Jarosław Kukulski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jarosław Kazimierz Kukulski
Data i miejsce urodzenia 1944
Września
Pochodzenie  Polska
Data i miejsce śmierci 13 września 2010
Warszawa
Gatunek pop
Zawód kompozytor
Aktywność 1968-2010
Powiązania Anna Jantar, Natalia Kukulska, Monika Borys, Piotr Kukulski
Zespół
Waganci
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Jarosław Kazimierz Kukulski (ur. 1944 we Wrześni, zm. 13 września 2010 w Warszawie[1]) – polski kompozytor.

Mąż piosenkarek Anny Jantar i Moniki Borys, ojciec piosenkarki Natalii Kukulskiej oraz Piotra Kukulskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Liceum Muzyczne w Poznaniu i Wydział Instrumentalny Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w klasie oboju. Przez pewien czas grał jazz w zespołach dixielandowych. W 1968 r. stanął na czele instrumentalno-wokalnej grupy Waganci, której solistką w 1969 roku została Anna Jantar. Wskutek częstych zmian personalnych, Kukulski rozwiązał grupę i skupił się na karierze solowej żony.

W latach 70. był autorem największych sukcesów Anny Jantar, to dla niej napisał takie przeboje jak "Najtrudniejszy pierwszy krok", "Tyle słońca w całym mieście", "Moje jedyne marzenie". Po śmierci piosenkarki komponował dla córki Natalii i wielu innych znanych polskich artystów: Ireny Jarockiej, Eleni, Krzysztofa Krawczyka, Haliny Frąckowiak, Felicjana Andrzejczaka, Jolanty Arnal, Bogusława Meca, Bogdany Zagórskiej, Jadwigi Strzeleckiej i dla drugiej żony, Moniki Borys. Współpracował z największymi polskimi tekściarzami: przede wszystkim z Januszem Kondratowiczem, Markiem Dutkiewiczem, Bogdanem Olewiczem, Andrzejem Kuryłą.

W 1976 r. w plebiscycie popularności "Panoramy" zajął pierwsze miejsce w kategorii aranżerów i drugie w kategorii kompozytorów. W dwóch następnych latach był na miejscach 4–5.

Zasiadał w jury Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze[2].

Był także kompozytorem muzyki do filmów: Nie zaznasz spokoju (1977), Diabelskie szczęście (1985), Komedianci z wczorajszej ulicy (1986), Pan Samochodzik i niesamowity dwór (1987).

Pod koniec lat 90., na antenie TVP Polonia był nadawany cykliczny program poświęcony twórczości wybitnych artystów, głównie kompozytorów i autorów tekstów pt. ”Z archiwum i pamięci”. Jarosławowi Kukulskiemu zostały poświęcone trzy odcinki tego programu. Z okazji 35-lecia pracy kompozytorskiej w 2005 r. ukazała się płyta Moje Piosenki z jego największymi przebojami[3].

Kukulski od 10 lat cierpiał na tętniaka aorty brzusznej. W maju 2010 w klinice w Norymberdze przeszedł operację wszczepienia stentgraftu[4]. Zmarł 13 września 2010 w Warszawie.

Uroczystości pogrzebowe Jarosława Kukulskiego odbyły się 20 września 2010 w kościele św. Marii Magdaleny w Warszawie. Kompozytor został pochowany w rodzinnym grobowcu, obok swej żony Anny Jantar, na Cmentarzu Wawrzyszewskim[5][6].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Jarosław Kukulski został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

Przypisy

  1. Ostatnia droga Jarosława Kukulskiego (pol.). TVN24.pl, 2010-09-20. [dostęp 2010-09-21].
  2. XII Festiwal Piosenki Radzieckiej, Zielona Góra, 9-12 czerwca 1976, b.n.s.
  3. Jarosław Kukulski – „35-Lecie – Moje Piosenki” (pol.). muzyka.onet.pl, 2010-09-13. [dostęp 2010-09-13].
  4. Jarosław Kukulski, ojciec Natalii Kukulskiej, walczy o życie. se.pl.
  5. W Warszawie pożegnano Jarosława Kukulskiego. wprost.pl.
  6. Ostatnie pożegnanie Jarosława Kukulskiego. polskalokalna.pl.