert Christgau: Robert Christgau CG: Alice in Chains (ang.). robertchristgau.com. [dostęp 2011-07-21].
 21. Q magazine. Luty 1994. s.93
 22. Recenzja Alice in Chains Jar of Flies (pol.). rockmetal.pl. [dostęp 2011-07-21].
 23. Jar of Flies Review (ang.). ultimate-guitar.com. [dostęp 2011-07-21].
 24. 24,0 24,1 Discography Alice in Chains (ang.). australian-charts.com. [dostęp 2009-07-19].
 25. 25,0 25,1 Discography Alice in Chains (ang.). charts.org.nz. [dostęp 2008-02-14].
 26. 26,0 26,1 Discography Alice in Chains (ang.). norwegiancharts.com. [dostęp 2008-02-14].
 27. 27,0 27,1 Guinness Book of British Hit Singles & Album, HIT Entertainment
 28. 28,0 28,1 28,2 28,3 28,4 Stephen Thomas Erlewine: Alice in Chains - Awards : AllMusic (ang.). allmusic.com. [dostęp 2011-07-21].
 29. Rock On The Net: 37th Annual Grammy Awards - 1995 (ang.). rockonthenet.com. [dostęp 2011-07-21].
 30. Rotten Apple by Alice in Chains (ang.). setlist.fm. [dostęp 2011-07-21].
 31. John Bacus: Alice In Chains First & Last Performance (ang.). bacus.net. [dostęp 2011-07-21].
 32. Nutshell by Alice in Chains (ang.). setlist.fm. [dostęp 2011-07-21].
 33. Alice in Chains Concert Setlist at Hollywood Palladium, Hollywood (ang.). setlist.fm. [dostęp 2011-11-03].
 34. John Bacus: Alice in Chains 10/11/2006: Orlando, FL, Hard Rock Live (ang.). bacus.net. [dostęp 2011-07-21].
 35. I Stay Away by Alice in Chains (ang.). setlist.fm. [dostęp 2011-07-21].
 36. Steve Huey: Jar of Flies - Alice in Chains : Credits (ang.). allmusic.com. [dostęp 2011-10-26].
 37. Discography Alice in Chains (ang.). austriancharts.at. [dostęp 2008-02-14].
 38. Discography Alice in Chains (ang.). musicline.de. [dostęp 2009-07-19].
 39. Discografie Alice in Chains (ang.). dutchchars.nl. [dostęp 2008-02-14].
 40. Discography Alice in Chains (ang.). swedishcharts.com. [dostęp 2008-02-14].
 41. Discography Alice in Chains (ang.). hitparade.ch. [dostęp 2008-02-14].
 42. AcclaimedMusic.net (ang.). acclaimedmusic.net. [dostęp 2011-07-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]