Jeanne Hébuterne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jeanne Hébuterne
Jeanne Hébuterne
Data i miejsce urodzenia 6 kwietnia 1898
Meaux
Data i miejsce śmierci 26 stycznia 1920
Paryż
Przyczyna śmierci samobójstwo
Miejsce spoczynku Pere Lachaise
Miejsce zamieszkania Paryż
Edukacja Académie Colarossi
Partner Amedeo Modigliani
Dzieci Jeanne Modigliani
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
portret Jeanne Hébuterne wykonany przez Amedeo Modiglianiego, 1918
Samobójstwo - Jeanne Hebuterne

Jeanne Hébuterne (ur. 6 kwietnia 1898 w Meaux, zm. 26 stycznia 1920 w Paryżu) – francuska artystka. Była znana głównie jako partnerka malarza Amedea Modiglianiego.

Do artystycznej bohemy w Montparnasse została wprowadzona przez brata, André Hébuterne'a, który chciał zostać malarzem. Jeanne poznała tam artystów i pozowała dla Tsuguharu Fujita. Jednakże chcąc osiągnąć sukces artystyczny, wybrała się na studia w Académie Colarossi. Tam poznała Modiglianiego i została jego natchnieniem. Malarz namalował około 25 jej portretów. Jeanne uchodziła za bardzo cichą osobę. Nie pragnęła nawracać Modiglianiego na „zdrowy” tryb życia. Pragnęła być kochana i kochać. Rodzice Jeanne nie akceptowali Modiglianiego.

29 listopada 1918 roku Jeanne urodziła córkę, którą nazwała tym samym imieniem – Jeanne Modigliani (1918-1984). Amadeo zmarł 24 stycznia 1920 roku. Dwa dni później Jeanne rzuciła się z piątego piętra i popełniła samobójstwo w ostatnim miesiącu ciąży.

Rodzina Jeanne obarczyła Modiglianiego śmiercią córki. Pochowano ją na Cimetière de Bagneux. Prawie 10 lat później, rodzina Hébuterne w końcu ustąpiła i pozwoliła przenieść szczątki Jeanne na cmentarz Père Lachaise, by mogła spocząć obok Modiglianiego.

W roku 2000 prace Jeanne zostały zaprezentowane w Wenecji przez Fondazione Giorgio Cini.