Jarmułka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ręcznie robiona jarmułka

Jarmułka (tur. jahmrłuk – kaptur, jidysz יאַרמלקע) – nakrycie głowy noszone przez Żydów, okrywające włosy i szczyt głowy. Termin ten wywodzi się z tureckiego jakmurłyg[1] bądź tatarskiego słowa oznaczającego kaptur.

Wedle żydowskich interpretacji pochodzi od aramejskiego zwrotu jira malka – szacunek wobec króla. W języku hebrajskim nosi nazwę kipa (hebr. כיפה, co znaczy kopuła).

Noszenie jarmułki nie jest wymogiem Prawa (Tory), nie wywodzi się ani z Biblii ani z Talmudu, lecz jest zwyczajem i prawdopodobnie należy szukać jego początków w kulturze Bliskiego Wschodu, gdzie przykryta głowa jest oznaką szacunku. W państwie rzymskim głowy zakrywała służba, stąd nabrała ona dodatkowego znaczenia znaku służby przed Bogiem. Jednocześnie ma wyrażać żydowską tożsamość. Zwyczaj ten czasem odnosi się do wzmianki o stroju arcykapłana w Księdze Wyjścia (Wj 28, 4. 36-38). Noszenie jarmułki jest wymagane bezwzględnie podczas modlitwy i studiowania Tory, ale autorytety rabiniczne zalecają noszenie jej nawet podczas uprawiania sportu, jako małej czapeczki przypiętej do włosów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy