Jerżan Kułybajew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Jerżan Kułybajew (kaz. Ержан Құлыбаев; ros. Ержан Кулибаев, Jerżan Kulibajew; ur. w 1986) – skrzypek kazachstański[1].

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Formalną edukację muzyczną rozpoczął w 1995 roku w Republikańskiej Szkole Muzycznej dla Utalentowanych Dzieci im. Kuljesz Bejsejtowej (w Ałmaty, byłej stolicy Kazachstanu) w klasie prof. N.M. Patruszewej. W 1998 roku przeniósł się do Konserwatorium Moskiewskiego, gdzie uczył się w klasie prof. A.V. Rewicz. W 2004 roku rozpoczął studia w klasie prof. Zakhara Brona w Wyższej Szkole Muzycznej Królowej Sofii w Madrycie oraz w klasie mistrzowskiej Państwowego Konserwatorium im. M. Glinki w Nowosybirsku[2].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jerżan Kułybajew zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach skrzypcowych:

Koncertował we Francji, Niemczech, Szwajcarii, Japonii, Belgii, Meksyku, Portugalii, na Ukrainie, Łotwie, we Włoszech, Kuwejcie, Rosji, Kazachstanie, Austrii, Hiszpanii i w Polsce. Występował z Państwową Orkiestrą Symfoniczną Kazachstanu, Orkiestrą Opery i Baletu w Astanie, The Camerata of Kazakhstan, The Academy of the Soloists, Orkiestrą Kameralną Towarzystwa Filharmonicznego w Moskwie, Orkiestrą Kameralną Chóru Akademickiego w Sankt-Petersburgu, Orkiestrą Symfoniczną Jukatanu, Orkiestrą Symfoniczną Państwowego Konserwatorium w Nowosybirsku, Orkiestrą Symfoniczną Astany, Orkiestrą Symfoniczną Karagandy, Orkiestrą Symfoniczną Wyższej Szkoły Muzycznej Królowej Sofii w Madrycie, Orkiestrą Filharmoniczną Uniwersytetu Alicante, Orkiestrą Symfoniczną Castilla y Leon i Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus".

W latach 2005-2006 brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Santandrze (Hiszpania). W latach 2006 and 2010 uzyskał honorowy dyplom jako najlepszy student Zakhara Brona od Królowej Hiszpanii i wystąpił w Pałacu Królewskim w Pardo. W 2010 roku koncertował w Konzerthaus Berlin, jako zwycięzca Międzynarodowego Konkursu im. Paula Hindemitha[2].

Kulibaev gra na zabytkowym instrumencie Stradivariusa „Rode” 1722 dzięki uprzejmości Fundacji Magginich[1].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]