Jaskinie Frassasi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jaskinie Frassasi

Jaskinie Frassasi – system jaskiń krasowych znajdujących się we włoskim parku narodowym w Marche (Parco Naturale della Gola della Rossa e di Frasassi) w pobliżu Gengi.

Jaskinie te udostępnione są zwiedzającym. Wyposażone są w oświetlone chodniki (ang. commercial cave). Chociaż działalność speleologów w tym rejonie datuje się już od roku 1948, za przełomowe uznano odkrycie tzw. Abisso Ancona (wł. Otchłań Ankony) we wrześniu 1971. W długim labiryncie jaskiń, z których największa ma wymiary 180 na 120 m przy wysokości 200 m, znajdują się różne spektakularne formy nacieków jaskiniowych (stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie naciekowe, makarony, misy martwicowe, itp.). W jaskiniach żyje typowa fauna podziemnych jaskiń krasowych (nietoperze, bezpłucnikowate z rodzaju Speleomantes). Szczególnym mieszkańcem Jaskiń Frasassi jest Niphargus, niewielki skorupiak zasiedlający nieduże podziemne zbiorniki wodne.

Komnata Świec[edytuj | edytuj kod]

Komnata Świec (wł. La Sala delle Candeline) – jedna z jaskiń wchodzących w skład Jaskiń Frassasi.

Nazwa ta pochodzi od alabastrowobiałych stalagmitów, które wyrastają z dna i ze sklepienia jaskini niczym świece i przyrastających w małych skalnych zagłębieniach przypominających podstawki. Podobnie jak wszystkie Jaskinie Frasassi, Komnata Świec została wydrążona przez wodę deszczową, wypłukującą wapienną skałę.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Commons in image icon.svg