Jerzy Artymiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerzy Artymiak
pułkownik pułkownik
Data i miejsce urodzenia 1 kwietnia 1962
Żegocin
Przebieg służby
Siły zbrojne Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej
Jednostki Naczelna Prokuratura Wojskowa
Stanowiska naczelny prokurator wojskowy, zastępca prokuratora generalnego
Odznaczenia
Brązowy Krzyż Zasługi Srebrny Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" Złoty Medal "Za zasługi dla obronności kraju"

Jerzy Józef Artymiak (ur. 1 kwietnia 1962 w Żegocinie) – polski prawnik i wojskowy, pułkownik Wojska Polskiego, od 2012 naczelny prokurator wojskowy i zastępca prokuratora generalnego. Zastąpił na stanowisku gen. Krzysztofa Parulskiego[1].

Jerzy Artymiak ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1987 roku pełni służbę w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury. W 1988 zdał egzaminu prokuratorski i został zatrudniony Wojskowej Prokuraturze Garnizonowej w Rzeszowie, gdzie zajmował kolejno stanowiska asesora, wiceprokuratora i w końcu prokuratora.

W kwietniu 1999 roku przeszedł do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W latach 2003-2005 pełnił tam funkcję naczelnika wydziału nadzoru nad postępowaniem przygotowawczym, a następnie naczelnika wydziału postępowania sądowego tej prokuratury. W grudniu 2007, gdy ministrem sprawiedliwości-prokuratorem generalnym był Zbigniew Ćwiąkalski, Jerzy Artymiak awansował do Naczelnej Prokuratury Wojskowej i został jej rzecznikiem prasowym. W maju 2009 roku został szefem oddziału ds. przestępczości zorganizowanej NPW. Nadal jednak, podczas nieobecności nowego rzecznika, płk Zbigniewa Rzepy, udzielał informacji mediom w imieniu NPW, m.in. w związku ze śledztwem dotyczącym katastrofy smoleńskiej[2]. Od 3 lutego 2012 naczelny prokurator wojskowy i zastępca prokuratora generalnego.

Jest żonaty i ma troje dzieci.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Rzecznik Prasowy NPW płk Zbigniew Rzepa: Komunikat Naczelnej Prokuratury Wojskowej (pol.). Naczelna Prokuratura Wojskowa w Warszawie, 2012-02-03.
  2. Nowy szef NPW powołany (pol.). niezalezna.pl. [dostęp 2012-02-03].
  3. M.P. z 2000 r. Nr 31, poz. 641 – pkt 491.
  4. 4,0 4,1 Zidentyfikowano na podstawie zdjęcia: fakt.pl.