Jerky

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pieczone paski suszonej wołowiny

Jerky – mięso wołowe, które zostało oczyszczone z tłuszczu, pokrojone w podłużne kawałki, a następnie ususzone, aby zapobiec zepsuciu. Normalnie suszenie obejmuje dodanie soli w celu zapobiegnięcia rozwijania się bakterii w mięsie. Angielskie słowo jerky pochodzi od hiszpańskiego słowa charqui, które wzięło się od słowa cha’rki z języka Quechua. Oznacza ono „palić”[1]. Do wytworzenia tego typu wołowiny niezbędnym jest, aby proces suszenia odbywał się w stosunkowo niskiej temperaturze i z odpowiednią ilością soli.

Nowocześnie produkowana suszona wołowina jest zwykle marynowana w panierce lub sosie, a następnie suszona lub wędzona na małym ogniu (ok. 70 °C/ 160 °F). Niektórzy producenci nadal korzystają z tradycyjnej metody opierającej się na soli i suszeniu na słońcu. Inni mielą mięso, przyprawiają, a następnie formują masę w pożądane kształty, które poddawane są suszeniu.

Powstała z powyższych metod wołowina będzie słoną i/lub pikantną przekąską. Powstają również produkty o dużej zawartości cukru, dzięki któremu są słodkie lub półsłodkie. Jerky jest gotowa do spożycia i nie wymaga dodatkowego przygotowania. Może być przechowywana przez wiele miesięcy bez chłodzenia[2].

Istnieje wiele produktów na rynku, które są sprzedawane jako wołowina jerky. Składają się one jednak z wysoko przetworzonego siekanego mięsa, a zamiast w tradycyjnych plasterkach oferowane są w postaci masy mięśniowej. Typowa 30 gramowa porcja świeżej suszonej wołowiny zawiera 10-15 g białka, 1 g tłuszczu i 0-3 g węglowodanów[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Taipeitimes.com 07-15-2006
  2. http://www.extension.umn.edu/distribution/nutrition/dj0972.html U. of Minn. Processing Meat in the Home
  3. Delong, Deanna (1992). How to Dry Foods. Penguin Group. p. 79. ISBN 1-55788-050-6.