Jerry Falwell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerry Lamon Falwell
Załozyciel
Thomas Road Baptist Church
Jerry Lamon Falwell
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 11 sierpnia 1933
Lynchburg
Data i miejsce śmierci 15 maja 2007
Lynchburg
pastor
Thomas Road Baptist Church
Okres sprawowania 1956 – 2007
Wyznanie protestanckie
Kościół Południowa Konwencja Baptystów

Jerry Lamon Falwell (ur. 11 sierpnia 1933 w Lynchburg, zm. 15 maja 2007 w Lynchburg) – amerykański fundamentalista protestancki Południowej Konwencji Baptystów i teleewangelista, znany z konserwatywnych poglądów na obyczajowość i politykę.

Elementy biograficzne[edytuj | edytuj kod]

Falwell założył w 1971 roku chrześcijański uniwersytet w stanie Wirginia, Liberty University. W 1979 współzałożył istniejącą do 1989 organizację polityczną Moral Majority. Był pastorem w stworzonym przez siebie w 1956 roku mega-kościele baptystycznym Thomas Road. Od 1995 roku Falwell wydawał miesięcznik The National Liberty Journal.

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Falwell wierzył w to, że Biblia zawiera wszystkie potrzebne informacje na temat życia rodzinnego. Czterema fundamentalnymi ideami, na których stworzył organizację Moral Majority była prorodzinność, pro-life, proobronność oraz proizraelizm.

W lutym 1999 roku, w The National Liberty Journal, Falwell opublikował tekst, w którym stwierdził, że popularny brytyjski serial dla dzieci Teletubisie nie proponuje "dobrego wzorca dla dzieci", ponieważ jeden z jego bohaterów, Tinky Winky, jest gejem (nosi on czerwoną torebkę)[1].

Po atakach na World Trade Center we wrześniu 2001, Falwell twierdził, że częściową winę za nie ponoszą geje i lesbijki, American Civil Liberties Union oraz osoby wspierające feminizm. Za stwierdzenia te później przeprosił[2].

Jerry Falwell jest jedną z kluczowych postaci filmu Milosa Formana pt. Skandalista Larry Flynt.

Przypisy