Jean Grey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jean Grey
Famke Janssen, odtwórczyni roli Jean Grey


Famke Janssen, odtwórczyni roli Jean Grey

Wydawnictwo Marvel Comics
Pierwszy występ X-Men #1 (wrzesień 1963)
Twórca postaci Stan Lee, Jack Kirby
Odtwórca roli Famke Janssen
Informacje
Przydomek Phoenix, Dark Phoenix, Marvel Girl
Płeć kobieta
Macierzysta planeta Ziemia
Rodzina John Grey (ojciec), Elaine Grey (matka), Sara Grey (siostra)
Główni sojusznicy X-Men
Moce i umiejętności telepatia, telekineza, moce Phoenix

Jean Grey Summers (Phoenix/ Dark Phoenix/ Marvel Girl) – jedna z superbohaterek komiksów Marvela o X-Menach. Postać tą stworzyli Stan Lee oraz Jack Kirby. Jean jest jednym z pierwszych X-Menów, zadebiutowała w #1 X-Men.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jean Grey jest córką Johna i Elaine Grey. Już w wieku dziesięciu lat ujawniła swoje zdolności, wchodząc do umysłu swojej najlepszej przyjaciółki, która wcześniej uległa wypadkowi samochodowemu. Jean poczuła jak jej przyjaciółka umiera, w wyniku czego zapadła w katatonię.

Dopiero Charles Xavier wyrwał ją z tego stanu. Zablokował również część jej zdolności, których nie była w stanie kontrolować. Jean dołączyła do X-Men pod pseudonimem Marvel Girl. W zespole odgrywała znaczącą rolę. Tam również zakochała się w koledze z zespołu Cyclops, za którego później wyszła za mąż.

W wyniku wypadku, jej ciało połączyło się z mistyczną istotą, zwaną Phoenix. Po tym wydarzeniu jej zdolności znacząco wzrosły.

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

Jean Grey posiada silne zdolności telekinetyczne. Umie również posługiwać się telepatią, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż prof. Charles Xavier. W wyniku syntezy z istotą Phoenix zyskała nadzwyczajne zdolności - stała się jedną z potężniejszych istot w Uniwersum Marvela.

Postać Jean Grey w adaptacjach komiksów[edytuj | edytuj kod]

Filmy =[edytuj | edytuj kod]

Postać Jean pojawiła się również w serii filmów X-Men. Zagrała ją Famke Janssen. Obecna była w pięciu częściach filmu, tj. X-Men, X-Men 2, X-Men 3: Ostatni bastion, Wolverine oraz X-Men: Przeszłość, która nadejdzie.

Seriale animowane[edytuj | edytuj kod]

Jean Grey jest obecna w serialach animowanych takich jak: X-Men (serial animowany 1992) oraz X-Men: Ewolucja (2000-2003).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Marvel Girl (Jean Grey-Summers)
  2. Marvel Universe Wiki